Dwa medale polskich ciężarowców na Mistrzostwach Świata w Dubaju

Dwa medale polskich ciężarowców na Mistrzostwach Świata w Dubaju

W terminie 05-11 kwietnia 2014 roku w Dubaj (Emiraty Arabskie) gościł ponad 430 zawodników z 60 krajów uczestniczących w Mistrzostwach Świata Osób Niepełnosprawnych w Podnoszeniu Ciężarów, a dokładnie w wyciskaniu sztangi leżąc, według przepisów IPC.

Wystartowała w nich również 12-osobowa reprezentacja Polski składająca się z czterech zawodniczek, ośmiu zawodników oraz trenera Mariusz Oliwy i fizykoterapeuty Marka Purczyńskiego. Polacy z mistrzostw wrócili z dwoma medalami: srebrnym Justyny Kozdryk i brązowym Wawrzyńca Latusa.
Zawody te były pierwszym etapem kwalifikacji na Igrzyska Paraolimpijskie Rio de Janeiro 2016, nie może zatem dziwić mocna obsada w każdej kategorii wagowej. Walka o medale była bardzo zacięta, a nałożyło się na nią bardzo rygorystyczne sędziowanie, czego dowodzi fakt, że ponad 30 procent podejść zostało uznane za spalone. .
Relację zaczniemy od drugiego dnia zawodów, ponieważ w pierwszym dniu nie startowali reprezentanci Polski. Dobrze rozpoczęła nasza zawodniczka reprezentująca Start Radom – Justyna Kozdryk, startująca w kategorii wagowej do 45 kg. Rywalizacja w tej kategorii toczyła się do ostatniego podejścia. Pierwsze podejście naszej zawodniczki do 91 kg nie zostało, niestety, zaliczone przez sędziów, prawdopodobnie za zbyt krótkie zatrzymanie sztangi na klatce. Drugie, z tym samym obciążeniem było już bardzo czyste i jednogłośnie zostało zaliczone. Po dwóch podejściach Justyna zajmowała czwarte miejsce i z niecierpliwością czekaliśmy na trzecie.
Cerero Laura z Meksyku i Oteify Zainab z Nigerii zaliczyły w drugich podejściach 95 kg, zatem Justyna, będąc od nich lżejsza, zadysponowała na sztangę taki właśnie ciężar. Podejście niepodważalnie zalicza i wychodzi na prowadzenie.
Tymczasem Ukrainka Rayisa Tiporkova, która po drugiej serii była trzecia z wynikiem 93 kg, musiała zadysponować na sztangę 96 kg, będąc zawodniczką cięższą od Justyny. Ukrainka zalicza ciężar ustanawiając rekord świata i wysuwa się na pierwsze miejsce.
Z niecierpliwością czekaliśmy na podejścia zarówno Meksykanki jak i Nigeryjki, które ważyły tyle samo, ale były cięższe od Justyny. Walcząc o złoto obie zawodniczki zadysponowały na sztangę po 97 kg, ale ich podejścia nie zostały zaliczone. Tym samym Justyna Kozdryk jest druga i zdobywa tytuł wicemistrzyni świata w swojej kategorii wagowej.
W dodatkowej czwartej próbie, nie zaliczanej do ostatecznych wyników, Justyna Kozdryk i Laura Cerero podchodziły bezskutecznie do ciężaru 97 kg, natomiast reprezentantka Nigerii – o dziwo – zwiększa ciężar na 97,5 kg i zalicza go, ustanawiając nowy rekord świata!
Jest to drugi srebrny medal Justyny Kozdryk na Mistrzostwach Świata. W swojej bogatej kolekcji zawodniczka ta posiada srebrny medal z Igrzysk Paraolimpijskich z Pekinu 2008 oraz srebrne medale z Mistrzostw Świata z Pusan 2006 (Korea Płd.), Mistrzostw Europy z Kawali 2005 (Grecja) i Quarteirze 2007 (Portugalia) oraz złoto z Mistrzostw Europy Alaksin 2013 (Rosja).
Mariusz Tomczyk reprezentant WZSN Start Wrocław to jeden z bardziej utytułowanych zawodników Polski. Uprawia ciężary od 1989 roku. Rekord życiowy w kategorii wagowej 56 kg to 162,5 kg, a w kategorii wagowej 60 kg aż 180 kg. Wielokrotny medalista Mistrzostw i Pucharu Europy a także Mistrzostw Świata, uczestnik czterech paraolimpiad w Sydney, Atenach, Pekinie oraz Londynie. Kilkunastokrotny mistrz i rekordzista Polski wystartował w Dubaju w kategorii wagowej do 59 kg, w której rywalizowało 24 zawodników. Mariusz zaliczył pierwsze podejście do ciężaru 165 kg a dwa następne do 170 kg nie zostały zaliczone przez sędziów. W tej kategorii zwyciężył Brytyjczyk Ali Jawad z nowym rekordem świata – 190 kg.
W kategorii do 65 kg mieliśmy aż dwóch reprezentantów: Grzegorza Lanzera ze Startu Koszalin – brązowego medalistę Mistrzostw Europy z Aleksin 2013 oraz Marka Trykacza reprezentanta Startu Zielona Góra, czwartego zawodnika Mistrzostw Europy z Aleksin, który ciężarami zajmuje się już 12 lat. W kategorii tej rywalizowało aż 25 zawodników. Reprezentanci Polski zajęli wysokie szóste i siódme miejsce.
Grzegorz Lanzer, wielokrotny mistrz i rekordzista Polski, nie zaliczył pierwszego podejścia do ciężaru 170 kg, ale w drugim nie było już z tym ciężarem żadnego problemu. Grzegorz w trzecim podejściu dorzuca jeszcze 6 kg i z rezultatem 176 kg zajmuje wysokie szóste miejsce.
Marek Trykacz z wynikiem 175 kg, wyrównując swój rekord życiowy, zajął siódme miejsce. W pierwszym podejściu wycisnął bez wysiłku 165 kg, a w trzecim – zdaniem sędziów – spalił 177 kg. Podkreślić należy, że na tych mistrzostwach często zdarzały się kontrowersyjne decyzje sędziów.
W kategorii tej zwyciężył Chińczyk Lei Liu z wynikiem 213 kg, drugie miejsce zajął zwycięzca Srebrnej Sztangi 2013 z Wrocławia w kategorii open – Rosjanin Ayrat Zakiev z wynikiem 199 kg, a trzecie Egipcjanin Shaaban Ibrahim z rezultatem 198 kg.
Magdalena Konior, aktualna mistrzyni i rekordzistka Polski, reprezentantka Stowarzyszenia Integracyjnego Eurobeskidy Łodygowice, niestety nie będzie dobrze wspominała tych zawodów. Przed Mistrzostwami Świata miała bardzo wysoką formę, czego dowodem było zwycięstwo w zawodach integracyjnych w Żywcu, z bardzo dobrym wynikiem 96 kg. Tym razem Magda rozpoczęła wyciskanie od ciężaru 87 kg i – niestety – wszystkie próby nie były udane i zawodniczka nie została sklasyfikowana.
Wawrzyniec Latus, także reprezentant Stowarzyszenia Eurobeskidy wywalczył w dobrym stylu brązowy medal w kategorii wagowej do 80 kg, poprawiając nam humory po niepowodzeniu koleżanki klubowej. Wawrzyniec Latus – kilkukrotny medalista mistrzostw i rekordzista Polski, aktualny wicemistrz Europy i paraolimpijczyk z Londynu – zaliczył wszystkie trzy podejścia zaczynając od 188 kg, w drugim podejściu zaliczając 193 kg. W walce o brązowy medal trener musiał w trzecim podejściu zadysponować na sztangę 197 kg, ponieważ nasz zawodnik był cięższy od rywali walczących o brąz. Reprezentant Polski zalicza to podejście ustanawiając przy okazji nowy rekord Europy i oczywiście Polski.
W kategorii tej wystartowało aż 23 zawodników i start Wawrzyńca należy uznać za bardzo udany. Wawrzyniec pokazał doskonałą formę. profesjonalne przygotowanie oraz wiarę w siebie i możliwość zdobycia medalu. Jego postawa i zaangażowanie w treningach przed Mistrzostwami Świata, co było widoczne m.in. na zawodach w Żywcu, które zwyciężył w kategorii open, nie poszły na marne.
Zwycięstwo w tej kategorii odniósł Chińczyk Xiao Fei Gu z wynikiem 236 kg ustanawiając nowy rekord świata, drugie miejsce dla Metwaly Mathana z Egiptu – 232 kg. Mistrz Europy z Aleksin, reprezentant Grecji Gremoysiadis Gkremislav był dopiero szósty. Jest to pierwszy medal Wawrzyńca zdobyty na Mistrzostwach Świata i, mamy nadzieję, nie ostatni.
Mistrz i rekordzista Europy z Aleksin, uczestnik Paraolimpiady w Pekinie i Londynie Piotr Szymeczek, reprezentant Startu Tarnów, startując w kategorii wagowej do 88 kg miał aż 34 rywali. Piotrek zajął ostatecznie 11 miejsce zaliczając tylko jedno podejście do ciężaru 191 kg w drugim podejściu. Pierwszego do ciężaru 191 kg jak i trzeciego do 197 kg sędziowie nie zaliczyli. Kategorię tą wygrał z wynikiem 229 kg Jordańczyk Joraljuneidi Mataz Zakaria ustanawiając rekord świata w tej kategorii wagowej.
W kategorii wagowej do 97 kg mieliśmy dwóch zawodników: reprezentanta Startu Gorzów Ryszarda Rogalę – srebrnego medalistę paraolimpijskiego z Aten 2008 i brązowego medalistę z Pekinu 2012, brązowego medalistę Mistrzostw Świata z Busan z 2006 oraz Mateusza Woroszyła ze Startu Białystok, naszą nadzieję w tej kategorii wagowej. O ile Mateusz Woroszył spisał się bardzo dobrze to Ryszard Rogala wystartował poniżej swoich możliwości. Obaj nasi reprezentanci zaczęli od 193 kg i obaj nie zaliczyli tego podejścia. W drugim podejściu do tego samego ciężaru to się udaje. W trzeciej próbie Ryszard zalicza 196 kg i zajmuje ósme miejsce, a Mateusz zwiększa ciężar na 200 kg i – o dziwo – podnosi sztangę, zajmując ostatecznie szóste miejsce i poprawiając wynik życiowy aż o 10 kg!
Na miarę swoich możliwości wystartowała Marzena Łazarz ze Startu Tarnów w kategorii wagowej do 86 kg. To srebrna medalistka Mistrzostw Europy z 2007 z Kawali i zdobywczyni Pucharu Europy z 2011r. oraz szósta zawodniczka Igrzysk Paraolimpijskich z Pekinu z 2012. Pierwsze podejście zawodniczki do 106 kg niestety nie zostaje zaliczone przez sędziów, udaje się to w drugim. W trzeciej serii zgłoszono 112 kg, ale tego dnia sztanga okazała się za ciężka dla Marzeny i ostatecznie zajęła ósme miejsce.
Ostatniego dnia mistrzostw rozegrano najcięższe kategorie wagowe kobiet powyżej 86 kg i mężczyzn do 107 k i powyżej 107 kg. W kategorii kobiet wystartowała reprezentantka Startu Koszalin Kamila Rusielewicz, srebrna medalistka Światowych Igrzysk Federacji IWAS z Dubaju z 2011, szósta zawodniczka Paraolimpiady z Pekinu z 2012, brązowa medalistka ostatnich Mistrzostw Europy z Aleksin, gdzie wycisnęła sztangę ważącą 110 kg. Nie ukrywam, iż w tej kategorii liczyliśmy po cichu na medal Kamili. Niestety zawodniczka rozpoczęła od 108 kg i nie zaliczyła żadnego podejścia. Trochę szkoda, gdyż do brązowego medalu wystarczyło zaliczyć 113 kg, a rekord życiowy zawodniczki to 120 kg.
W kategorii wagowej do 107 kg mieliśmy utytułowanego Damiana Kuliga reprezentanta WZSN Start Wrocław, którego rekord życiowy to 230 kg w kategorii powyżej 100 kg. Damian był już medalistą Mistrzostw Świata zdobywając w 2007 r. brązowy medal na Tajwanie, medalistą Mistrzostw Europy i Pucharu Europy, a ciężary uprawia od 2001 roku. Brał udział także w Paraolimpiadach w Atenach 2004 – szóste miejsce, Pekinie 2008 – piąte miejsce i w Londynie 2012 – szóste miejsce. Wielokrotny mistrz i rekordzista Polski. Damian rozpoczął od 203 kg, ale powtórzyła się sytuacja alalogiczna jak u Magdaleny Konior i Kamili Ruselewicz – sędziowie nie zaliczają żadnego podejścia Polakowi.
Dwa medale: złoty Justyny Kozdryk i brązowy Wawrzyńca Latusa pozwoliły reprezentacji Polski zająć 13 miejsce wśród 19 krajów, które zdobywały medale na tej imprezie. Klasyfikację medalową wygrała Nigeria przed Egiptem i Chinami.
Wyniki Mistrzostw Świata Dubaj 2014: http://www.paralympic.org/dubai-2014/schedule
Zobacz galerię…
Grzegorz Leskif
fot. Marek Purczyński
Data publikacji: 26.04.2014 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również