Fundacja "Barka" ma 25 lat
Fundacja Pomocy Wzajemnej "Barka" świętuje 25-lecie powstania. Przez ten czas z zapoczątkowanych przez nią inicjatyw skorzystało ponad 100 tys. osób - poinformowała w środę, 10 wreśnia w Poznaniu współzałożycielka fundacji Barbara Sadowska.
„Barka” została założona w 1989 r. przez psychologów Barbarę i Tomasza Sadowskich. Zajmuje się pomocą osobom niepełnosprawnym, bezdomnym, opuszczającym zakłady karne, szpitale psychiatryczne, matkom wychowującym samotnie dzieci, dzieciom i młodzieży zagrożonej, osobom uzależnionym. Obecnie działa w wielu regionach Polski – to sieć ponad 30 stowarzyszeń, fundacji, spółdzielni socjalnych i spółek non-profit. Ma też zagraniczne ośrodki.
Sadowska poinformowała, że „Barka” rocznie pomaga ok. 5 tys. osób. – Zdecydowana zmiana na lepsze zachodzi u ponad połowy z nich – dodała. Podopieczni „Barki” wychodzą z bezdomności, nałogów, znajdują pracę i wracają do społeczeństwa.
Tomasz Sadowski dodał, że „Barka” jest dziś częścią ruchu społecznego, który realizuje zamysł społecznej gospodarki rynkowej. Według art. 20 Konstytucji RP jest ona podstawą ustroju gospodarczego naszego kraju.
Od początku istnienia fundacja realizuje program domów wspólnotowych. Pomagają one wrócić do normalnego życia osobom, które znalazły się w ekstremalnych sytuacjach, jak np. bezdomność. Pierwszy taki dom powstał w 1989 r. we wsi Władysławowo w Wielkopolsce. Dziś na terenie kraju działa ok. dziesięciu wspólnot, w których może zamieszkać prawie 700 osób. Ich mieszkańcy dzielą się obowiązkami, podejmują wspólnie decyzje.
Jednym z sukcesów „Barki” jest wybudowanie w 2006 r. wspólnie z samorządem Poznania podmiejskiego osiedla „Darzybór” dla bezdomnych rodzin. Osiedle zamieszkuje sto osób, część z nich pochodzi ze wspólnot założonych przez fundację.
„Barka” buduje obecnie kolejne osiedle w Chudobczycach w wielkopolskiej gminie Kwilcz – domy, na przekazanych przez fundację działkach, stawiają bezdomni, którzy przeszli wcześniej program reintegracji. W ten projekt zaangażowała się amerykańska organizacją „Habitat for Humanity”. Domy będą powstawały z gliny, słomy i drewna, a w ich budowie pomogą wolontariusze.
W ubiegłym roku w Poznaniu powstało Wielkopolskie Centrum Ekonomii Solidarnej im. Cyryla Ratajskiego, które otworzyła Anna Komorowska. CES służy m.in. promocji przedsiębiorczości społecznej i rozwiązań, które od 25 lat stosuje „Barka”. CES odwiedziło w pierwszym półroczu tego roku 1,5 osób.
Częścią jubileuszu fundacji będzie ogólnopolska konferencja, która rozpocznie się w czwartek w Poznaniu i podsumuje realizowany od 4 lat program wspierający ekonomię społeczną. Dzięki niemu powstało 35 Centrów Integracji Społecznej (CIS), 18 spółdzielni socjalnych i 5 stowarzyszeń. Ich działanie pozwoliło powrócić na rynek pracy 1,3 tys. osób. – W CIS-ach bezrobotni zdobywają wiedzę, umiejętności i odwagę do powrotu do pracy i samodzielnego życia – wyjaśnił Sadowski.
„Barka” jest obecna w Wielkiej Brytanii, Holandii, Irlandii, Grecji i Belgii, gdzie realizuje program „Powroty”. Pozwala on wrócić do kraju bezdomnym emigrantom z Polski i krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Z tej pomocy przez ostatnie 5 lat skorzystało ponad 7 tys. osób.
Tomasz i Barbara Sadowscy są m.in. laureatami nagrody magazynu „Time” w konkursie „Herosi Europy”, agenda ONZ ds. mieszkalnictwa przyznała im nagrodę Word Habitat Awards. Fundacja otrzymała też Nagrodę Dwudziestolecia Odrodzenia Niepodległej Polski – Pro Publico Bono, a jej założycieli odznaczył prezydent Bronisław Komorowski. (PAP)
pil/ bos/ jbr/
Data publikacji: 11.09.2014 r.