Sztuka, nauka i neuroróżnorodność

Cogiteon, Medicine oraz fundacje Autyzm Up i Po Mojemu rozpoczynają wspólną inicjatywę! Organizują rózne inicjatywy z okazji Światowego Dnia Autystycznej Dumy: powstanie muralu street-artowego artysty Mikołaja Rejsa, warsztaty dla osób w spektrum autyzmu oraz wspólne działania edukacyjne. Inicjatywa popularyzuje ideę neuroróżnorodności i pokazuje, że różne sposoby postrzegania świata są naturalną częścią ludzkiej natury.

Jednym z symboli tej współpracy będzie powstanie nowego muralu w przestrzeni Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon, instytucji Województwa Małopolskiego.

– Inicjatywa pokazuje, że kiedy nauka, biznes i organizacje społeczne mówią jednym głosem, powstają realne działania. Światowy Dzień Świadomości Autyzmu to nie tylko symbol – to zobowiązanie do działania. Łącząc wiedzę, doświadczenie i wrażliwość, budujemy społeczeństwo, które nie wyklucza lecz wspiera – podkreślił Marszałek Łukasz Smółka.

Mural namaluje street-artowy artysta Mikołaj Rejs, którego prace często odnoszą się do emocji, relacji i społecznej wrażliwości. Mecenasem muralu została marka Medicine, która od lat angażuje się w projekty łączące sztukę z ważnymi tematami społecznymi.

Cogiteon na niebiesko
Realizacja muralu rozpocznie się 2 kwietnia, w Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Tego dnia budynek Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon zostanie również podświetlony na niebiesko – kolor symbolizujący jedność, solidarność oraz otwartość wobec osób w spektrum.

Sztuka w służbie neuroróżnorodności
Powstawanie muralu będzie jednocześnie początkiem szerszego programu edukacyjnego realizowanego na terenie centrum. Wokół projektu zaplanowano cykl zajęć i warsztatów dla osób w spektrum autyzmu. Program obejmie spotkania dla dzieci i młodzieży, ale także zajęcia dla dorosłych oraz rodziców, którzy na co dzień mierzą się z wieloma wyzwaniami związanymi z funkcjonowaniem w spektrum. Na warsztaty będzie można zapisać się za pośrednictwem systemu rezerwacyjnego dostępnego na stronie internetowej Cogiteonu. Warto śledzić stronę internetową oraz media społecznościowe Małopolskiego Centrum Nauki.

– Cogiteon jest miejscem, w którym spotykają się nauka i sztuka dostępna dla wszystkich. Bardzo się cieszymy, że wspólnie z partnerami możemy realizować działania, które pokazują, jak ważna jest różnorodność w sposobie postrzegania świata – mówi Barbara Woźniak, dyrektorka Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon. – Nasza instytucja została wyróżniona nagrodą „Kraków bez barier”, co jest dla nas ogromnym zaszczytem, ale jednocześnie zobowiązaniem. Nie wolno spoczywać na laurach, potrzebujemy kolejnych wyzwań i chcemy zachęcać do odwiedzin także osoby w spektrum. Nie ukrywam, że działania na styku sztuki i nauki to kierunek, w którym zmierzają nowoczesne instytucje kultury – tym bardziej takie centrum nauki jak nasze.

W inicjatywę włączyła się także marka Medicine, która została mecenasem muralu.

– Medicine od lat angażuje się w projekty łączące modę, sztukę i ważne tematy społeczne. Wspieramy artystów i inicjatywy, które pomagają budować wrażliwość oraz otwartość na różnorodność. Współpraca przy tym projekcie jest dla nas naturalnym krokiem – mówi Karolina Tomczyk, dyrektorka marketingu Medicine. – Wierzymy, że sztuka może być przestrzenią dialogu i narzędziem budowania większego zrozumienia dla neuroróżnorodności. – dodała.

Promocja akceptacji i empatii
W kolejnych tygodniach partnerzy planują także działania edukacyjne i komunikacyjne, które pomogą lepiej zrozumieć doświadczenia osób neuroróżnorodnych oraz promować postawy empatii i akceptacji.

– W Fundacji Po Mojemu wierzymy, że o neuroróżnorodności najskuteczniej mówi się wtedy, gdy łączą się różne perspektywy: społeczne, publiczne i biznesowe. Naszą misją jest budowanie takich partnerstw i pokazywanie, że współpraca może realnie zmieniać codzienność osób w spektrum – mówi Katarzyna Rybicka, prezeska Fundacji Autyzm-Up.

Powstający mural stanie się trwałym symbolem tej inicjatywy, artystycznym gestem na rzecz widoczności i zrozumienia neuroróżnorodności w przestrzeni publicznej.

Info i źródło zdjęcia: Biuro Prasowe UMWM

Data publikacji: 02.04.2026 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również