Szkoła Odkrywców Talentów

Szkoła Odkrywców Talentów

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Słabowidzących i Niewidomych w Dąbrowie Górniczej otrzymał w styczniu 2011 r. zaszczytny tytuł „Szkoły Odkrywców Talentów" biorąc udział w projekcie ogłoszonym przez MEN, a współfinansowanym przez Unię Europejską. Uczniowie ośrodka działają w wielu dziedzinach, ale najwięcej laurów zdobywają śpiewając, grając w szachy i tworząc poezję.

Długoletnią tradycję ma gra w szachy, której miłośnicy systematycznie od kilkunastu lat trenują w ramach zajęć pozalekcyjnych, obozów sportowo-rehabilitacyjnych w czasie ferii i letnich spotkań szachowych. Efektami tych ćwiczeń są czołowe lokaty w zawodach o mistrzostwo na szczeblu miasta i regionu. – Już 1993 r. byliśmy mistrzami Polski indywidualnie i drużynowo w gronie osób niewidomych i słabowidzących, a w roku 2001 nasz uczeń reprezentował Polskę na Mistrzostwach Świata w Alicante w Hiszpanii, gdzie zdobył VI miejsce na 22 zawodników – wspomina nauczyciel i trener mgr Henryk Dudek.

DSC01901

Od wielu lat szachiści znajdują się w kadrze narodowej Polski juniorów oraz seniorów i startują w zawodach grając z osobami pełnosprawnymi. W historię ośrodka wpisały się organizowane na jego terenie Mistrzostwa Dąbrowy Górniczej Szkół Gimnazjalnych w Szachach Drużynowych Dziewcząt i Chłopców o Puchar Prezydenta Miasta.

Równie wartościowe są sukcesy wokalne uczniów SOSW. Już w latach 90. Zespół Muzyki Dawnej „Pro Musica Dąbroviensis” założony przez nauczycielkę ośrodka mgr Teresę Leśniak był zdobywcą Złotych Wawrzynów i pierwszych miejsc w Ogólnopolskim Turnieju Artystycznym Szkół i Ośrodków Szkolno-Wychowawczych „Asy z naszej klasy”, a w 2003 r. otrzymał zaproszenie do udziału w imprezie „Niewidomi Widzącym” odbywającej się na Zamku Królewskim w Warszawie w ramach obchodów Europejskiego Roku Osób Niepełnosprawnych.

Radek Jula

Wiele nagród przyniosły udziały indywidualne uczennic w Ogólnopolskich Festiwalach Zaczarowanej Piosenki im. Marka Grechuty organizowanych przez Fundację Anny Dymnej „Mimo Wszystko”. W listopadzie 2010 r. za zajmowanie czołowych lokat placówkę uhonorowano statuetką i przyznawano jej tytuły „Przyjaciela Zaczarowanego Ptaszka”. – Wielogodzinne ćwiczenia instrumentalne, emisyjne i wokalne w czasie zajęć pozalekcyjnych indywidualnych i grupowych, aranżacje tekstów dają wymierne efekty, bo śpiew uczniów podziwiany jest nie tylko w czasie szkolnych akademii, ale również na uroczystościach miejskich i wojewódzkich – podkreśla obecna nauczycielka muzyki mgr Aneta Trybulec.

Sejm

Lista sukcesów jest imponująca, bo obok nagród na festiwalach i w konkursach wokalnych odbyły się koncerty w Strakonicach i Brnie (Czechy) oraz na krakowskim Rynku i w warszawskich Łazienkach. W obecnym roku szkolnym grupa wokalna zdobyła Grand Prix w Dąbrowskim Przeglądzie Twórczości Dzieci i Młodzieży „Graj i pomagaj”.

Uczniowie ośrodka, którym bliska jest poezja i literatura, też z dużym powodzeniem rozwijają swoje talenty na tym polu. W czasie zajęć wzbogacają swą osobowość w zakresie przeżyć i uczuć, rozwijają wyobraźnię i stają się bardziej wrażliwi na piękno poezji oraz sztuki. Uczestniczą w zajęciach teatralnych, muzealnych i poetyckich.

– Nawet ci nieśmiali, którzy do tej pory pisali „do szuflady”, nabierają odwagi i publikują swoje utwory w szkolnej gazecie i na stronie www – mówi nauczycielka języka polskiego dr Aldona Fojkis.

Świetnym wzorcem dla uczniów jest patronka ośrodka – niewidoma poetka i aktorka Zofia Książek-Bregułowa, która również docenia talenty młodych autorów na spotkaniach i organizowanym przez placówkę Ogólnopolskim Integracyjnym Konkursie Recytatorskim.

DSC01154

Tego rodzaju twórczość też mieści się w wieloletniej tradycji szkoły, bowiem uczniowie byli wyróżniani w Konkursie „Kacze Pióro”, Ogólnopolskim Konkursie Literackim – „Czy niewidomy mógłby zostać prezydentem?” i Miejskim Konkursie Twórczości Własnej.

Wszystkie zajęcia prowadzone w SOSW nie tylko odkrywają talenty, ale pomagają uczniom przełamywać bariery, lęki i uprzedzenia. Wzmacniają poczucie własnej wartości, rozwijają umiejętność wyrażania uczuć i publicznych wystąpień oraz uaktywniają osoby niepełnosprawne w życiu społecznym.

Renata Szałwińska
Małgrzata Rozwadowska
fot. SOSW w Dąbrowie Górniczej

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również