Szwajcaria wspiera CSR w polskich MŚP

W maju 2012 r. rozpoczynają się pierwsze, bezpłatne spotkania informacyjne dla przedstawicieli MŚP na temat społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR) finansowane ze środków Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. Zaraz potem rozpoczną się szkolenia dla przedstawicieli urzędów marszałkowskich oraz Centrów Obsługi Inwestorów i Eksporterów.

Szwajcarsko-Polski Program Współpracy, czyli tzw. Fundusz Szwajcarski, jest formą bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznanej przez Szwajcarię Polsce i 9 innym państwom członkowskim Unii Europejskiej, które przystąpiły do niej 1 maja 2004 r. Na mocy umów międzynarodowych, zawartych 20 grudnia 2007 r. w Bernie, ponad 1 mld franków szwajcarskich trafi do dziesięciu nowych państw członkowskich. Dla Polski, Program Szwajcarski przewiduje niemal połowę wszystkich środków (ok. 489 mln CHF).

Jednym z programów finansowanym z tego funduszu jest realizowany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) projekt „Zwiększenie konkurencyjności regionów poprzez społeczną odpowiedzialność biznesu (CSR)”. Budżet projektu wynosi ponad 13,8 mln zł, z czego znaczna większość (blisko 10 mln zł) przeznaczona jest dla MŚP. Wsparcie skierowane jest na wdrożenie działań CSR powiązanych z bieżącą działalnością przedsiębiorstwa, wpisujących się w co najmniej jeden z następujących obszarów CSR: środowisko, relacje z pracownikami firmy, zaangażowanie społeczne. Konkurs, w ramach którego MŚP będą mogły ubiegać się o dofinansowanie na budowę i wdrożenie programów społecznej odpowiedzialności biznesu, planowany jest na przełom III i IV kwartału 2012 r. Wcześniej mali i średni przedsiębiorcy oraz ich pracownicy będą mogli wziąć udział
w zorganizowanych przez PARP spotkaniach informacyjnych z zakresu CSR.

Ponadto w projekcie zaplanowane zostały szkolenia dla przedstawicieli Urzędów Marszałkowskich i Centrów Obsługi Inwestora i Eksportera (COIE). Ich celem jest wzmocnienie kompetencji pracowników instytucji regionalnych w zakresie CSR.

W marcu 2012 r. PARP podpisała umowę z FIRMĄ 2000 Sp. z o.o. na realizację pierwszego komponentu projektu. Spotkania informacyjne dla MŚP oraz szkolenia dla przedstawicieli Urzędów Marszałkowskich i COIE rozpoczynają się w maju i czerwcu 2012 r. we wszystkich województwach Polski.

– Zgodnie z obowiązującymi definicjami społeczna odpowiedzialność biznesu (ang. Corporate Social Responsibility – CSR) to strategia zarządzania, według której przedsiębiorstwa w swoich działaniach dobrowolnie uwzględniają interesy społeczne, aspekty środowiskowe czy relacje z różnymi grupami interesariuszy, w szczególności
z pracownikami. Bycie społecznie odpowiedzialnym oznacza inwestowanie w zasoby ludzkie, w ochronę środowiska lub relacje z otoczeniem firmy i informowanie o tych działaniach – mówi Bożena Lublińska-Kasprzak, Prezes PARP.

Czy tak właśnie rozumieją CSR przedstawiciele małych i średnich przedsiębiorstw? – – Społeczna odpowiedzialność biznesu w Polsce kojarzy się z działaniami, na które stać tylko duże i bogate firmy. Polskie MŚP nie do końca rozumieją znaczenie i istotę CSR. Rzadko inwestują w tego typu działalność zapominając, że aby zdobywać przewagę konkurencyjną i budować swój właściwy wizerunek nie wystarczą już działania reklamowe – mówi Małgorzata Jelińska z Departamentu Programów Pilotażowych PARP. – Pokładamy duże nadzieje w naszym projekcie pilotażowym. Wierzymy, że rozwój społecznej odpowiedzialności biznesu w małych i średnich firmach przyniesie im wymierne korzyści, nie tylko wizerunkowe, ale również ekonomiczne – dodaje M. Jelińska.

Spotkania informacyjne to pierwszy bodziec do rozwoju CSR w polskich MŚP. Pracy jest sporo, ponieważ zgodnie z badaniem PARP na temat „Oceny stanu wdrażania standardów społecznej odpowiedzialności biznesu” (grudzień 2011) tylko 26 proc. mikro i 36 proc. małych firm wie i rozumie, czym jest CSR. Lepiej sytuacja wygląda w przypadku firm dużych, bowiem aż 50 proc. z nich deklaruje znajomość zagadnienia społecznej odpowiedzialności biznesu. Jednak, czy 50 proc. to „aż”, czy może „tylko”, biorąc pod uwagę znaczenie i rozwój CSR np. na zachodzie Europy? – Zdecydowanie będziemy dążyli do znacznego wzrostu tego wskaźnika – zapewnia M. Jelińska.
Szczegóły dotyczące projektu i CSR dostępne są na stronie: www.csr.parp.gov.pl .

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również