Częste picie kawy przedłuża życie chorych na raka jelita grubego
- 19.08.2015
Częste picie kawy przedłuża życie chorych na raka jelita grubego
Chorzy na raka jelita grubego, którzy częściej piją kawę, co najmniej cztery razy dziennie, wykazują mniejsze ryzyko nawrotu choroby i żyją dłużej - twierdzą amerykańscy badacze na łamach "Journal of Clinical Oncology".
Wcześniejsze badania sugerowały, że kawa może chronić przed rakiem piersi kobiet po menopauzie, a także przed czerniakiem, rakiem prostaty oraz wątroby. Najnowsze badania wykazały, że „mała czarna” pomaga chorym na raka jelita grubego znajdującego się w III stadium rozwoju, czyli z przerzutami do regionalnych węzłów chłonnych.
Główny autor badań dyrektor oddziału gastroenterologii szpitala Dana-Farber Cancer Center w Boston dr Charles Fuchs twierdzi, że wskazują na to obserwacje prawie 1000 chorych z rakiem jelita grubego będącego w III stadium rozwoju, którzy poddani zostali operacji i chemioterapii.
Pacjenci, którzy wypijali co najmniej 4 filiżanki kawy dziennie, mieli o 42 proc. mniejsze ryzyko nawrotu choroby, byli również o 33 proc. mniej narażeni na zgon z powodu choroby nowotworowej, jak też innych przyczyn. Korzyści z picia kawy odnosili także chorzy, którzy wypijali mniej kawy, ale były one u nich mniejsze, szczególnie u tych, którzy sięgali po nią nie częściej niż raz dziennie.
Dr Fuchs podkreśla, że jego zdaniem korzystny wpływ kawy w przypadku chorób nowotworowych związany jest z zawartą w niej kofeiną niż z innymi jej składnikami. Dodaje, że u większości chorych na raka jelita grubego w III stadium rozwoju do nawrotu choroby dochodzi w ciągu pięciu lat od postawienia diagnozy.
„Pacjenci, którzy przed wykryciem choroby lubili wypijać codziennie większe ilości kawy nie powinni z tego rezygnować, ci natomiast, którzy wcześniej rzadko to robili i nie są wciąż do niej przekonani, powinni skonsultować się z lekarzem, który doradzi im czy warto zmienić przyzwyczajenia” – podkreśla dr Fuchs. (PAP)
zbw/ mki/
Data publikacji: 19.08.2015 r.