Wystarczy w majowe przedpołudnie zawitać do krakowskiego Teatru Bagatela, który raz w roku gości małych i większych aktorów – podopiecznych Stowarzyszenia Pomocy Niepełnosprawnym „Bądźcie z nami”, by się o tym przekonać. Sala teatralna dosłownie „pękała w szwach”. Rozradowana publiczność tańczyła, śpiewała i cieszyła się razem z aktorami na scenie. Ucieszone twarze jaśniały jak słoneczka w logo Stowarzyszenia. To był prawdziwy festiwal radości i szczęścia z bycia razem.
W XVII już Widowisku Artystycznym „Bądźcie z nami”, zorganizowanym przez Stowarzyszenie oraz Teatr Bagatela w Krakowie 9 maja br., wzięły udział grupy teatralne: Przedszkole Specjalne TPD „Chatka Puchatka” z przedstawieniem „Cztery pory roku”, zespół artystyczny „Bomba” działający przy SOSW im. Jana Pawła II ze spektaklem „Kapelusze zatrzymane w kadrze”, zespół taneczny „Kuleczki” działający przy SOSW nr 3 z prezentacją „Niezwykły bal lalek”, zespół MIT ŚDS z przedstawieniem „Bajka kołowrotka – sny królewny”; kółko teatralne „Igraszka” działające przy SOSW im. Poczty Polskiej w Skawinie ze spektaklem „W księżycową jasną noc” – teatr cieni, zespół „Pierwiosnki” z ZSS nr 6 z przedstawieniem „Chopin – droga do sławy”, oraz Roman Balonek z piosenką „Typ niepokorny”, z repertuaru Jacka Stachurskiego.
Prezentacje zespołów były poprzedzane krótkimi charakterystykami uczestników i samych przedstawień. Piękne strofy i poetyckie wizje o dwu i jednoskrzydłych aniołach, które obejmowały wszystkich z przyjaźnią i akceptacją były mottem każdego występu.
Wiele z tych przedstawień zasługuje na najwyższą ocenę. Ze wzruszeniem, ale także podziwem dla prowadzących obejrzeliśmy przedstawienie „Cztery pory roku” w wykonaniu dzieci z Przedszkola Specjalnego TPD „Chatka Puchatka”. Ta prezentacja jak żadna inna, pokazała potrzebę i sens twórczej pracy teatralnej z najmłodszymi. Wielkie uznanie!
Interesująca, konsekwentna choreografia oraz dyscyplina i pełne zaangażowanie zespołu „Bomba” pozwoliło zaprezentować dojrzały i przemyślany spektakl „Kapelusze zatrzymane w kadrze”, nawiązujący do pierwszych lat kina, wśród wykonawców którego dostrzec można było sylwetkę samego Charlie Chaplina.
Z kolei „Kuleczki” zaprezentowały niesłychany kunszt i elegancką precyzję w zestawie wysmakowanych tańców barokowych do muzyki skomponowanej przez ojca jednego z uczniów, w przepięknych strojach wykonanych przez nauczycieli prowadzących zespół (!) i z wyrafinowanymi dodatkami (maski, wachlarze) rodem z tej epoki.
Natomiast kółko teatralne „Igraszka” ze Skawiny zaprezentowało bardzo współczesną propozycję: teatr cieni – „W księżycową jasną noc”, dając ciekawy spektakl, mocno zajmujący wyobraźnię i odwołujący się do żywych emocji publiczności.
„Chopin – droga do sławy”, to z kolei – obok świetnej zabawy – przykład doskonałego współbrzmienia między prowadzącymi i podopiecznymi. W tej swoistej lekcji muzyki uczestniczyli m.in. artyści tej miary co Elvis Presley, Maryla Rodowicz czy Michael Jackson.
Zaś dynamiczny układ tańców afrykańskich do muzyki Shakiry „Waka, waka” w wykonaniu zespołu MIT, który wcześniej bawił publiczność „Bajką kołowrotka – sny królewny” – rozgrzał już publiczność do czerwoności!
Na pytanie z wiersza Bolesława Leśmiana „ Czemu leciał nisko ten anioł, ten duch sięgający piersiami skoszonego siana?” – pewnie można spróbować odpowiedzieć, że chciał być tego dnia w „Bagateli” bliżej publiczności, aktorów i prowadzących.
Liczba młodych, niezwykle zaangażowanych i profesjonalnych instruktorów jest zaiste imponująca. I to bardzo cieszy i napawa dumą, że ludzie Stowarzyszenia, władze ośrodków i placówek potrafili stworzyć tak twórczą, a jednocześnie przyjazną atmosferę, że ci młodzi odnaleźli tu coś ważnego dla siebie, a przede wszystkim własną drogę do samorealizacji.
Nie do przecenienia jest rola charyzmatycznej prezes Stowarzyszenia „Bądźcie z nami” – Cecylii Chrząścik. Ta delikatna, ciepła i dobra osoba potrafi góry poruszyć, by zdobyć środki na wcale nie-bagatelne formy działania organizacji. Pod jej osobistym urokiem topią się lody…
Pomoc Teatru w zrealizowaniu widowiska to też nie bagatela. Pani prezes dziękowała wszystkim bardzo gorąco, obdarowując odznakami Stowarzyszenia – słoneczkami ludzi i firmy na co dzień wspomagające jej działania, dziękując także wolontariuszom, harcerzom – na nich też mogę zawsze i wszędzie liczyć. To też są anioły Stowarzyszenia – podsumowała p. Cecylia, a sprzętem rehabilitacyjnym obdarowała – wspólnie z dyrektorem PZU Na Życie Oddział Kraków – wszystkie ośrodki prezentujące programy artystyczne.
Dziesiątki balonów z logo PZU wyruszyły razem z dziećmi, na zakończenie imprezy, jako zapowiedź następnego spotkania, już 2 czerwca na dorocznym festynie w Korzkwi.
Tę edycję widowiska objął patronatem prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, a wśród patronów medialnych – już tradycyjnie – znalazły się „Nasze Sprawy”.
Iwona Kucharska
fot. Ryszard Rzebko
Wiecej zdjęć autorstwa Piotra Kubica zmajduje się pod adresem www.spn.kubic.info/2011-05/