Od kilku tygodni dni działa nowy portal informacyjny dla osób niepełnosprawnych i pracodawców.
Otworzył go Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach. Portal www.sprawni-niepelnosprawni.pl powstał w ramach projektu finansowanego ze środków Unii Europejskiej a nazywającego się „W poszukiwaniu pracy – alternatywne formy zatrudnienia osób niepełnosprawnych”. O jego inauguracji informowaliśmy na naszych łamach. Głównym celem przedsięwzięcia jest poszerzenie wiedzy śląskich pracodawców na temat korzyści wynikających z zatrudniania osób niepełnosprawnych. Ma też upowszechniać informacje o możliwościach pracy i być pomocnym w rozwoju zawodowym tej grupy osób. Nie bez znaczenia jest również pożądana integracja środowiska pracodawców z środowiskiem osób niepełnosprawnych i ułatwienie obu grupom przepływu informacji. Finał projektu planowany jest na wrzesień 2013 roku.
Co zawiera portal?
www.sprawni-niepelnosprawni.pl to element kompleksowej kampanii informacyjnej w telewizji, radiu i prasie. Ma spełniać rolę giełdy pracy dla osób niepełnosprawnych, być forum i bazą wiedzy o uregulowaniach prawnych, alternatywnych formach zatrudnienia, możliwościach korzystania z funduszy unijnych. W zamierzeniu autorów, portal ma stać się miejscem spotkań niepełnosprawnych, pracodawców i instytucji. Wojewódzki Urząd Pracy na bieżąco przekazuje do portalu najważniejsze informacje dotyczące problematyki osób niepełnosprawnych. Zmiany w prawie, wydarzenia i imprezy z regionu, propozycje aktualnych szkoleń – to podstawowa część informacyjna strony. Zawiera też część poradnikową, a w niej praktyczne informacje na temat uprawnień osób niepełnosprawnych czy o możliwościach uzyskania wsparcia u pracodawców. Wkrótce w serwisie mają się pojawić filmy reklamowe z udziałem „twarzy” projektu – aktywnymi i spełnionymi zawodowo, odnoszącymi sukcesy, niepełnosprawnymi mieszkańcami regionu.
Twarze projektu
Piotr Czarnota z Jaworzna – absolwent politologii Uniwersytetu Śląskiego, uległ wypadkowi samochodowemu, w wyniku którego doznał uszkodzenia rdzenia kręgowego. Pracownik Centrum Integracja w Katowicach, instruktor w Fundacji Aktywnej Rehabilitacji, organizator zawodów sportowych dla niepełnosprawnych (szermierka, rugby na wózkach, boccia).
Karolina Kozłowska z Będzina – absolwentka katowickiej AWF na kierunku fizjoterapia, wykładowca fizykoterapii w szkołach policealnych Katowic i Sosnowca, prowadzi szkolenia z zakresu opieki nad starszymi i niepełnosprawnymi.
Magdalena Kulus z Tychów – absolwentka polonistyki Uniwersytetu Śląskiego, doktorantka. Autorka książki o tytule „Blondyn i blondyna”. Pracownik Urzędu Miejskiego w Tychach; zajmuje się promocją i e-mediami. Założycielka Stowarzyszenia Osób Chorujących na Rdzeniowy Zanik Mięśni „SMAk Życia”. Jej blog został nagrodzony przez internautów w konkursie na Blog Roku 2007 w kategorii „ Ja i moje życie”.
Marcin Michalik z Mizerowa pod Pszczyną, z zawodu stolarz, niesłyszący. Pracuje w firmie zajmującej się sprzedażą mebli, których elementy dobiera i składa. Wychowuje 5-letniego, słyszącego syna. Bardzo aktywny społecznie; uważa, że niepełnosprawność nie odbiera mu żadnych możliwości – przeciwnie, dopinguje do większej efektywności.
Krzysztof Wostal z Katowic – przedsiębiorca i społecznik, prywatnie podróżnik. Ukończył studia na wydziale prawa i administracji Uniwersytetu Śląskiego, studiuje jeszcze pedagogikę na katowickim wydziale Wyższej Szkole Pedagogicznej w Warszawie. Jest osobą jednocześnie niewidomą i słabosłyszącą. Na co dzień prowadzi zajęcia komputerowe dla niepełnosprawnych, działa w kilku organizacjach pozarządowych. Cykl artykułów jego autorstwa publikowany był na łamach „Naszych Spraw”.
Marek Ciszak