W mazowieckim urzędzie rusza staż dla niepełnosprawnych intelektualnie
- 28.01.2015
W mazowieckim urzędzie rusza staż dla niepełnosprawnych intelektualnie
Trudności poznawcze czy problemy z myśleniem przyczynowo skutkowym nie muszą być przeszkodą w wykonywaniu pracy - zapewniano 27 stycznia w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim, w którym następnego dnia staż rozpocznie pierwsza osoba z niepełnosprawnością intelektualną.
Niepełnosprawna intelektualnie pani Agata będzie odbywać staż w biurze budżetowo-księgowym MUW. Będzie tam wykonywać tzw. pomocnicze czynności biurowe, takie jak obsługa urządzeń biurowych, pomoc przy archiwizacji dokumentów, pakowanie i stemplowanie kopert oraz roznoszenie korespondencji.
Jak zapewniła dyrektorka generalna MUW Halina Stachura-Olejniczak, urząd ten jest pracodawcą odpowiedzialnym społecznie. W ciągu ostatnich czterech lat praktyki i staże odbyły w nim 54 osoby z różnymi niepełnosprawnościami – sensoryczną, ruchową i intelektualną. Cztery z nich zostały zatrudnione na stałe.
Staże, które teraz rozpoczną się w MUW, są organizowane we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym (PSOUU).
Wiceprezeska PSOUU Monika Zima-Pariaszewska podkreśliła, że osoby z niepełnosprawnością intelektualną są tą grupą na rynku pracy, której najbardziej obawiają się pracodawcy. Staże, takie jak te w MUW, mają przyczynić się do przełamania przekonania, że nie mogą one pracować. Z kolei niepełnosprawnym dają poczucie spełnienia i włączenia w społeczeństwo.
W treningach zawodowych w MUW wezmą udział osoby z różnymi zaburzeniami poznawczymi i trudnościami adaptacyjnymi, których niepełnosprawność ma stopień umiarkowany. Nim zaczną praktykę, dwóch trenerów z PSOUU pomoże przystosować miejsca pracy w urzędzie. Sprawdzą też, czy dana osoba będzie w stanie wykonywać zadania na konkretnym stanowisku, a już po rozpoczęciu stażu będą wspierać podopiecznych we wdrożeniu się do wykonywania nowych obowiązków.
Każdy staż ma trwać dwa tygodnie – po cztery godziny dziennie.
Jak powiedział Leszek Bocheński z Centrum Doradztwa Zawodowego i Wspierania Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie, trener pracy to osoba, która uczy osobę odbywającą staż wykonywania konkretnych czynności i wspiera ją w kontaktach ze współpracownikami, ale nigdy jej nie wyręcza. Dodał, że odbycie stażu daje duże szanse na znalezienie stałej pracy. – W projekcie, który teraz realizujemy, wspieramy około siedemdziesięciu osób, z czego 80 proc. już pracuje – powiedział.
Wyjaśnił, że osoby te znalazły pracę m.in. w sieciowych restauracjach, gdzie pełnią rolę pomocników kucharzy lub personelu sprzątającego, ale też w małych firmach, jak hurtownie, zakłady utylizacji śmieci czy sklepy.
– Kluczem do zatrudnienia osoby z niepełnosprawnością intelektualną jest przychylność pracodawcy. To jego trzeba przekonać, że obecność takiej osoby na terenie zakładu może być wartością dodaną. Że taka osoba może być produktywna, może być wartościowym pracownikiem, a oprócz tego – że jej obecność sprawi, że otworzy się na tę niepełnosprawność i będzie szerzej myśleć o świecie – powiedział.
Mazowiecki Urząd Wojewódzki od lat współpracuje z różnymi organizacjami wspierającymi osoby niepełnosprawne, m.in. z Towarzystwem Opieki nad Osobami Ociemniałymi w Laskach, Stowarzyszeniem Pomocy Osobom z Problemami Emocjonalnymi i Towarzystwem Przyjaciół Integracji. W 2011 r. MUW dostosował swoją stronę internetową dla osób niepełnosprawnych – stworzono wersję dla słabowidzących, mechanizm zmiennej wielkości czcionki, a z myślą o niewidomych stronę udźwiękowiono. (PAP)
mca/ mhr/
Data publikacji: 28.01.2015 r.