Wirtualna poprawa pomaga chorym po udarze
Przesadnie optymistyczny obraz postępów rehabilitacji uzyskany dzięki wirtualnej rzeczywistości motywuje pacjentów po udarze do dalszego wysiłku - informuje serwis BBC New/Health.
Jak wykazał hiszpański zespół prof. Paula Verschure z uniwersytetu Pompeu Fabra, ukazywanie na ekranie komputera większej niż w rzeczywistości sprawności porażonej po udarze kończyny zwiększa prawdopodobieństwo, że pacjent będzie z niej korzystał w realnym życiu. To bardzo istotne, ponieważ osoby po udarze często „oszczędzają” porażoną kończynę, co ją dodatkowo osłabia.
Badanie dotyczyło 20 pacjentów po udarze – w przypadku części z nich badacze „podrasowywali” wirtualny obraz częściowo porażonej kończyny – jej ruchy wydawały się szybsze i bardziej precyzyjne. Pacjenci nie zdawali sobie sprawy z tego małego oszustwa i pod jego wpływem intensywniej korzystali z kończyny. Widoczny efekt przynosiło już 10 minut oglądania wirtualnej sprawności. Dzięki wspomaganej w ten sposób rehabilitacji uczestnikom eksperymentu udawało się wyraźnie zwiększyć szanse na uchwycenie położonego przed nimi przedmiotu – z 35 do 50 proc.
Tego rodzaju terapia mogłaby – dzięki dodatniemu sprzężeniu zwrotnemu – przynieść istotną poprawę. Oglądając swoje wyolbrzymione postępy chorzy chętniej korzystaliby z porażonej kończyny, co zwiększałoby ich sprawność, dalej wyolbrzymianą przez wirtualną technologię. Pod wpływem rehabilitacji w mózgu osoby po udarze pojawiają się nowe, zwiększające sprawność połączenia. (PAP)
pmw/ mrt/
Data publikacji: 10.06.2015 r.