REHABILITACJA – trendy, technologie, przyszłość
- 02.10.2015
REHABILITACJA – trendy, technologie, przyszłość
Tegoroczną, 23. edycję Międzynarodowych Targów Sprzętu Rehabilitacyjnego Rehabilitacja, zakończoną 19 września, można określić słowami – innowacyjność i nowe technologie. Obecność 218. firm w jednym miejscu stworzyło niepowtarzalną możliwość przeglądu i testowania najnowszego sprzętu dedykowanego profilaktyce i diagnostyce rehabilitacyjnej.
W konferencjach i warsztatach uczestniczyło ponad tysiąc osób. Przez trzy dni uczestnicy mieli okazję brać udział w ponad 30 warsztatach, 26 prezentacjach targowych, 4 konferencjach, certyfikowanych warsztatach oraz sympozjum naukowym organizowanym wraz z Polskim Towarzystwem Rehabilitacji Neurologicznej. Obecni byli zagraniczni wykładowcy oraz zwiedzający m.in. z Francji, Niemiec, Holandii, Finlandii, Włoch i Szwecji.
Cyber-oko i mechaniczny kręgosłup to już nie science-fiction
To co jeszcze niedawno widzieliśmy na kinowych ekranach, zaczyna przenikać do codziennego życia. Najnowocześniejsze technologie pozwalają niemalże uzupełniać organizm i znacząco podnieść jakość życia osób z niepełnosprawnością. Mowa choćby o systemie C-Eye wykorzystującym do komunikacji alternatywnej technologię śledzenia wzroku użytkownika. Nowością jest również technologia wbudowanego kręgosłupa zastosowana w wózku spacerowym Baffin Buggy dla dzieci z porażeniem mózgowym. „Kręgosłup” daje możliwość idealnego dopasowania sprzętu do potrzeb pacjenta.
Mocne fundamenty, czyli czas na ortopedię
Praca stojąca, czy siedząca? Zarówno jedna jak i druga pozycja, niezmiennie przez osiem godzin obciąża nasz kręgosłup, generuje wady postawy oraz problemy ortopedyczne. W dzisiejszym świecie są to już problemy cywilizacyjne, dotykające całe społeczeństwa. Towarzysząca targom konferencja Orto-Shoes, przyciągnęła wielu specjalistów oraz wiodące firmy w dziedzinie ortopedii. Ultracienkie wkładki termo formowalne do obuwia, pielęgnacyjne, bezuciskowe skarpetki z alg morskich, urządzenie do komputerowego projektowania wkładek do butów w technologii CAD/CAM, obuwie do ortez z systemem otwieranej pięty czy leginnsy z bioaktywnymi kryształami stymulujące krążenie to jedynie część oferty ortopedycznej targów. W wybranych stoiskach zapewniono możliwość badania wad postawy, doboru wkładek czy obuwia. Na szczególną uwagę zasługiwało obuwie korygujące dla dzieci, którego rolą poza korekcją jest również profilaktyka schorzeń stóp.
W zdrowym domu, zdrowy człowiek
W zdrowym ciele zdrowy duch! Często jednak zapominamy o naszym otoczeniu.
Przypominamy sobie o nim dopiero w przypadku choroby lub niepełnosprawności, tymczasem wiele rozwiązań ma zastosowanie profilaktyczne i ułatwiające codzienne funkcjonowanie. Odpowiedni materac, pościel z materiałów antygrzybiczych czy siedziska pod prysznic ułatwiające higienę to rozwiązania, które pomagają zachować dobre zdrowie. Dla tych, którzy pragną dostosować otoczenie do potrzeb osoby niepełnosprawnej wystawcy prezentowali kompleksowe rozwiązania ułatwiające codzienne funkcjonowanie. Łóżka i materace przeciwodleżynowe, wanny rehabilitacyjne, systemy głosowego sterowania domem czy pojazdy dostosowane dla osób z niepełnosprawnością. Zdecydowanie każdy mógł znaleźć na targach coś interesującego.
Złote Medale i wyróżnienia
Tegorocznymi laureatami Złotych Medali Targów Rehabilitacja zostali:
– Firma AssisTech z Gdańska za urządzenie C-Eye za zintegrowany system oceny świadomości.
– Firma LIW Care Technology z Łodzi – dystrybutor urządzenia Prodrobot, zautomatyzowany trenażer chodu.
– Firma Has-Med z Bielska-Białej za aparat Body Flow do elektrostymulacji układu limfatycznego.
Ponadto wyróżniono pięć produktów, przyznano dwa tytuły Innowacyjny Produkt, swoje nagrody przyznały również Polskie Towarzystwa Rehabilitacji, Fizjoterapii oraz Ortotyki i Protetyki Narządu Ruchu.
System C-Eye wykorzystuje do komunikacji alternatywnej technologię śledzenia wzroku użytkownika. W związku z tym wystarczy, że pacjent w śpiączce czy osoba sparaliżowana ma sprawne tylko jedno oko i już może nawiązać kontakt z osobami ze swojego otoczenia oraz brać aktywny udział w rehabilitacji ośrodkowego układu nerwowego.
Prodrobot – zautomatyzowany trenażer do reedukacji chodu – jest projektem firmy Prodromus Sp. z o.o. Jest to urządzenie dedykowane osobom wymagającym długotrwałej rehabilitacji wynikającej z różnego rodzaju chorób neurologicznych i genetycznych lub terapii stosowanej pourazowo. Konstrukcję cechuje skuteczność, bezpieczeństwo i wygoda, ale i niewielkie gabaryty, jak również masa urządzenia.
Terapia Bodyflow zaprezentowana przez Hasmed z Bielska-Białej jest wykorzystywana przez praktyków, fizjoterapeutów, lekarzy oraz przez profesjonalne organizacje sportowe na całym świecie do pomocy pacjentom i do regeneracji u sportowców. Jak nam wyjaśnił przedstawiciel firmy Krzysztof Łacz urządzenie do tej terapii to jest elektrostymulator mięśni gładkich, który sprawdza się w leczeniu wszelkiego rodzaju wysięków, obrzęków, krwiaków pourazowych. Stymuluje ono układ limfatyczny, pozwala przyspieszyć regenerację organizmu po urazach, zabiegach chirurgicznych itp. Ponadto obniża napięcie mięśniowe, przeciwdziała zakrzepom żył i zatorom.
Przenośne urządzenie Bodyflow oferuje pacjentom / sportowcom elastyczność w utrzymywaniu efektów leczenia / regeneracji według ich indywidualnych programów w ich naturalnym środowisku.
Liczne nowości i premiery
Wózek inwalidzki dziecięcy – Baffin Buggy to pierwszy na świecie wózek spacerowy dla dzieci z porażeniem mózgowym z wbudowanym „kręgosłupem”. Technologia „second spine” opatentowana przez LIW Care Technology z Łodzi wyróżnia wszystkie produkty marki Baffin na świecie, poprzez możliwość idealnego dopasowania sprzętu do potrzeb pacjenta. Wózek spacerowy Baffin Buggy dzięki innowacyjnemu systemowi wbudowanego kręgosłupa, pelot bocznych oraz regulacji kąta pochylenia siedziska to urządzenie ułatwiające pozycjonowanie pacjenta w pozycji siedzącej i leżącej. Jak nas zapewnił przedstawiciel firmy LIW Care Technlogy to nowość, obecna na rynku od marca br.
Wyróżnione na tej edycji targów urządzenie VenaPro, zaprezentowane przez firmę Kalmed Iwona Renz z Poznania, jest pomocne w zapobieganiu zakrzepicy żył głębokich (DVT), przyczyniając się do pobudzenia przepływu krwi w kończynach dolnych. Terapia ta realizowana jest za pomocą sterowanej elektronicznie pompy, dostarczającej określoną ilość powietrza do komór, co powoduje powolną i stopniową kompresję. Cechami wyróżniającymi produkt jest niewielka waga i rozmiar, umożliwiające samodzielne użytkowanie w każdych warunkach, brak okablowania i przewodów (wbudowany wewnętrzny akumulator), łatwość obsługi.
Obuwie do ortez z zapięciem w systemie BOA zostało zaprojektowane i przedstawione przez firmę El-But z Mławy. – Powstało ono z zapotrzebowania naszych klientów – zakładów ortopedycznych – wyjaśnia dziennikarzowi NS właściciel firmy, Mariusz Leszczyński. – Buty te posiadają uchylny zapiętek, który umożliwia łatwe włożenie i wyjęcie nogi z ortezą. Jesteśmy jedynym w Polsce producentem takiego obuwia, a jest ono znacznie tańsze niż zagraniczne. Zastosowaliśmy w nim ponadto innowacyjne zapięcie w systemie BOA – za pomocą pokrętła, umożliwiające zapinanie osobom z ograniczoną możliwością ruchu i stabilizujące staw skokowy. Umożliwiamy ponadto samodzielne projektowanie obuwia przez pacjenta w zakładzie ortopedycznym w trakcie brania miary.
Wyrób ten otrzymał wyróżnienie tegorocznej edycji targów.
Siodełko prysznicowe uchylne C223 EVO z katowickiej firmy Innow znacznie ułatwia czynności higieniczne osobom starszym lub niepełnosprawnym. Daje skuteczne podparcie w pozycji siedzącej, dzięki czemu umożliwia wygodną kąpiel pod prysznicem. Formatka siedziska jest ciepła i miła w kontakcie z ciałem, a specyficzny kształt z wycięciem umożliwia toaletę miejsc intymnych. Jak nas zapewnił Jan Wyciślik – właściciel firmy wyrób jest całkowicie nierdzewny.
Spółdzielczy akcent
Chyba jedyną spółdzielnią i jedyną firmą z obszaru pracy chronionej reprezentowaną na tegorocznych Targach Rehabilitacja była łódzka spółdzielnia ORPEL.. Około 20 proc. jej produkcji to uzupełniające wyroby medyczne, a jako nowość wskazano nam pończoszki kikutowe z przędzy bambusowej na goleń i udo, pas zawieszeniowy do protezy uda, skarpetki rozgrzewające dla krążeniowców, które podnoszą temperaturę stóp o dwa stopnie i miękkie kołnierze ortopedyczne Schantza.
– Zmiany uregulowań prawnych, które weszły w życie w 2014 roku – mówi Ryszard Płusa, prezes spółdzielni, a dotyczące sposobu wspierania zatrudniania pracowników z niepełnosprawnością, szczególnie niekorzystnie odbiły się na funkcjonowaniu rynku pracy chronionej, w tym naszego zakładu. Obecne subsydia do wynagrodzeń nie są wystarczające, ich wysokość nie powinna być ponadto sztywna lecz powinny być corocznie waloryzowane. Oczekujemy na zmianę zapisów prawnych w tym zakresie, w przeciwnym razie możemy być zmuszeni, z ciężkim sercem, do restrukturyzacji zatrudnienia, polegającej na rozstaniu się z najmniej produktywnymi pracownikami z niepełnosprawnością, którzy obecnie stanowią ok. 70 proc. załogi.
Rozwiń Skrzydła, Akademia Życia i nie tylko
Prócz wystawców o charakterze komercyjnym targom „od zawsze” towarzyszą ekspozycje organizacji pozarządowych działających na rzecz osób z niepełnosprawnością, warsztatów terapii zajęciowej, fundacji itp. Wśród nich znalazła się Fundacja Podaj Dalej im. Doktora Piotra Janaszka z Konina. O krótki opis jej aktualnej działalności poprosiliśmy Zuzannę Janaszek-Maciaszek, prezes tej organizacji.
– Obecnie realizujemy dwa projekty ogólnopolskie, z których pierwszy to szkolenie osób z niepełnosprawnością ruchową na szybowcach i paralotniach, pod nazwą Rozwiń Skrzydła. To latanie ma niesamowite oddziaływanie psychologiczne latając szybowcem pozostawia się wózek na ziemi i zyskuje inny wymiar, swoistą wolność. Zyskuje się czterowymiarową przestrzeń, można poruszać się w każdym kierunku, nie istnieją żadne bariery! Jeden z uczestników tego szkolenia powiedział, że nie ma niepełnosprawnych pilotów, w powietrzu wszyscy są sobie równi, wszyscy mają takie same szanse.
Drugi z nich – kontynuowała prezes Janaszek-Maciaszek – Akademia Życia to nasz wiodący projekt. Ma on dać uczestnikom długoterminową siłę i energię do działania. Stwarza on szansę normalnego życia osobom z niepełnosprawnością ruchową, które dotychczas były zależne od innych. Uczestnicy projektu przyjeżdżają do Konina na pół roku, gdzie w odpowiednio przystosowanych mieszkaniach treningowych odzyskują samodzielność i niezależność. Każdy uczestnik projektu realizuje indywidualny plan działań, przystosowany do jego sprawności, predyspozycji, umiejętności, kompetencji i zainteresowań. Pod okiem wykwalifikowanej kadry przechodzą treningi samodzielności (np. czynności dnia codziennego, poruszanie się środkami komunikacji miejskiej, przygotowywanie posiłków, prace porządkowe), biorą udział w zajęciach aktywnej rehabilitacji na sali gimnastycznej, na basenie i w plenerze (nauka pokonywania barier). Odbywają się też indywidualne spotkania z coachem, który biorąc pod uwagę kompetencje, predyspozycje i zainteresowania uczestników, dopasowuje i proponuje szkolenia zawodowe. Dodatkowo uczestnicy uczą się języków obcych, mogą też korzystać ze wsparcia psychologa. Ci, którzy sumiennie realizują program Akademii Życia, mają szansę na odbycie półrocznego stażu zawodowego (z wynagrodzeniem).
Prowadzimy też bieżącą działalność – regularne zajęcia z aktywnej rehabilitacji, arteterapii, organizujemy rajdy turystyczne, które obejmuja stale grupę około stu osób. Pracujemy również z rodzicami dzieci z niepełnosprawnością oraz z terapeutami.
W Łodzi była również Alicja Błaszczyk, która wkrótce ukończy trzecią edycję Akademii Życia. – Do Konina przyjechałam z małej miejscowości Zaleszewo k. Gryfina w Zachodniopomorskiem. Jestem już jedną nogą na stażu, który będę odbywać jako animator kultury w Domu Kultury w Gryfinie. Nauczyłam się wielu rzeczy, m.in. samoobsługi w domu – prania, gotowania, poruszania się komunikacją miejską, które będą mi bardzo przydatne w życiu codziennym.
Zobacz galerię…
Zespół NS
fot. Ryszard Rzebko
Data publikacji: 02.10.2015 r.