Ministerstwo Zdrowia obiecuje powrót do „Strategii walki z rakiem w Polsce”
- 04.02.2016
Ministerstwo Zdrowia obiecuje powrót do „Strategii walki z rakiem w Polsce"
2016 rok ma szansę stać się przełomowym w działaniach na rzecz skuteczniejszej walki z rakiem. W tegorocznych planach Ministerstwa Zdrowia onkologia zyskała wreszcie należny priorytet. Przyspieszenie resortowych prac nad wdrożeniem kompleksowej reformy wszystkich elementów tworzących politykę walki z rakiem w Polsce to wyczekiwany krok w dobrą stronę.
Fundacja Polska Liga Walki z Rakiem z nadzieją przyjmuje zapewnienia ministra Konstantego Radziwiłła i deklaruje aktywne wsparcie działań zmierzających do poprawy skuteczności zwalczania nowotworów, a w szczególności rozpoczęcie wdrażania Strategii Walki z Rakiem w Polsce 2015-2024 – polskiego „Cancer planu”. Projekt ten, będący efektem współpracy przedstawicieli towarzystw naukowych i organizacji pozarządowych z administracją państwową, stanowi pierwsze w Polsce opracowanie obejmujące wszystkie aspekty walki z rakiem – od edukacji społecznej, profilaktyki i szkolenia kadr medycznych, poprzez poprawę opieki onkologicznej, do szybszego i pełniejszego wychodzenia z choroby po przebytym leczeniu. Zakłada on odejście od dotychczasowych doraźnych działań państwa na rzecz szeroko pojętych działań strategicznych.
Narodowe strategie walki z rakiem stanowią obecnie standard w polityce zdrowotnej i społecznej rozwiniętych krajów Unii Europejskiej, a ich wdrożenie pozwala uzyskać odczuwalną poprawę skuteczności zwalczania nowotworów. Kompleksowych „Cancer planów” nie mają tylko Polska, Bułgaria i Słowacja. W rozwiniętych krajach świata już obecnie można uratować ponad połowę chorych na nowotwory; w Polsce wyniki te są gorsze o kilkanaście punktów procentowych. Wdrożenie w naszym kraju kompleksowego programu walki z rakiem jest zarówno warunkiem rozwoju, jak i spełnieniem oczekiwań polskiego społeczeństwa.
Zapraszamy przedstawicieli wszystkich środowisk, organizacji i instytucji zainteresowanych onkologią do otwartej dyskusji. Niech hasło Czas na onkologię stanie się zobowiązującym tematem debaty publicznej w Polsce.
——-
O Fundacji:
Polska Liga Walki z Rakiem została powołana w 2015 r. Jest niezależną organizacją pozarządową działającą w obszarze ochrony zdrowia, polityki społecznej i edukacji obywatelskiej. Przyjęta w 2015 r. do europejskiego stowarzyszenia lig krajowych – Association of European Cancer Leagues (ECL). Fundację wspierają autorytet, doświadczenie oraz społeczna wrażliwość jej fundatorów, którymi są: Bogdan Borusewicz, Krzysztof Hołowczyc, Krystyna Janda, prof. Ewa Łętowska, prof. Jerzy Stuhr oraz Danuta Wałęsa.
Liga realizuje obecnie projekt podniesienia jakości diagnostyki patomorfologicznej i molekularnej nowotworów. W najbliższych miesiącach rozpocznie się realizacja dwóch kolejnych długofalowych projektów: 1) „Otwarcie i rzeczowo o raku” – oferta bezpłatnych, eksperckich konsultacji dla dziennikarzy przygotowujących materiały o tematyce onkologicznej. 2) Onkologicznego funduszu grantowego, w ramach którego, Fundacja będzie wspierać najlepsze inicjatywy służące poprawie skuteczności walki z rakiem w Polsce.
Więcej o Fundacji: www.ligawalkizrakiem.pl
Więcej o Strategii Walki z Rakiem w Polsce 2015-2024: www.walkazrakiem.pl
pr
Data publikacji: 04.02.2016 r.