Miłość i seksualność osób niepełnosprawnych
Zainteresowanych tematyką ogólnopolskiej konferencji było bardzo dużo, w tym osoby sprawne, również rodzice, wychowawcy oraz terapeuci pracujący z osobami niepełnosprawnymi fizycznie, intelektualnie oraz psychicznie.
Prelegentami konferencji byli: Grażyna Łapińska ze Stowarzyszenia Kobiet Niepełnosprawnych One.pl, prof. Bassam Aouil – seksuolog oraz Krzysztof Głombowicz – niepełnosprawny sportowiec, komentator imprez sportowych dla osób niepełnosprawnych.
Zdaniem prof. Bassama Aouil’a istnieje szereg czynników, które decydują o nieakceptowaniu intymnej sfery życia, m.in. niekorzystny obraz niepełnosprawności i seksualności powielany przez różne religie.
Uczestnicy konferencji dowiedzieli się, że niezaspokojenie podstawowych potrzeb każdego człowiek wiąże się ze stresem, wzrostem agresji i brakiem motywacji do działania. Natomiast warunkiem do satysfakcjonującego życia jest niewątpliwie pobudzenie do różnych form aktywności. Podstawowym czynnikiem determinującym tożsamość człowieka jest jego własna świadomość istnienia, czyli odpowiedź na pytanie – kim jestem?
– Każdy z nas – powiedział profesor – rodzi się z ukształtowanym bytem, jako kobieta czy mężczyzna, a niepełnoprawność nie dyskryminuje nikogo w jego człowieczeństwie.
Zdrowie psychiczne jest ściśle związane z jakością życia seksualnego. Mity jakie społeczeństwo wiąże z intymną sferą życia osób niepełnosprawnych to: nieestetyczność życia seksualnego oraz lęk przed narodzeniem się dziecka z dysfunkcją.
Krzysztof Głombowicz dziennikarz, komentujący zawody sportowe z udziałem osób niepełnosprawnych stwierdził, że miłość i pasja są w sercach i umysłach, a współczesne media zabijają serca. Brakuje w nich wrażliwości. Apelował do rodziców i rodzin, by nie zamykali swoich dzieci przed światem.
Rafał Gręźlikowski podkreślał potrzebę budowania własnej tożsamości. Agnieszka Harasim zwróciła uwagę, że ludzie sprawni wstydzą się spotykać z ludźmi niepełnosprawnymi. Podczas dyskusji padły również stwierdzenia o potrzebie akceptacji własnego ciała, bez względu na jego stan. Łukasz Żelechowski, choć niewidomy od urodzenia „nie widzi” problemu, co zawdzięcza akceptacji ze strony swojej partnerki.
Konferencja została zorganizowana przy współpracy Politechniki Koszalińskiej, Uniwersytetu im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Stowarzyszenia Kobiety Niepełnosprawne One.pl Warszawa, Kiwanis International Koszalin.
Za murem wykluczenia
To było niezwykłe spotkanie ludzi, którzy uniknęli marginalizacji społecznej – z ludźmi wykluczonymi. W ramach Małego Festiwalu z osadzonymi koszalińskiego zakładu karnego spotkali się ludzie z niezwykłymi zainteresowaniami. Te zainteresowania pomogły im pokonać słabość fizyczną i odmienić życie po nagłym zwrocie spowodowanym chorobą lub wypadkiem. Historie takich osób jak Rafał Gręźlikowski, Maciej Horbowski, czy Leszek Stoltman mogą być inspiracją dla skazanych. Wszyscy podnieśli się po upadku i dziś żyją aktywniej niż niejedna w pełni sprawna osoba. A to wszystko dzięki posiadanej pasji – odkrywaniu historii, lotniarstwie, sportowi.
W ramach Małego Festiwalu w zakładzie karnym skazani obejrzeli wybrane festiwalowe filmy, wysłuchali też koncertu zespołów Berial & Mike oraz Gdzie Cikwiaty.
Więcej na www.integracjatyija.pl