Odkryto gen otyłości

Odkryto gen otyłości

Naukowcy z Kanady twierdzą, że zidentyfikowali gen, który może być ważnym czynnikiem rozwoju otyłości. Odkrycie bezpośredniego związku pomiędzy pojedynczym białkiem (produktem wspomnianego genu) a produkcją tkanki tłuszczowej może stworzyć podwaliny pod opracowanie nowych metod farmakologicznego leczenia otyłości.

„Mamy nadzieję, że usunięcie lub zablokowanie tego genu będzie zapobiegać gromadzeniu się tłuszczu w organizmie osób z nadwagą” – piszą autorzy pracy na łamach pisma „Nature Communications”.

Zespół biologów z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej (Kanada) wykrył, że wyciszenie u myszy genu kodującego białko 14-3-3 zeta (obecnego w każdej żywej komórce), powoduje 50-procentowy spadek ilości tzw. białego tłuszczu. Biały tłuszcz (zwany także żółtym) to jeden z dwóch typów tkanki tłuszczowej. Jego główną funkcją jest magazynowanie tłuszczu, wytwarzanie go i rozkładanie, i to on jest związany z rozwojem otyłości, chorób serca i cukrzycy.

„Redukcja tkanki tłuszczowej białej nastąpiła u wszystkich myszy z wyłączonym genem 14-3-3 zeta, mimo że spożywały taką samą ilość i taki sam rodzaj pokarmu, jak zwierzęta z grupy kontrolnej – opowiada dr Gareth Lim, jeden z autorów badania. – Z kolei myszy, u których doprowadzono do nadprodukcji białka 14-3-3 zeta, były zauważalnie większe i grubsze, a w ich organizmach gromadziło się średnio o 22 proc. więcej białego tłuszczu niż u przeciętnych osobników”.

Lim wyjaśnia, że za przyrost tkanki tłuszczowej u ludzi odpowiadają dwa mechanizmy: namnażanie się komórek tłuszczowych lub zwiększanie ich objętości. „Białko 14-3-3 zeta, dzięki udziałowi w regulacji cyklu komórkowego adipocytów, ma wpływ na oba – zarówno na liczbę komórek tłuszczowych, jak i na ich wielkość” – mówi naukowiec.

Dr Lim wraz ze swoim przełożonym – prof. James’em Johnsonem – już cztery lata temu rozpoczął badania rodziny białek 14-3-3. Naukowców zainteresowało to, że przedstawiciele tej rodziny częściej występują w tkance tłuszczowej ludzi otyłych niż osób zdrowych. W toku eksperymentów badaczom udało się nie tylko zidentyfikować białko 14-3-3 zeta, ale też wykazać, że odgrywa ono kluczową rolę w procesie kumulacji „złego” tłuszczu w organizmie.

„Do tej pory nie zdawano sobie sprawy z tego, jak istotny dla rozwoju otyłości może być pojedynczy gen – mówi prof. Johnson. – Dopiero nasze badanie pokazało, że skupiając się na jednej proteinie być może da się opracować nowe metody leczenia najpowszechniejszych w obecnej chwili problemów zdrowotnych”.

Autorzy przypominają, że otyłość to najpoważniejszy czynnik rozwoju cukrzycy, chorób serca i kilku rodzajów nowotworów. Wydatki związane z leczeniem wynikających z niej problemów sięgają 2 bilionów dolarów rocznie (w skali świata). W krajach rozwiniętych, ale też rozwijających się, liczba osób dotkniętych tą przypadłością dynamicznie wzrasta. W niektórych społeczeństwach osoby z nadwagą lub otyłością stanowią ponad 50 proc. społeczeństwa. (PAP)

kap/ krf/
Data publikacji: 31.08.2015 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również