Ratusz: Warszawa coraz bardziej przyjazna osobom niepełnosprawnym
Warszawa staje się coraz bardziej przyjazna dla osób niepełnosprawnych; miasto sukcesywnie walczy z barierami architektonicznymi, ułatwia dostęp do placówek kulturalnych i urzędów – przekonywała stołecznych radnych Irena Chmiel z Biura Pomocy i Projektów Społecznych.
Z informacją prezydent stolicy o realizacji programu „Warszawa Miasto bez barier” w latach 2013 i 2014 radni zapoznali się na sesji Rady Warszawy 28 sierpnia.
– Tylko w tym roku środki rozdysponowane przez Biuro Pomocy i Projektów Społecznych na programy na rzecz osób niepełnosprawnych wyniosły już prawie 5 mln złotych, tylko w pierwszym półroczu działania dofinansowane przez miasto objęły ok. 4,5 tys. osób niepełnosprawnych zamieszkałych w Warszawie. Mamy przekonanie, że te działania przyczyniają się do wzrostu jakości życia osób niepełnosprawnych i zapewniają mieszkańcom Warszawy należyte wsparcie w zakresie terapii, rehabilitacji i opieki psychologicznej – mówiła zastępczyni dyrektora Biura Irena Chmiel.
Dodała, że stołeczne centrum osób niepełnosprawnych, które funkcjonuje od 2008 r., i w którym skoncentrowane są wszystkie działania urzędu miejskiego dotyczące pomocy niepełnosprawnym, obsługuje rocznie ok. 15 tys. osób.
Z informacji zaprezentowanych przez przedstawicielkę ratusza wynika, że 96,5 proc. taboru obsługującego warszawskie linie autobusowe to przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych autobusy niskopodłogowe. Gorzej jest z tramwajami – tylko 40 proc. z nich umożliwia wygodne podróżowanie osób na wózkach inwalidzkich. Miasto zapewnia za to specjalistyczny transport samochodowy – miesięcznie wykonywanych jest średnio ponad 2 tys. takich kursów, z przewozów korzysta ok. 400 osób niepełnosprawnych.
W rejestrze warszawskiej mapy barier architektonicznych, którą od 2011 koordynuje magistrat we współpracy z organizacjami pozarządowymi znajduje się obecnie ok. 900 miejsc o ograniczonej dostępności. Jak wyjaśniła Chmiel rejestr służy „prezentacji dobrych praktyk i ustaleniu priorytetów przy bieżących remontach ulic, placów i innych miejsc w przestrzeni publicznej i dopilnowaniu, by remonty prowadziły do usuwania barier i zwiększania dostępność dla osób niepełnosprawnych”. – W bieżącym roku przeznaczono dodatkowy milion złotych, za który jeszcze do końca 2014 r. powinno udać się usunąć ok. 200 drobnych, ale uciążliwych utrudnień – zapewniła.
Przedstawicielka ratusza podkreśliła, że urząd miejski prowadzi także ogólnodostępny serwis internetowy, który zawiera informacje o dostosowaniu stołecznych obiektów użyteczności publicznej do potrzeb różnych grup osób niepełnosprawnych. – Baza pozwala ocenić osobom z różnymi rodzajami niepełnosprawności możliwość skorzystania m.in. z placówek kultury, punktów usługowych, handlowych bądź urzędów. W bazie umieszczonych jest aktualnie ponad 9 tys. warszawskich obiektów wraz z informacją o ich dostępności – powiedziała.
Dyrektor miejskiego Biura Kultury Tomasz Thun-Janowski dodał, że w ramach programu „Kultura bez barier” miasto dofinansowuje audiodeskrypcję oraz napisy, które służą osobom niepełnosprawnym podczas spektakli teatralnych, projekcji filmów i na wystawach. – Od 2008 r. w Warszawie ponad 50 spektakli zostało przygotowanych do odbioru przez osoby niepełnosprawne – podsumował.
Chmiel zapowiedziała, że magistrat przygotowuje się do okresowej ewaluacji uchwalonego w 2009 roku miejskiego programu działań na rzecz osób niepełnosprawnych – na początku przyszłego roku mają być gotowe wnioski z oceny jego realizacji.
Zaznaczyła też, że odbiorcami części działań skierowanych do osób z niepełnosprawnością są wszyscy mieszkańcy Warszawy. – Likwidacja barier jest korzystna także dla rodziców poruszających się z małymi dziećmi w wózkach, a także osób starszych. Grupy te korzystają też z udogodnień w komunikacji, a osoby starsze chętnie sięgają po audiodeskrypcję w obiektach kulturalnych. Wszyscy mieszkańcy są także beneficjentami programu e-urząd, dzięki któremu można załatwić urzędowy sprawy przez internet, bez wychodzenia z domu – zauważyła.
Radny Andrzej Golimont (SLD) dziękował za działania ratusza na rzecz niepełnosprawnych mieszkańców, ocenił jednak, że w mieście nadal jest zbyt wiele barier i za mało udogodnień. – Z ułatwieniami dla niepełnosprawnych w Warszawie jest trochę tak jak z Salą Warszawską (pomieszczenie na IV piętrze Pałacu Kultury i Nauki, w którym odbywają się sesje rady miejskiej – PAP) – wprawdzie jest ona przygotowana, by mogły się po niej poruszać osoby na wózkach inwalidzkich, ale za to nie mogą one się do niej dostać – powiedział. (PAP)
stav/ itm/
Data publikacji: 29.08.2014 r.