Osoby biorace udzialw projekcie najpierw zapoznaly sie z rozkladem pomieszczeń
W Krakowie Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne organizuje warsztaty dla podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy Vita oraz ośrodków wsparcia prowadzonych przez Fundację Wspierania Rozwoju Społecznego Leonardo. Dzięki tej inicjatywie osoby z problemami psychicznymi zdobywają doświadczenie zawodowe.
ŚDS Vita oraz Fundacja Leonardo zwróciły się do MPK z prośbą o pomoc w pozyskaniu funduszy dla rozwoju swoich podopiecznych. – Jako spółka publiczna nie mamy takich możliwości finansowych. Stąd pomysł na realizację projektu społecznego, samofinansującego. Celem podstawowym jest możliwość przeprowadzenia warsztatów zajęciowych poprzez pracę – mówi Jarosław Prasoł z MPK. Za wykonane zadania przewoźnik płaci umówioną kwotą jako ekwiwalent uzyskanych korzyści. Środki finansowe przeznaczane są na zakup biletów komunikacji miejskiej. Dzięki temu uczestnicy warsztatów zyskują możliwość swobodnego poruszania się po mieście, przemieszczania się np. do kin, teatrów, muzeów itp. Inicjatywa spełnia więc też rolę społeczno-aktywizującą osoby niepełnosprawne.
Nie dla wykluczenia
Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski jest partnerem projektu, nad którego realizacją nadzór sprawuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Warsztaty zostały zainagurowane w czerwcu, a odbywają się raz w miesiącu. W dotychczasowych zajęciach wzięły udział grupy liczące po ok. 20 osób. – Wśród uczestników są m.in. niepełnosprawni z różnego rodzaju problemami psychicznymi, mający od dwudziestu do ok. pięćdziesięciu lat. Nie jest to stała praca i w wymiarze standardowej dniówki, ale taka forma zaangażowania też przynosi wiele korzyści, m.in. zapobiega zjawisku wykluczenia społecznego – informuje Marek Kot z ŚDS Vita. Podkreśla, że podopieczni są zadowoleni z tej propozycji. Powód? Miła atmosfera i możliwość zdobycia nowych doświadczeń, pozwalających w przyszłości na aktywizację zawodową.
Czas na porządki
Niepełnosprawni wykonują prace zarezerwowane standardowo dla firm sprzątających. Porządkują więc pomieszczenia biurowe, korytarze, sale konferencyjne oraz otoczenie budynku przewoźnika przy ul. Brożka. Zajęcia rozpoczynają się o godz. 9 od spotkania w Centrum Konferencyjnym MPK. – Uczestnikom przydzielamy zadania do wykonania oraz udostępniamy do tego celu potrzebny sprzęt. Dokonujemy podziału na kilka brygad, do każdej z nich zostaje przydzielony jeden terapeuta ze strony Fundacji Leonardo oraz jeden opiekun grupy z naszej strony (pracownik Sekcji Obsługi Infrastruktury), który pełni rolę koordynatora – mówi Jarosław Prasoł. Około południa organizowana jest półgodzinna przerwa. Po niej prace trwają jeszcze do godz. 14. Na zakończenie odbywa się spotkanie w Sali Centrum Konferencyjnego, gdzie po krótkim omówieniu dnia, następuje ustalenie kolejnego terminu.
Dłuższa współpraca?
Niepełnosprawni realizują zadania z niezwykłą wręcz starannością, dokładnością i z pełnym zaangażowaniem. Często zadają pytania, czy istnieje szansa na zatrudnienie na stałe. – W trakcie trwania warsztatów spotykamy się z autentyczną radością tych osób z faktu sumiennego wykonania powierzonych obowiązków, którym podołali. To daje im wiarę na powrót do społeczeństwa, poprzez samodzielną realizację pracy zawodowej w przyszłości – opisuje Jarosław Prasoł. Jego zdaniem aspekt psychologiczny jest najważniejszy i najcenniejszy w tym projekcie.
Umowa na realizację przedsięwzięcia obowiązuje do grudnia 2014 r. – Jeżeli obie strony będą zadowolone, a wiele na to wskazuje, to najprawdopodobniej dojdzie do przedłużenia współpracy na kolejny rok – informuje Marek Kot.
Tekst Marcin Gazda
fot. MPK Kraków
Data publikacji: 11.08.2014 r.