Powstaje kawiarnia obsługiwana przez osoby niepełnosprawne
- 12.11.2015
Powstaje kawiarnia obsługiwana przez osoby niepełnosprawne
Dorośli autyści, osoby dotąd całkowicie zależne od innych, już wkrótce staną się gospodarzami niezwykłego miejsca - klubokawiarni dla osób otwartych i ciekawych świata. W styczniu Fundacja Ergo Sum uruchamia w Warszawie Klubokawiarnię „Życie Jest Fajne".
W powstającej klubokawiarni znajdzie zatrudnienie dziewięcioro autystów i osób niepełnosprawnych. Będzie to dla nich miejsce pracy, kultury i rehabilitacji. „Życie Jest Fajne” to też miejsce odpoczynku i rozrywki dla gości. W planach są spotkania i warsztaty kulinarne, zajęcia teatralne oraz wydarzenia artystyczne.
– Osoby te będą pracować w systemie 1+1 z opiekunami, czyli będą miały cały czas wsparcie drugiej osoby. Rozpoczną pracę pod opieką terapeuty zajęciowego, który stworzy dla nich model komunikacji z klientami, np. niektórzy pracownicy będą się posługiwać piktogramami – mówi PAP Life Ola Ciechomska-Smereczyńska z Fundacji Ergo Sum, inicjatora powstania klubokawiarni.
Jak ci niepełnosprawni znaleźli się wśród pracowników klubokawiarni, docieka PAP Life. – Moja fundacja zajmuje się autystami. I pierwsza grupa osób, do których uderzyliśmy z naszym pomysłem, to byli autyści. Do przyszłych pracowników trafiliśmy też poprzez kontakt z Fundacją Synapsis. Ta fundacja prowadzi warsztat terapii zajęciowej, gdzie pracują właśnie autyści. Oni tam uczą się pracować, ale są zamknięci w pewnym środowisku. Zaś u nas wychodzą do ludzi. Ważne jest to, że my ich nie chcemy traktować ulgowo. Oni muszą pracować, a kawiarnia musi się utrzymać – dodaje Ciechomska-Smereczyńska.
Niepełnosprawni będą pracować w kawiarni w określonych godzinach. Nie osiem godzin dziennie, lecz prawdopodobnie jedna para będzie opracowała przez sześć godzin w ciągu dnia. Kawiarnia będzie wiec otwarta przez dwanaście godzin dziennie. W kuchni będą pracować osoby upośledzone umysłowo i być może jedna osoba niedosłysząca.
– Będzie fajne menu, bez ciężkich obiadów, tylko potrawy, które mogą przygotować właśnie te osoby. Sałatki, zupy, śniadania, kanapki. Mamy naprawdę różne talenty wśród tych autystów. Jeden z naszych chłopaków, Piotrek, uwielbia gotować. Nie ma kontaktu z innymi osobami, nie mówi, ale świetnie sobie radzi z gotowaniem – mówi Ciechomska-Smereczyńska.
Klubokawiarnia wystartuje w styczniu. Inicjatorzy pomysłu muszą zgromadzić jeszcze ponad 20 tys. zł, między innymi na kaucję, książeczki sanepid, ubezpieczenie, jedzenie i napoje na początek działalności. Dlatego ruszyli z kampanią crowfundingową. Osoby chcące wesprzeć inicjatywę, mogą to robić poprzez stronę www.wspieram.to/zyciejestfajne.
(PAP Life)
dki/ jbr/
Data publikacji: 12.11.2015 r.