Refundacja dodatkowych kosztów zatrudnienia osób niepełnosprawnych w ZPCh

Refundacja dodatkowych kosztów zatrudnienia osób niepełnosprawnych w ZPCh

Pracodawcy prowadzący zakłady pracy chronionej mogą - na podstawie art. 32 ust. 1 pkt 2 ustawy o rehabilitacji (...) - uzyskać zwrot dodatkowych kosztów:
- budowy lub przebudowy związanej z modernizacją obiektów i pomieszczeń zakładu,
- transportowych,
- administracyjnych
pod warunkiem zatrudniania co najmniej 50 proc. osób niepełnosprawnych.

Istotne jest określenie, że dodatkowe koszty zatrudnienia osób niepełnosprawnych są kosztami innymi niż koszty płacy zatrudnionego pracownika niepełnosprawnego, natomiast są wykraczające (stanowiące różnicę) poza koszty, jakie musiałby ponieść pracodawca w przypadku zatrudniania pracowników, którzy nie są niepełnosprawnymi. W związku z tym refundacji może podlegać tylko wspomniana różnica w kosztach odpowiadająca dodatkowym kosztom, których pracodawca nie poniósłby w przypadku zatrudniania osób nie będących niepełnosprawnymi.

Wniosek o refundację można składać w oddziałach PFRON, do dnia 30 listopada roku poprzedzającego rok, którego dotyczy umowa.
Pomoc jest udzielana w formie refundacji kosztów poniesionych przez pracodawcę. Refundowane są tylko koszty poniesione od dnia 1 stycznia roku, którego dotyczy wniosek, nie wcześniej jednak niż po dniu złożenia tego wniosku.

Umowa obejmuje koszty jednego roku kalendarzowego. W przypadku, gdy koszty ponoszone są przez kolejne lata, tzn. obejmują okres dłuższy niż rok, wnioski należy składać oddzielnie na każdy rok.
W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosków będą zawierane kolejne umowy dotyczące kosztów poniesionych w kolejnych latach kalendarzowych.

Refundacja będzie wypłacana w transzach kwartalnych.
Refundacja jest udzielana jako pomoc publiczna na rekompensatę dodatkowych kosztów związanych z zatrudnianiem pracowników niepełnosprawnych spełniająca warunki określone w rozporządzeniu Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznającym niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu (Dz. Urz. UE L 187 z 26.06.2014, str. 1).

Załączniki
Wzór wniosku
Wzór umowy
Wzór wystąpienia o wypłatę transzy

Akty prawne:

ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2011 r., Nr 127, poz. 721 z późn. zm.)

rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 23 grudnia 2014 r. w sprawie pomocy finansowej udzielanej zakładom pracy chronionej ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (Dz. U. poz. 1975)

Uprzejmie informujemy, że można na skrzynkę: dodatkowe_koszty_zpch@pfron.org.pl kierować wszelkie wątpliwości, pytania, problemy itp., które będą wykorzystane przez Fundusz do usprawnienia realizacji zadania. Na skierowane na skrzynkę maile Fundusz nie będzie udzielał bezpośrednich odpowiedzi, natomiast okresowo będzie aktualizował rozdział „Wyjaśnienia PFRON”.

Info: PFRON
Data publikacji: 30.01.2015 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również