Wysoki poziom hormonu stresu w ślinie może sygnalizować problemy z pamięcią
- 23.08.2015
Wysoki poziom hormonu stresu w ślinie może sygnalizować problemy z pamięcią
Badanie poziomu kortyzolu w ślinie może pomóc zidentyfikować osoby, które są bardziej narażone na zaburzenia poznawcze - poinformowali naukowcy amerykańskich Narodowych Instytutów Zdrowia na łamach pisma "Neurology".
„Wysoki poziom kortyzolu, hormonu stresu, występuje u osób z depresją. Istnieje przypuszczenie, że kortyzol w sposób toksyczny działa na hipokampa, strukturę mózgu odpowiedzialną za pamięć. Badania wskazywały, że depresja zwiększa ryzyko demencji, jednak niewiele wiemy na temat tez zależności” – mówi autorka analizy dr Lenore J. Launer.
Badaniami objęto 4244 osoby o średniej wieku 76 lat, u których nie zdiagnozowano demencji. Próbki śliny pobierano rano i wieczorem.
Po porównaniu objętości mózgów badanych naukowcy zauważyli, że w przypadku osób o najwyższym poziomie kortyzolu w ślinie wieczorem była ona mniejsza o około 16 ml w porównaniu z osobami o niskim poziomie tego hormonu. Odzwierciedlały to także wyniki badań sprawności umysłowej i pamięci.
Dr Launer zamierza przeprowadzić szerzej zakrojone badania, by potwierdzić swoje wyniki oraz sprawdzić czy to kortyzol wpływa na objętość mózgu, czy też obniżenie poziomu tego hormonu jest wynikiem utraty komórek nerwowych.(PAP)
koc/ krf/
Data publikacji: 23.08.2015 r.