Tabletki drukowane 3D już mogą być lekiem

Tabletki drukowane 3D już mogą być lekiem

Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) jako pierwsza na świecie zaaprobowała wytwarzanie leku za pomocą drukarki 3D - informuje serwis BBC.

Wcześniej FDA zaakceptowała wytwarzane metodą druku 3D wyroby medyczne – między innymi protezy dopasowane do konkretnego pacjenta. Na przykład dentyści drukują z warstw odpowiedniego materiału modele szczęk i zębów.

Nowy lek o nazwie Spritam został opracowany przez firmę Aprecia Pharmaceuticals i ma zapobiegać napadom drgawek u chorych na padaczkę (epilepsję). Ma być dostępny w pierwszym kwartale roku 2016. Ta sama firma planuje również opracowanie innych drukowanych leków.

Druk metodą 3D pozwala ściślej niż w przypadku tradycyjnych postaci leku upakować jego warstwy i poprawia precyzję dawkowania. Inna technologia opracowana przez tę samą firmę – ZipDose – pozwala na łatwiejsze przełykanie dużych dawek.

Dzięki drukowaniu każda tabletka może zawierać do 1000 miligramów (czyli grama) leku, ale rozpuszcza się w przewodzie pokarmowym tak samo jak tradycyjne postacie leku. Ponadto można w łatwy sposób przygotować dawkę idealnie dostosowaną do potrzeb każdego pacjenta – wystarczy wybrać ją na komputerze przed uruchomieniem drukarki. (PAP)

pmw/ krf/
Data publikacji: 4.08.2015 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również