PFRON sygnatariuszem Karty Różnorodności
22 maja 2015 r., podczas II Ogólnopolskiego Dnia Różnorodności w Warszawie, Teresa Hernik Prezes Zarządu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oficjalnie podpisze Kartę Różnorodności. Tym samym fundusz ten zostanie pierwszą państwową instytucją w Polsce będącą sygnatariuszem Karty Różnorodności.
Kluczowa rola lidera-przywódcy w kreowaniu przyjaznych miejsc pracy, a także przełamywanie wewnętrznych stereotypów, od których nie jest wolny żaden człowiek – to tematy tegorocznego, II Ogólnopolskiego Dnia Różnorodności. Podczas spotkania organizatorzy razem z uczestnikami postarają się dotrzeć do źródeł stereotypowego postrzegania współpracowników – tych, których różni płeć, wiek, niepełnosprawność czy kolor skóry. W analogiczny sposób przyjrzą się żywej materii – organizmowi, którym jest każda firma, wychodząc z założenia, że wszystko zaczyna się od głowy, a więc kadr zarządzających.
Czym jest Karta Różnorodności?
Karta Różnorodności to międzynarodowa inicjatywa, realizowana w takich krajach Unii Europejskiej jak: Polska, Francja, Hiszpania, Włochy, Austria, Niemcy, Szwecja, Belgia, Irlandia, Finlandia, Estonia, Luksemburg, Dania oraz Czechy; promowana przez Komisję Europejską. Karta jest pisemną deklaracją, podpisywaną przez organizacje, firmy i instytucje, które zobowiązują się do wprowadzenia zakazu dyskryminacji w miejscu pracy i podejmowania działań na rzecz tworzenia i promocji różnorodności oraz wyrażają gotowość do zaangażowania wszystkich osób zatrudnionych oraz partnerów biznesowych i społecznych w te działania. Organizacje decydujące się na implementację tego narzędzia, działają na rzecz spójności i równości społecznej.
Koordynatorem polskiej Karty Różnorodności jest Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Patronat honorowy nad tą inicjatywą w Polsce objęli: minister pracy i polityki społecznej, rzecznik praw obywatelskich oraz pełnomocnick rządu ds. równego traktowania.
Wydarzenie, przygotowywane 22 maja 2015 r. przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu – koordynatora Karty Różnorodności w Polsce, to okazja do spotkania ze specjalistami zarządzania różnorodnością i HR, wystąpienia i dyskusje. Otworzy je minister Jacek P. Męcina – sekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, które od lat wspiera Kartę Różnorodności swoim honorowym patronatem. Perspektywę międzynarodową zaprezentuje Manfred J. Wondrak, austriacki ekspert ds. zarządzania różnorodnością, dzieląc się doświadczeniami dotyczącymi powstawania nieuświadomionych uprzedzeń i ich wpływu na zarządzanie.
W dyskusji wezmą udział przedstawiciele biznesu, reprezentanci administracji państwowej oraz praktycy, którzy zarządzaniem różnorodnością zajmują się na co dzień. Znaleźli się wśród nich między nimi: Konrad Ciesiołkiewicz – dyrektor komunikacji korporacyjnej i CSR Orange Polska, Karolina Kędziora – wiceprezeska Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego, Dorota Jaślan – trenerka specjalizująca się w tematyce rozwoju kadry kierowniczej oraz Marek Śliboda – prezes firmy Marco.
Patronat Honorowy nad II Ogólnopolskim Dniem Różnorodności objęła prof. Małgorzata Fuszara, Pełnomocnik Rządu Do Spraw Równego Traktowania.
Patroni medialni II Ogólnopolskiego Dnia Różnorodności: GazetaPraca.pl, Harvard Business Review Polska, Radio RDC, Personel i Zarządzanie, CR Navigator i HR Biznes.
Więcej informacji o Karcie Różnorodności można znaleźć na stronie www.kartaroznorodnosci.pl
Info: PFRON, oprac. pr
Data publikacji: 18.05.2015 r.