Młodzi ludzie mają podwyższony poziom cholesterolu
Połowa młodych ludzi ma podwyższony poziom cholesterolu, co w przyszłości grozi chorobą wieńcową, zawałami serca i udarami – wynika z badań przeprowadzonych przez biobank we Wrocławiu.
Biobank uruchomiono w październiku 2012 r. i od tego czasu przeprowadzono u 2,5 tysiąca osób badania przesiewowe, na podstawie których ustalany jest tzw. profil lipidowy (cholesterol, trójglicerydy, cholesterol HDL i cholesterol LDL). Teraz podsumowano wyniki badań przeprowadzonych w grupie wiekowej 20-35 lat.
– Połowa badanych w wieku 20-35 lat ma podwyższony poziom zarówno cholesterolu całkowitego, jak i tzw. złego cholesterolu – powiedział PAP szef wrocławskiego biobanku dr Łukasz Kozera. Jego zdaniem te wyniki bardzo źle rokują na przyszłość młodego pokolenia. Jest ono zagrożone chorobą wieńcową, zawałami serca i udarami już w najbliższych 10-15 latach.
Według naukowca na taki stan zdrowia młodych osób wpływ ma przede wszystkim pozbawiony ruchu tryb życia, zła dieta oraz używki.
– To pierwsze w Polsce tak kompleksowe badania tej grupy wiekowej. Dlatego można stwierdzić, że wyniki dla całej populacji w tej grupie wiekowej raczej nie będą lepsze”– zauważył dr Kozera.
Biobank to inwestycja, która została zrealizowana przez Wrocławskie Centrum Badań EIT+ we współpracy z Uniwersytetem Medycznym we Wrocławiu, a jej koszt to ok. 3 mln zł.
Projekt zakłada, że do kwietnia 2015 r. zostanie przebadanych 8 tysięcy osób w wieku 20-75 lat. Zgromadzone materiały będą wykorzystywane do badań m.in. nad wykrywaniem skuteczniejszych metod diagnostycznych i nowych leków.
Przebadane osoby otrzymują nie tylko swoje wyniki, ale również zalecenia medyczne. Idea biobanku zakłada, że za oddanie krwi do badań naukowych osoba otrzymuje diagnozę swego stanu zdrowia. (PAP)
ros/ agt/ jra/
Data publikacji: 05.03.2014 r.