W powietrzu barier nie ma

W powietrzu barier nie ma

Od 14 do 23 września w Aeroklubie Konińskim trwa kolejne szkolenie paralotniowe dla 12 osób z niepełnosprawnością ruchową, które na co dzień poruszają się na wózkach. ROZWIŃ SKRZYDŁA to pierwszy tego typu projekt w Polsce realizowany przez Fundację im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ z Konina.

Julka kurs paralotniowy zrobiła w lipcu. Przyznaje, że dwa ostatnie miesiące przyniosły wiele zmian w jej życiu i były niezwykle intensywne. Zyskała pewność siebie, stała się przebojowa, wzięła udział w wyborach Miss Polski na Wózku i zdobyła tytuł Miss Dziennikarzy. Bierze udział w pokazach mody, za kilka dni rozpoczyna studia i staż. Ma teraz wiele obowiązków, ale ciągle marzy, aby znowu polatać. Na szkoleniu poznała wielu fantastycznych ludzi. Rafał próbował w życiu wielu rzeczy, wiele zwiedził, ale przyznaje, że latanie jest najpiękniejsze. Milena, kolejna odważna osoba z pierwszego kursu paralotniowego dodaje, że wreszcie robi coś dla siebie i to daje jej ogromną siłę. Po szkoleniu po raz pierwszy odważyła się zaszaleć i pojechała na Woodstock.
Opowieści Julki, Rafała i Mileny słuchają nowi uczestnicy, którzy już odbyli loty w tandemach oraz swoje pierwsze samodzielne wznoszenia. Monika, na co dzień muzykoterapeutk, przy lądowaniu miała jedną myśl „jeszcze nie, jeszcze nie, jeszcze chcę latać!”.

Latanie daje siłę
Sławek podkreśla, że robi w życiu tylko to, co lubi. Gra, śpiewa, komponuje, pisze teksty. Teraz dołączy do tego latanie. Kamil na pytanie co czujesz, odpowiada „zdarty łokieć”. Paralotniarstwo to sport, który wymaga poświęceń i cierpliwości, a to co wydaje się łatwe w teorii, w praktyce wymaga wielu prób i ćwiczeń. Marek jest inżynierem, chce nauczyć się latać tak, aby mógł robić to intuicyjnie, bez skomplikowanych obliczeń, które są jego chlebem powszednim w biurze projektowym. Michał studiuje neuroinformatykę i pracuje jako analityk. Zaimponował wszystkim niezwykłym uporem i nieodłącznym uśmiechem. Adam, sporej postury człowiek podnosi ciężary i ciągle mierzy się z siłą przyciągania. Postanowił wreszcie oderwać się od ziemi i ma z tego ogromną satysfakcję. Piotrek, koszykarz porównał bycie w powietrzu do uczucia, jakie mu towarzyszy, kiedy w ostatniej sekundzie meczu oddaje celny rzut do kosza. Na lotnisku nie mogło zabraknąć Jędrzeja Jaxa-Rożena, który jest zapalonym paralotniarzem oraz pierwszym w Polsce wyszkolonym pilotem szybowcowym z paraplegią.
Wielu uczestników projektu mówi o sobie „szaleńcy” i coś w tym jest. Robią niezwykłe rzeczy, chwytają każdy dzień, a dzięki projektowi ROZWIŃ SKRZYDŁA zyskują dodatkową siłę, pewność siebie i wiarę w to, że mogą wszystko! A co najważniejsze – zostawiają swój wózek, swoje problemy i bariery na lotnisku i pozwalają sercu lecieć, marzyć, porównują się do ptaków.
Warto wspomnieć, że dobra organizacja i sprawne odbywanie lotów to ogromna zasługa asystentów oraz wolontariuszy Fundacji PODAJ DALEJ, którzy ciężko pracują przez cały dzień. Ale za to satysfakcja jest gwarantowana.

Projekt ROZWIŃ SKRZYDŁA współfinansowany jest ze środków PFRON oraz 1 % podatku

* * *
Fundacja im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ z Konina od 2004 roku realizuje działania, dzięki którym osoby z różnym stopniem i rodzajem niepełnosprawności usamodzielniają się i żyją aktywnie. W ramach projektu ROZWIŃ SKRZYDŁA 32 osoby z niepełnosprawnością ruchową z całej Polski uczą się latać na paralotniach i szybowcu. Pod stałą opieką Fundacji jest ponad 100 osób. Więcej na www.podajdalej.org.pl

Zobacz galerię…

Info i fot. Fundacja Podaj Dalej
Data publikacji: 18.09.2015 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również