Anioły „Bądźcie z nami” w Bagateli

Kraków jest miejscem wielu wydarzeń kulturalnych, o mniejszej i większej randze, wydarzeń animowanych przez profesjonalnych twórców i amatorów. Są wśród nich również osoby z niepełnosprawnością, a przykładami ich propozycji z dziedziny kultury są tak znane przedsięwzięcia jak Międzynarodowe Biennale Sztuki Osób Niepełnosprawnych, Festiwal Albertiana czy Festiwal Zaczarowanej Piosenki im. Marka Grechuty. Są wśród tych wydarzeń również takie, które nie mają może aż takiej rangi jak wyżej wymienione, co wcale nie oznacza że nie są godne uwagi - wręcz przeciwnie!

Wystarczy w majowe przedpołudnie zawitać do krakowskiego Teatru Bagatela, który raz w roku gości małych i większych aktorów – podopiecznych Stowarzyszenia Pomocy Niepełnosprawnym „Bądźcie z nami”, by się o tym przekonać. Sala teatralna dosłownie „pękała w szwach”. Rozradowana publiczność tańczyła, śpiewała i cieszyła się razem z aktorami na scenie. Ucieszone twarze jaśniały jak słoneczka w logo Stowarzyszenia. To był prawdziwy festiwal radości i szczęścia z bycia razem.

W XVII już Widowisku Artystycznym „Bądźcie z nami”, zorganizowanym przez Stowarzyszenie oraz Teatr Bagatela w Krakowie 9 maja br., wzięły udział grupy teatralne: Przedszkole Specjalne TPD „Chatka Puchatka” z przedstawieniem „Cztery pory roku”, zespół artystyczny „Bomba” działający przy SOSW im. Jana Pawła II ze spektaklem „Kapelusze zatrzymane w kadrze”, zespół taneczny „Kuleczki” działający przy SOSW nr 3 z prezentacją „Niezwykły bal lalek”, zespół MIT ŚDS z przedstawieniem „Bajka kołowrotka – sny królewny”; kółko teatralne „Igraszka” działające przy SOSW im. Poczty Polskiej w Skawinie ze spektaklem „W księżycową jasną noc” – teatr cieni, zespół „Pierwiosnki” z ZSS nr 6 z przedstawieniem „Chopin – droga do sławy”, oraz Roman Balonek z piosenką „Typ niepokorny”, z repertuaru Jacka Stachurskiego.

Prezentacje zespołów były poprzedzane krótkimi charakterystykami uczestników i samych przedstawień. Piękne strofy i poetyckie wizje o dwu i jednoskrzydłych aniołach, które obejmowały wszystkich z przyjaźnią i akceptacją były mottem każdego występu.

Wiele z tych przedstawień zasługuje na najwyższą ocenę. Ze wzruszeniem, ale także podziwem dla prowadzących obejrzeliśmy przedstawienie „Cztery pory roku” w wykonaniu dzieci z Przedszkola Specjalnego TPD „Chatka Puchatka”. Ta prezentacja jak żadna inna, pokazała potrzebę i sens twórczej pracy teatralnej z najmłodszymi. Wielkie uznanie!

Interesująca, konsekwentna choreografia oraz dyscyplina i pełne zaangażowanie zespołu „Bomba” pozwoliło zaprezentować dojrzały i przemyślany spektakl „Kapelusze zatrzymane w kadrze”, nawiązujący do pierwszych lat kina, wśród wykonawców którego dostrzec można było sylwetkę samego Charlie Chaplina.

Z kolei „Kuleczki” zaprezentowały niesłychany kunszt i elegancką precyzję w zestawie wysmakowanych tańców barokowych do muzyki skomponowanej przez ojca jednego z uczniów, w przepięknych strojach wykonanych przez nauczycieli prowadzących zespół (!) i z wyrafinowanymi dodatkami (maski, wachlarze) rodem z tej epoki.

Natomiast kółko teatralne „Igraszka” ze Skawiny zaprezentowało bardzo współczesną propozycję: teatr cieni – „W księżycową jasną noc”, dając ciekawy spektakl, mocno zajmujący wyobraźnię i odwołujący się do żywych emocji publiczności.

„Chopin – droga do sławy”, to z kolei – obok świetnej zabawy – przykład doskonałego współbrzmienia między prowadzącymi i podopiecznymi. W tej swoistej lekcji muzyki uczestniczyli m.in. artyści tej miary co Elvis Presley, Maryla Rodowicz czy Michael Jackson.

Zaś dynamiczny układ tańców afrykańskich do muzyki Shakiry „Waka, waka” w wykonaniu zespołu MIT, który wcześniej bawił publiczność „Bajką kołowrotka – sny królewny” – rozgrzał już publiczność do czerwoności!

Na pytanie z wiersza Bolesława Leśmiana „ Czemu leciał nisko ten anioł, ten duch sięgający piersiami skoszonego siana?” – pewnie można spróbować odpowiedzieć, że chciał być tego dnia w „Bagateli” bliżej publiczności, aktorów i prowadzących.

Liczba młodych, niezwykle zaangażowanych i profesjonalnych instruktorów jest zaiste imponująca. I to bardzo cieszy i napawa dumą, że ludzie Stowarzyszenia, władze ośrodków i placówek potrafili stworzyć tak twórczą, a jednocześnie przyjazną atmosferę, że ci młodzi odnaleźli tu coś ważnego dla siebie, a przede wszystkim własną drogę do samorealizacji.
Nie do przecenienia jest rola charyzmatycznej prezes Stowarzyszenia „Bądźcie z nami” – Cecylii Chrząścik. Ta delikatna, ciepła i dobra osoba potrafi góry poruszyć, by zdobyć środki na wcale nie-bagatelne formy działania organizacji. Pod jej osobistym urokiem topią się lody…

Pomoc Teatru w zrealizowaniu widowiska to też nie bagatela. Pani prezes dziękowała wszystkim bardzo gorąco, obdarowując odznakami Stowarzyszenia – słoneczkami ludzi i firmy na co dzień wspomagające jej działania, dziękując także wolontariuszom, harcerzom – na nich też mogę zawsze i wszędzie liczyć. To też są anioły Stowarzyszenia – podsumowała p. Cecylia, a sprzętem rehabilitacyjnym obdarowała – wspólnie z dyrektorem PZU Na Życie Oddział Kraków – wszystkie ośrodki prezentujące programy artystyczne.

Dziesiątki balonów z logo PZU wyruszyły razem z dziećmi, na zakończenie imprezy, jako zapowiedź następnego spotkania, już 2 czerwca na dorocznym festynie w Korzkwi.
Tę edycję widowiska objął patronatem prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, a wśród patronów medialnych – już tradycyjnie – znalazły się „Nasze Sprawy”.

Iwona Kucharska
fot. Ryszard Rzebko

Zobacz galerię…

Wiecej zdjęć autorstwa Piotra Kubica zmajduje się pod adresem www.spn.kubic.info/2011-05/

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również