XVI Powiatowe Igrzyska w Lędzinach

XVI Powiatowe Igrzyska w Lędzinach

W środę 3 czerwca na stadionie MKS w Lędzinach odbyły się XVI Powiatowe Igrzyska Osób Niepełnosprawnych. W 1999 roku były to lokalne zawody dla niepełnosprawnych - dzieci, młodzieży. To, co się wtedy wydarzyło – spora frekwencja i radość zawodników i kibiców uświadomiły organizatorom, jak szerokie jest pojęcie niepełnosprawności i jak konieczne jest zauważanie potrzeb ludzi nią obarczonych.

Igrzyska od tamtej pory odbywają się corocznie, rozgrywane są w kilku dyscyplinach i kategoriach sportowych, dostosowanych do dysfunkcji i wieku uczestników. Zawodnicy zdobywają puchary, otrzymują nagrody rzeczowe, każdy otrzymuje medal. Ale wyniki sportowe nie są tutaj najważniejsze. Na tej prawdziwie integracyjnej imprezie jest sporo radości, serdeczności, ciepła. Od lat niepełnosprawnym kolegom kibicują uczniowie okolicznych szkół. Starannie przygotowani, poprzebierani, z transparentami, wierszykami i okrzykami. Trąbią, śmieją się, klaszczą, skandują – jednym słowem niestrudzenie dopingują zawodników zmagających się akurat na boisku ze swoimi słabościami. A taki doping prawdziwie dodaje skrzydeł.

Otwarciu (i zakończeniu) Igrzysk towarzyszył ceremoniał olimpijski – zapalenie olimpijskiego ognia, parada i prezentacje drużyn, hymn państwowy, wciąganie flagi na maszt, przysięga Olimpiad Specjalnych.
Konkurencje to wyścigi na 50, 100 i 200 metrów, rzut piłeczką, pchnięcie kulą, skok w dal oraz trening sprawności motorycznej.

Klowny rozdawały słodycze, każdy dostał pachnącą kiełbaskę z grilla. Były występy mażoretek i malowanie twarzy. Bo te Igrzyska to też rodzaj festynu, gromadzą ponad tysięczną widownię. Zawsze gra orkiestra dęta, w tym roku aż dwie. Na imprezę przyjechało ponad 400 niepełnosprawnych z 29 stowarzyszeń, placówek, ośrodków pomocy, szkolno-wychowawczych, przedszkoli i szkół integracyjnych, warsztatów terapii zajęciowej z terenu powiatu i okolicznych miast: Tychów, Mysłowic, Oświęcimia, Pszczyny,Mikołowa-Borowej Wsi, Świerczyńca, Bojszów i Katowic.

Zawody obsługiwało 150 przeszkolonych wolontariuszy – uczniów powiatowych szkół ponadgimnazjalnych i dorosłych – członków stowarzyszeń pomocy osobom niepełnosprawnym.
Uroczystego ich otwarcia i zakończenia dokonali starosta bieruńsko-lędziński Bernard Bednorz, dzisiaj pełniący funkcję przewodniczących Komitetu Organizacyjnego Igrzysk i przewodnicząca Rady Powiatu Anna Kubica, przewodnicząca Komitetu Honorowego Igrzysk.
W Lędzinach gościli w tym roku posłowie, korzystając z tygodniowej przerwy w pracach Sejmu: Maria Nowak, Ewa Kołodziej i Marek Wójcik, a także radny Sejmiku Śląskiego Piotr Czarnynoga, włodarze miast i gmin powiatu, radni powiatowi i gminni, przedstawiciele duchowieństwa, służb mundurowych, mieszkańcy powiatu.

Trzeba przyznać samorządowcom, że tę imprezę traktują z powagę i prawie cały czas nie opuszczają terenu Igrzysk, wielu z zawodników i kibiców znają osobiście. Jeden z samorządowców opowiadał „Naszym Sprawom” jak bardzo uczestnicy przeżywają te zawody i jak ważne są dla nich medale. W ubiegłym roku jeden z nich – nazwijmy go Janek – nosił medal cały tydzień, założył go również w niedzielę do kościoła.
Ksiądz pod koniec mszy poinformowany wiernych, że Janek uczestniczył w tym tygodniu w Powiatowych Igrzyskach Olimpijskich i zdobył medal. Janek wstał, onieśmielony ale dumny i szczęśliwy, a cały kościół bił mu brawo! Nie miałam okazji zapytać, jak się wtedy czuł, ale sądząc z opowieści – jak na podium w Londynie.

Organizatorem Igrzysk jest Powiat Bieruńsko-Lędziński – Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, we współpracy z Caritas Archidiecezji Katowickiej – Ośrodkiem Błogosławiona Karolina w Lędzinach oraz lokalnymi stowarzyszeniami skupiającymi osoby niepełnosprawne i członków ich rodzin.

Zobacz galerię…

Tekst i fot. Ilona Raczyńska

Data publikacji: 10.06.2015 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również