Magiczny Kraków, magiczne miejsce i… „dar Cecylki”
- 20.02.2015
Magiczny Kraków, magiczne miejsce, magiczni ludzie...
Trawestując mistrza Ildefonsa ochoczo wojażuję do „zaczarowanego" grodu Kraka, bo działa na mnie magnetycznie od czasów niepamiętnych. Mogę z dumą powiedzieć, że tak w ogóle „ja to mam szczęście, że [w moim ukochanym] kraju nad Wisłą" wciąż mam powody, by ulegać zachwyceniu i wciąż mam okazję poddawać się emocjom i wzruszeniom towarzyszącym niecodziennym wydarzeniom.
Takim jest doroczna wystawa i aukcja prac plastycznych podopiecznych krakowskiego Stowarzyszenia „Bądźcie z nami”, która odbyła się pod patronatem starosty krakowskiego Józefa Krzyworzeki, 10 lutego br. – już po raz 18 – jak zawsze w hotelu Novotel City West, przy serdecznym wsparciu i zaangażowaniu jego pracowników i dyrekcji.
Staram się w moich relacjach okiełznać emocje i w miarę prosto i rzeczowo przedstawiać problem, osobę bądź zjawisko czy sprawę. Staram się, by słowa – wielokrotnie już cytowane przez mnie, że „chodzi mi o to, aby język giętki powiedział wszystko co pomyśli głowa” –autorstwa Juliusza Słowackiego, były moim rzeczywistym credo zawodowym.
Nie zawsze mi się to udaje w relacjach z imprez Stowarzyszenia „Bądźcie z nami”. Zaczarowani ludzie, niepowtarzalny klimat, niezwykła niecodzienna publiczność i nietuzinkowi artyści tworzą magiczne miejsce, obdarowując się dobrem, szczerym zainteresowaniem i prawdziwą uwagą.
Sala bankietowa Novotelu City West zamieniła się w prawdziwą galerię sztuki. Wystawiono ok. 300 prac: obrazy, rzeźby, rękodzieło artystyczne. Sabina Bartyzel, dyrektor hotelu oraz Cecylia Chrząścik prezes Stowarzyszenia „Bądźcie z nami” uroczyście powitały gości. Wśród nich szczególnie serdecznie prof. Halinę Piekarz i panią Monikę Karlińską-Nawarę, które są kontynuatorkami działalności swoich mężów na rzecz osób niepełnosprawnych. Za swoje dokonania zostały odznaczone przez Zarząd Stowarzyszenia „Złotymi serduszkami”.
– Bardzo dziękuję za niespodziewane i nie wiem czy do końca zasłużone, to wielkie wyróżnienie – powiedziała prof. Halina Piekarz wdowa po Tadeuszu Piekarzu – pierwszym wojewodzie krakowskim po 1989 roku. – Traktuję to jako szczególną formę kredytu. Kredytu zaufania, który trzeba będzie spłacić i to pewnie z odsetkami – dodała z uśmiechem – ogromną pracą i zaangażowaniem. Cieszę się, że zostało przywołane imię mojego męża w kontekście tego niezwykle szlachetnego przedsięwzięcia, które jest rozpisane na cały rok i na wielu, wielu ludzi. Był człowiekiem takiej idei.
Pani Monika Karlińska-Nawara podziękowała przede wszystkim za pamięć o jej mężu, marszałku województwa małopolskiego, śp. Marku Nawarze, którego działalność na rzecz osób z niepełnosprawnościami stara się, w miarę swoich możliwości, kontynuować.
Tradycją tych aukcji w Novotelu są poprzedzające je charytatywne występy uznanych gwiazd sztuki i estrady. Piękne sale bankietowe hotelu gościły z tej okazji wielu wspaniałych artystów występujących solo lub z zespołem. Niesieni na skrzydłach gorącego aplauzu publiczności tego nieszablonowego wydarzenia, dawali niezapomniane występy i przepiękne koncerty.
10 lutego – już po raz drugi – dla tej wspaniałej publiczności porywająco zagrał zespół Brathanki. – Spełniliście moje największe życzenie wigilijne – powiedziała prezes Cecylka Chrząścik, dziękując im za piękny koncert. – To jest ogromny dar Cecylki – ujawnił w odpowiedzi Stefan Błaszczyński lider zespołu – która jak spojrzy w oczy, to zaręczam: nie ma takiej siły, by odmówić, by się temu spojrzeniu oprzeć!
Publiczność bawiła się doskonale. Reagowała nad wyraz spontanicznie i żywiołowo, śpiewając i tańcząc w rytm znanych i lubianych hitów zespołu. Brathanków pożegnano burzą oklasków. A ileż było ekspresji i radości wśród obecnych na widowni! Jak zwykle znaleźli się tutaj znamienici przedstawiciele władz miasta i regionu, kultury, przedsiębiorstw, instytucji i organizacji pozarządowych.
Niezawodni artyści „Piwnicy pod Baranami” – Rafał Jędrzejczyk i Leszek Wójtowicz koncertowo poprowadzili aukcję.
Autorami 10 wystawionych „pod młotek” obrazów* są uczestnicy ośrodków i szkół specjalnych z Krakowa i ze Skawiny**. Tytuł jednego z obrazów stał się dla mnie inspiracją tytułu tej relacji.
Dzięki zdobytym w ten sposób pieniądzom Stowarzyszenie doposaża podopieczne ośrodki w sprzęt rehabilitacyjny, pomoce szkolne, artykuły plastyczne i środki czystości. Udanym wielkim przedsięwzięciem Stowarzyszenia „Bądźcie z nami” jest np. wyposażenie dwóch gabinetów logopedycznych oraz objęcie podopiecznej młodzieży z niepełnosprawnością po 13 roku życia leczeniem ortodontycznym.
Od dwudziestu trzech lat Stowarzyszenie „Bądźcie z nami” – Organizacja Pożytku Publicznego Nr KRS 0000152522 – realizuje wiele imprez dla i na rzecz osób niepełnosprawnych, jak wycieczki krajoznawcze, kuligi, zajęcia z hipoterapii, spotkania mikołajkowe i bale noworoczne, a cyklicznie co rok prezentacje osiągnięć artystycznych dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami na scenie Teatru Bagatela, wernisaż i aukcję prac plastycznych w hotelu Novotel City West oraz wielki festyn integracyjny w parku pod zamkiem w Korzkwi.
Od początku istnienia, tudzież od bardzo wielu lat współpracują ze Stowarzyszeniem, m.in. ZHP – szczególnie pełne empatii harcerki ze Szczepu Kraków-Podgórze, ZHR, Komenda Wojewódzka, Powiatowa i Miejska Policja Drogowa, MDK „Dom Harcerza”, Zespół artystyczny BINGO oraz firmy Coca Cola, Radio Taxi Wawel i wiele innych.
Kłaniam się nisko ludziom wielkiego serca, sponsorom wspomagającym działalność statutową Stowarzyszenia, a także ludziom, z inicjatywy których powstało. Od 1992 roku dzięki mecenasom, donatorom i własnej ogromnej pracy otacza swoją konstruktywną i twórczą pomocą osoby z niepełnosprawnościami, szczególnie dzieci i młodzież z ośrodków specjalnych Krakowa i okolic. Ostatnio do tego zacnego grona dołączyła Galicyjska Izba Budownictwa.
Nieprzerwanie od początku istnienia prezesuje mu charyzmatyczna Cecylia Chrząścik, która potrafi – wraz ze swoim zastępcami: Elżbietą Anioł i Krystianem Kozubem – pozyskać dla działalności Stowarzyszenia pro publico bono wiele gorących serc i hojnych sakiewek.
Następne spotkanie z podopiecznymi „Bądźcie z nami” na scenie Teatru Bagatela. Zatem do zobaczenia – ku mojej radości znowu… w Krakowie!
Zobacz galerię…
Iwona Kucharska
fot. Ryszard Rzebko
* Okno, Weronika Merecik; Wiosenny ogród, Elżbieta Więcek; Martwa natura, Sylwia Stachurska; Dama w deszczu, Gabriela Śnieżek; Dziewczynka, Tadeusz Lewicki; Słoneczna zatoka, Andrzej Michalik; Mój dom, Tadeszu Lewicki; Magiczny Kraków, Wiktor Stankiewicz; Przy kościele Mariackim, Magdalena Hrabia; W głębinach, Artur Duda.
** Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Nr 6 im. Jana Pawła II Kraków, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Poczty Polskiej Skawina, Zespół Szkół Specjalnych Nr 6 Kraków, Środowiskowy Dom Samopomocy, Kraków; Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki „Terapia Przez Sztukę” Kraków.
Data publikacji: 20.02.2015 r.