Biennale to cykliczny, międzynarodowy konkurs dla twórców z niepełnosprawnością, odbywający się co dwa lata w Krakowie. W 2006 roku FSON za to przedsięwzięcie otrzymała pierwszą nagrodę w prestiżowym konkursie PRO PUBLICO BONO w kategorii Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego historia rozpoczęła się 1991 roku, a na przestrzeni tych lat uczestniczyły w nim tysiące twórców niemal ze wszystkich kontynentów. Wystawy pokonkursowe goszczone były w najbardziej renomowanych galeriach i miejscach związanych ze sztuką w grodzie Kraka, m.in. przez Pałac Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych, Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha” i Centrum Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki. W roku 2000 Biennale było integralną częścią wydarzeń w ramach Festiwalu Kraków 2000 – Europejska Stolica Kultury, a wystawa miała miejsce w Muzeum Narodowym.
W tegorocznym Biennale wzięły udział 483 osoby z 5 krajów (Bułgaria, Finlandia, Polska, Słowacja, Szwajcaria) nadsyłając 964 zgłoszeń. Jury, pod przewodnictwem rektora Akademii Sztuk Pięknych prof. Adama Wsiołkowskiego, wybrało prace na wystawę pokonkursową oraz przyznało nagrody w trzech kategoriach: twórczości dzieci, twórczości dorosłych (malarstwo) oraz twórczości dorosłych (grafika i rysunek).
Gospodarze tego spotkania z rektorem prof. Kazimierzem Furtakiem i prorektorem prof. Wacławem Celadynem na czele samą swoją obecnością nadali mu wysoką rangę.
O wynikach biennalowego konkursu i niełatwej, ale owocnej pracy jury mówił jego przewodniczący (nieprzerwanie od początku istnienia Biennale) prof. Adam Wsiołkowski – rektor ASP w Krakowie przyznając, że w eksponowanych pracach znajduje się duży ładunek prawdy, która często umyka nieuważnym obserwatorom.
Rektor Kazimierz Furtak wyraził radość z faktu, iż Politechnika może po raz czwarty gościć niecodziennych artystów i ich prace. – W ten sposób to miejsce staje się świątynią sztuki – powiedział – do którego przychodzimy uczyć się przeżywać emocje związane z dziełem. Widzę w tych pracach świeżość, entuzjazm i emocje, które są przekazywane przez uczestników, jestem pełen podziwu dla ich rosnącego poziomu.
Andrzej Gerlach, jeden z założycieli Fundacji również serdecznie powitał licznych gości przybyłych nie tylko z całej Polski, ale i z zagranicy, tym razem ze Szwajcarii.
Bogdan Dąsal – pełnomocnik prezydenta miasta Krakowa przyznał, że od lat jest wiernym kibicem tej imprezy o wysokiej randze artystycznej, kulturotwórczej i integracyjnej. Opinie tę podziela również prezydent Jacek Majchrowski, czego wyrazem jest objęcie przez niego honorowym patronatem tego wydarzenia o z górą 20-letniej już tradycji. W jego imieniu złożył podziękowania i gratulacje twórcom i osobom, dzięki którym to ważne przedsięwzięcie kulturalne może co dwa lata dojść do skutku.
Nadszedł kulminacyjny, przy tym najbardziej poruszający – zwłaszcza dla laureatów, punkt programu spotkania: ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród i dyplomów honorowych. Szczególnie uhonorowani byli zdobywcy głównych nagród, którzy otrzymali medale wykonane przez wybitny artystę prof. Bronisława Chromego.
Potem zebrani zeszli do sali wystawowej, aby napawać się rzeczywiście niezwykle efektowną ekspozycją. Powstała ona przede wszystkim dzięki pracy twórczej uczestników Biennale, a także kompetencji i trudowi obu zespołów – Politechniki i Fundacji, które wystawę udatnie zaaranżowały. Dopełnieniem wrażeń artystycznych były ożywione rozmowy z laureatami, a także …smaczne ciasteczka i napoje, szczególnie przydatne tego upalnego dnia u progu lata.
Od kilkunastu lat – napisała dr Ewa Herniczek we wstępie do katalogu Biennale – śledzę z narastającą ciekawością prezentacje twórczości artystów niepełnosprawnych w ramach dedykowanego im. Biennale Sztuki. Nieustannie jednak odkrywam rangę dzieł, z którymi mam szansę zetknąć się jedynie za sprawą działalności Fundacji Sztuki Osób Niepełnosprawnych i współpracujących z nią Artystów. Właśnie niezwykła, artystyczna wartość napływających na Biennale prac przykuwa moją uwagę i każe za każdym razem na nowo przyjrzeć się ocenom, jakie wystawiane są sztuce dzisiaj.
Projekt współfinansowany jest ze środków Gminy Miejskiej Kraków.
Jury na posiedzeniu w dniu 1 czerwca 2012 r. przyznało następujące nagrody:
W kategorii twórczości dzieci (rok urodzenia po 1 stycznia 1995):
1 nagroda – Piotr Traczyk – Skierniewice („Reżyser” i „ Św. Florian”)
2 nagroda – Patrycja Ratajczak – Gorzów Wlkp. („Kot”)
3 nagroda – Darina Chovaniakovà – Čadca/Słowacja („Šašo”)
oraz 6 równorzędnych wyróżnień.
W kategorii twórczości dorosłych (malarstwo):
1 nagroda – Aneta Bagier – Oświęcim („ Martwa natura”)
2 nagroda – Milena Maciaszek – Skierniewice („Plaża w Jastrzębiej Górze”)
3 nagroda – Danuta Garbarz – Kraków („Pejzaż miejski”)
oraz 9 równorzędnych wyróżnień.
W kategorii dorosłych (grafika i rysunek):
1 nagroda – Jarosław Latowski – Toruń („Jeźdźcy”)
2 nagroda – Adam Ciepliński – Kościerzyna („Kościół św. Trójcy”)
3 nagroda – Tomasz Anuszkiewicz – Suwałki („Ptaki”)
oraz 9 równorzędnych wyróżnień.
Tekst i fot.: Radek Szary