Lek na regenerację narządów

Lek na regenerację narządów

Specjaliści amerykańscy opracowali lek pozwalający regenerować uszkodzone tkanki i narządy wewnętrzne - pisze „Science". Na razie wypróbowano go na zwierzętach.

Sanford Markowitz z Case Western Reserve’s School of Medicine twierdzi, że preparat oznaczony skrótem SW033291 pobudza produkcję komórek macierzystych, z których mogą powstać wszystkie tkanki i organy. Przyśpiesza to ich odtwarzanie, gdy zostaną poważnie uszkodzone.

Specjaliści Case Western Reserve’s School of Medicine wspólnie z badaczami UT Southwestern Medical Center w eksperymentach na zwierzętach wykazali, że po zastosowaniu preparatu szybciej odtwarza się szpik kostny, gdy wcześniej zniszczono go radioterapią i dokonano częściowego jego przeszczepu.

Markowitz twierdzi, że gdyby działanie leku udało się potwierdzić również u ludzi, byłby on przydatny u chorych na nowotwory wymagających radioterapii lub przeszczepu szpiku kostnego. U myszy szpik kostny zregenerował się o 6 dni wcześniej niż w grupie kontrolnej.

Badacze wypróbowali środek również w leczeniu wrzodziejącego zapalenia jelit oraz regeneracji uszkodzonej wątroby. Twierdzą, że w przypadku jelit zniknęły wrzody i stan zapalny, z kolei wątroba odtworzyła się dwukrotnie szybciej niż u myszy, którym nie podano leku. Nie stwierdzono przy tym żadnych działań ubocznych.

Dusko Illic z Kings College London, który bada komórki macierzyste, nie może uwierzyć w tak znakomite wyniki eksperymentów. Jego zdaniem, jest to zbyt piękne, żeby było prawdziwe. – Trzeba się przede wszystkim upewnić, czy lek jest bezpieczny w u ludzi – podkreśla. Na przykład, czy wraz z regeneracją jakiegoś narządu nie są pobudzane do rozwoju komórki nowotworowe.

Ilaria Bellantuono z University of Sheffield uważa, że lek może pomóc w leczeniu chorych na nowotwory przyśpieszając ich rekonwalescencję, np. po radioterapii. Markowitz twierdzi, że SW033291 ma być w pierwszej kolejności testowany u chorych po przeszczepach szpiku kostnego, cierpiących na wrzodziejące zapalenie jelit oraz po ciężkich operacjach wątroby. (PAP)

zbw/ krf/

Data publikacji: 19.06.2015 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również