Dotknij kultury

Dotknij kultury

Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych Uniwersytetu Jagiellońskiego 26 kwietnia br. zorganizowały i zaprosiły na spotkanie ze sztuką pod hasłem "Dotknij kultury". Była to otwarta impreza podejmująca temat dostępności kultury i ekspozycji muzealnych dla szerokiego grona odbiorców, zwłaszcza dla osób z niepełnosprawnością.

Mogli w nim uczestniczyć wszyscy, którzy poprzez swoją obecność chcieli wyrazić poparcie dla idei szerokiej dostępności kultury i dziedzictwa narodowego dla wszystkich obywateli, bez względu na stopień i rodzaj niepełnosprawności, wiek, poglądy, czy język. Można było zobaczyć najciekawsze wnętrza muzealne począwszy od legendarnej Librarii, przez jadalnię profesorską Stubę Communis, obydwa skarbce, pokoje wybitnych uczonych, w tym Mikołaja Kopernika oraz najstarszą w Polsce Aulę. Wielkim atutem około godzinnego zwiedzania była możliwość zapoznania się z wybranymi elementami architektonicznymi i przedmiotami poprzez dotyk, co w znaczny sposób przybliżyło przybyłym osobom niewidomym przekaz ustny podany przez wykwalifikowanego przewodnika. Więcej w programie.

Na tę okazję przygotowano również limitowaną edycję przewodnika dla osób słabowidzących i niewidomych prezentującego te same sale muzeum, w których odbywało się zwiedzanie. Przewodnik został udostępniony publicznie dla wszystkich zainteresowanych. Jego autorem jest Róża Książek-Czerwińska, historyk sztuki Muzeum UJ. W pracy nad jego powstaniem udział wzięli: Małgorzata Perdeus, Jadwiga Bobeł, Anna Tańcula, prof. Krzysztof Stopka, dr Anna Jasińska. Autorem zdjęć jest Grzegorz Zygier, a ilustracji/tyflografii – Lech Kolasiński, student Akademii Sztuk Pięknych. Redakcja tekstu – Marta Bylica. Więcej o przewodniku.

Celem tej inicjatywy, jak i całego wydarzenia, jest przybliżenie skarbu kultury narodowej osobom niewidomym, które na co dzień nie mogą skorzystać ze wspaniale wyposażonych w zabytki obiektów muzealnych, ponieważ są one zwykle zupełnie niedostosowane.

Organizatorom przyświecała idea zburzenia szklanego muru niedostępności w galeriach sztuki, na wystawach, dotarcia do szerokiego grona odbiorców zarówno pełno- i niepełnosprawnych. Chcieli uruchomić w świadomości społecznej obraz osoby niepełnosprawnej zorientowanej w zagadnieniach kulturalnych i otwartej na wyzwania sztuki XXI wieku. Mając świadomość, że to zaledwie początek długotrwałego procesu przemian, jakie będą dokonywać się w Polsce na wzór innych krajów europejskich, takim wydarzeniem pragnęli zbliżyć do siebie dwa środowiska – osób z niepełnosprawnością i muzealników oraz pokazać, że możliwe jest porozumienie, dzięki któremu zyskuje całe społeczeństwo. Rozwiązania korzystne dla osób niepełnosprawnych są bowiem dobre także dla innych grup społecznych, np. matek z dziećmi, czy osób starszych.

Wydarzenie „Dotknij kultury” odbyło się w ramach V Krakowskich Dni Integracji i dedykowane było Magdalenie Sipowicz, tłumaczce polskiego języka migowego, ciężko poszkodowanej w wypadku kolejowym pod Szczekocinami.

Magdalena Sipowicz tłumaczyła wiele zajęć i wydarzeń studentom niesłyszącym, m.in. konferencję Uniwersytetu Jagiellońskiego „Świadomość niepełnosprawności – nowe wyzwania dla edukacji”. 3 marca br. przebywała w Warszawie na zebraniu Stowarzyszenia Tłumaczy Polskiego Języka Migowego i wieczorem wracała do Krakowa pociągiem, o którym usłyszała cała Polska i świat. W wypadku pod Szczekocinami straciła nogę i doznała wielu innych obrażeń. Przez osiem tygodni przebywała w śpiączce farmakologicznej, ale obecnie jest już wybudzona i poddaje się intensywnej rehabilitacji, aby jak najszybciej móc powrócić do zdrowia i wykonywania pracy, którą bardzo lubi – tłumaczenia w polskim języku migowym. Jak sama mówi po wybudzeniu: „Cieszę się, że mam ręce, nadal będę mogła tłumaczyć”.

Magdalena Sipowicz uległa wypadkowi w pracy, w trakcie delegacji, podczas której wybrano ją sekretarzem Zarządu Stowarzyszenia Tłumaczy Polskiego Języka Migowego. Jej praca stanowiła wielką pomoc dla osób niesłyszących, bo w Polsce nie ma zbyt wielu tłumaczy języka migowego. Pomóżmy jej jak najszybciej do tej pracy powrócić – apelowali organizatorzy spotkania. 26 kwietnia na terenie Collegium Maius UJ obecni byli studenci Uniwersytetu Pedagogicznego kwestujący na rzecz Magdaleny Sipowicz.

Organizatorzy:
Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych Uniwersytetu Jagiellońskiego
Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego – Collegium Maius

Partnerzy:
Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie
Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych Akademii Górniczo-Hutniczej
Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych Uniwersytetu Pedagogicznego
Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II
Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych Politechniki Krakowskiej
Konsorcjum projektu DARe-Learning: Uniwersytet Piotra i Marii Curie w Paryżu, Uniwersytet Arystotelesa w Salonikach, Uniwersytet Karola w Pradze
Fundacja Siódmy Zmysł i DKF Rotunda

loga

Patronat honorowy:
Bogdan Zdrojewski, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP
Prof. dr hab. Karol Musioł, Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego
Więcej na: www.dotknijkultury.pl

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również