„Kieszonkowy okulista” testowany w Kenii

„Kieszonkowy okulista" testowany w Kenii

Kenijscy nauczyciele przeprowadzą badania wzroku uczniów za pomocą zmodyfikowanych smartfonów – informuje serwis BBC News.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na świecie jest około 285 milionów osób niewidomych lub niedowidzących. W przypadku 80 proc. z nich problemom tym można było zapobiec lub je wyleczyć, jednak w krajach rozwijających się dostęp do opieki okulistycznej jest bardzo ograniczony.

Specjaliści z London School of Hygiene and Tropical Medicine opracowali odpowiednio wyposażony i oprogramowany smartfon, nazwany Portable Eye Examination Kit (Peek).

Dzięki tej nieskomplikowanej aparaturze można by przeprowadzać proste badanie wzroku u milionów ludzi, którzy nie mają dostępu do okulisty. Szczególnie ważne są badania młodzieży – zaburzenia wzroku często są przyczyną gorszych wyników w nauce, a wcześnie wykryte choroby oczu łatwiej leczyć.

Główną zaletą telefonu jest jego mobilność oraz prostota obsługi. Wystarczy krótkie przeszkolenie, by wykonywać w terenie badania, których wyniki z łatwością dadzą się przekazać do specjalisty przebywającego w odległym mieście.

Telefon służy także do zapisywania wyników, a w razie stwierdzenia nieprawidłowości wybranych pacjentów wysyła się je do ośrodka medycznego.

Przy użyciu telefonu ze specjalną przystawką można zbadać dno oka (oświetlonego wbudowaną w aparat lampką) oraz sprawdzić stan nerwu wzrokowego. Zdjęcie oka wykonane urządzeniem pozwala badać soczewkę w kierunku zaćmy, a wyświetlane na ekranie litery czy symbole mogą zastąpić tablicę do badania wzroku.

Na razie w posługiwaniu się okulistycznymi smartfonami przeszkolono ośmiu nauczycieli z Kitale, najbardziej pozbawionego opieki medycznej rejonu Kenii. Na początek akcja obejmie dziesięć szkół.

Nauczyciele są wystarczająco kompetentni, aby zastąpić w badaniach przeglądowych lekarzy, którzy dzięki temu nie muszą opuszczać szpitali, gdzie mogą zająć się leczeniem tylko osób naprawdę chorych. Dzieci z wykrytymi chorobami będą wysyłane do ośrodka Kitale Eye Unit.

Trwają także badania nad wykorzystaniem Peek do badania osób dorosłych. Wstępne wyniki są obiecujące. (PAP)

Data publikacji: 06.02.2014 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również