W bajkowym świecie osób niepełnosprawnych

5 listopada w Gliwickim Centrum Edukacyjnym odbyły się bajkowe spotkania z piosenką. W ramach XIX edycji imprez Międzynarodowego Nieprzetartego Szlaku organizatorzy po raz kolejny zaktywizowali oraz zintegrowali osoby niepełnosprawne z całego Śląska, umożliwiając im występy artystyczne na scenie.

W spotkaniach wzięło udział około 140 osób z 15 ośrodków (przedszkoli integracyjnych, szkół specjalnych i warsztatów terapii zajęciowej). Do Gliwic przyjechali niepełnosprawni z Pyskowic, Gorzyc, Jastrzębia Zdroju, Katowic, Bogumiłka, Sosnowca, Radzionkowa i Świętochłowic.

Nieprzetarty Szlak – jak poinformował nas Wojciech Kotylak, śląski koordynator MNS – to międzynarodowy ruch osób upośledzonych, ich instruktorów i wolontariuszy, którzy poprzez systematyczne, coroczne działania artystyczne, organizację imprez i pracę wychowawczą dążą do osobistego rozwoju uczestników oraz zmiany sytuacji i pozycji osób niepełnosprawnych w społeczeństwie. Finałem całorocznego cyklu NS jest Międzynarodowy Przegląd Teatralny – Spotkania Artystów Nieprzetartego Szlaku SANS. W czasie tych spotkań pokazywane są spektakle teatralne, organizowane są turnieje, zawody, przemarsze, odbywa się bal z konkursem na stroje. Spotkania kończy wielki finał, w którym udział biorą wszyscy uczestnicy. Co roku zmienia się temat imprezy. Tematem bieżącej edycji spotkań jest Bajkowy Świat: scenografia, poprzebierani za bajkowe postacie animatorzy, rozbawiona widownia, paczki ze słodyczami stworzyły atmosferę baśniowego wręcz poczucia szczęścia i radości.

– Idea wspólnej zabawy rozrosła się do wielu imprez przygotowawczych. W ramach Międzynarodowego Nieprzetartego Szlaku przed finalnym przeglądem teatralnym corocznie organizujemy konkurs na znak (logo), Lwowskie Spotkania Poetyckie i wystawy plastyczne. Przegląd teatralny odbywa się w Lublinie, Lwowie (Ukraina) i Brześciu (Białoruś). Zależy nam na tym, żeby aktywizować środowisko przez cały rok, nie skupiać się tylko na dwóch dniach z niego wyjętych – wyjaśnił twórca i międzynarodowy koordynator Nieprzetartego Szlaku, Michał Stanowski. Jego zdaniem występy artystyczne nie tylko integrują środowisko osób niepełnosprawnych, ich instruktorów i wolontariuszy, ale przede wszystkim są ogromnym wyzwaniem: uczą stawiania sobie zadań i poszukiwania wspólnej drogi rozwoju.

Podczas imprezy można było zaobserwować licznych wolontariuszy, najczęściej studentów oligofrenopedagogiki z Kolegium Nauczycielskiego w Gliwicach. – Obecność tutaj jest dla nas dużym przeżyciem, jesteśmy pod wielkim wrażeniem osób, z którymi w przyszłości zamierzamy pracować. Jest to dla nas żywy kontakt, o wiele cenniejszy niż wkuwanie wiedzy z książek – zapewniła Marta Iwińska, studentka Kolegium.

Wśród najciekawszych wykonawców zauważonych przez jury znaleźli się: Zespół Dzwoneczki ZS Radzionków, WTZ Stowarzyszenia Tęcza z Zabrza, ZSS Nr 10 z Jastrzębia Zdroju i WTZ Tęcza z Gliwic. Indywidualnie zaś wyróżniono Pawła Kowolika z ZS w Radzionkowie i Monikę Ledzidło z ZSO Nr 6 z Gliwic. Ich piosenki zostaną uwiecznione w Śpiewniku SANS 2009 oraz nagrane przez MDK i zamieszczone na płycie CD Świat Bajek. Zwycięzcy zaczną przecierać szlaki na Międzynarodowych Spotkaniach z Piosenką w Lublinie i wezmą udział w XIX Międzynarodowych Spotkaniach Artystów Nieprzetartego Szlaku w maju 2009 roku.

 

Beata Stradowska

 

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również