Tym razem były to Mistrzostwa Europy w szermierce na wózkach, w których od 6 do 11 lipca wzięła udział czołówka europejskiej szermierki. Poziom walk był wysoki, co widać było na planszach, gdzie zawodnicy „zbierali” punkty. Każdy finał był pokazem dobrej szermierki oraz walki zawodników z samym sobą.
Stefan Makowski – wojownik
Polskie Asy szermierki na wózkach, to indywidualności same w sobie. Każdy z nich krzyżując oręż z przeciwnikiem wie, że teraz wszystko zależy od niego. Zwycięstwo, albo porażka. I jedno i drugie trzeba opłacić, ta pierwsza jest słodka i przyjemna, druga zaś zawsze jest gorzka. Dariusz Pender, Radosław Stańczuk, Stefan Makowski, to nazwiska, które zna każdy kto choć trochę interesuje się szermierką na wózkach. Ich umiejętności fechtunku nie trzeba specjalnie wyjaśniać, poza jednym – ich sposobem walki. Dariusz Pender, to taka oaza spokoju, Radosław Stańczuk – zaczepny, a Stefan Makowski stając do boju staje się wojownikiem, który wie, jak na początek osłabić morale przeciwnika. Efekty są widoczne, a nawet słyszalne. Nie tylko podczas walki, kiedy to odgłosy dopingującej publiczności przeszywa – może nie do końca wyartykułowany – głos naszego wojownika, ale także po triumfalnym okrzyku tuż po wysłuchaniu Mazurka Dąbrowskiego. Do tej trójki śmiało dołącza Grzegorz Pluta, który wraz ze Stefanem Makowskim zdobyli złote medale w szabli w kategorii A i B.
Dedykuję swój medal córeczce
Do udanych występów można zaliczyć powrót Marty Makowskiej na planszę po urodzeniu córeczki. Nie było łatwo walczyć z Niemką o pierwsze miejsce, ale i tak sukcesem jest stanąć na podium. Jej powrót zaczął się skromnie – srebro i brąz, i choć na złoty medal trzeba będzie jeszcze trochę poczekać, to z pewnością będzie niejeden. Polska reprezentacja kobiet miała bardzo wymagające przeciwniczki, o czym świadczy brak złotego medalu indywidualnie i drużynowo w grupie kobiet. Pomimo to, w walkach pokazowych zobaczyliśmy zawodniczki, w których można pokładać nadzieję na walki o miejsce na podium w kolejnych mistrzostwach.
Paparappapa! Olle!
Robert Citerne z drużyny francuskiej zagrzewał wszystkich swoim niezwykłym i udzielającym się wszystkim zawołaniem „Paparappapa!”, na które publiczność i zawodnicy odpowiadali gromko „Olle!” Ten okrzyk znany jest bywalcom zawodów szermierczych w Marriocie od lat. Grupa młodych fanów polskiej szermierki na wózkach „Racot” zagrzewająca zawodników do walki przygotowała krótkie piosenki wpadające w ucho, zachęcając pozostałe drużyny do śpiewania swoim zawodnikom. Prym wiodły „Paparappapa!” i „Biało-czerwone, to barwy niezwyciężone!”. Robert Citerne ze swoim charakterystycznym głosem mógłby pomyśleć o opatentowaniu swojego zawołania, które w hotelu „Marriott” niosło się z sali balowej na piętrze aż na parter, budząc zaciekawienie przebywających tam gości hotelowych.
Mistrzostwa Europy na dobry początek
Tadeusz Nowicki, szef Integracyjnego Klubu Sportowego wie jak zorganizować tego typu imprezę sportową na wysokim poziomie oraz wzbudzić w zawodnikach i publiczności pewien niedosyt. Przez tydzień w zmaganiach o tytuł mistrza starego kontynentu brali udział najlepsi szermierze z 12 państw (Rosji, Ukrainy, Białorusi, Węgier, Francji, Niemiec, Włoch, Grecji, Wielkiej Brytanii, Austrii, Hiszpanii i Polski). Wyniki i medale, to chyba tylko mała rozgrzewka przed tym, co nas czeka na jesieni podczas Pucharu Świata „Szabla Kilińskiego”, na który ściągają najlepsi z najlepszych z Europy i Azji. Puchar Świata „Szabla Kilińskiego” to dla polskich szermierzy nie lada wyzwanie, by nie zawieść publiczności oczekującej na medale.
Mogliśmy przegrać, ale dlaczego tak wysoko?
Stres przed walką jest ogromny i nawet podczas przerw technicznych udział trenera jest bardzo ważny. Szermierka na wózkach, to dynamiczny sport i wszystko zależy od refleksu, pomysłu na przeciwnika, doświadczenia, trzeba mieć też trochę szczęścia. Nieraz już krótki instruktaż trenera podczas takiej przerwy sprawiał, że z przegranej pozycji wychodziło się zwycięsko, ale stres i opanowanie to też rywale. Z porażką jest smutno schodzić z planszy, nawet gdy publiczność skanduje „Dziękujemy!”, ale taki jest sport – ktoś musi wygrać, a ktoś przegrać. Trenerzy zgodnie podkreślają, że trzeba walczyć do końca, ale chyba najbardziej boli jednopunktowa przegrana, bo najczęściej w takim przypadku wygrywa ten, który jest bardziej odporny na stres.
12 medali polskich szermierzy
Dariusz Pender został najlepszym polskim zawodnikiem mistrzostw. Wywalczył cztery medale – indywidualnie złoto we florecie i srebro w szpadzie oraz dwa srebra w turniejach drużynowych we florecie i szpadzie. Marta Makowska została najlepszą polską zawodniczką zdobywając dwa medale – brązowy we florecie i srebrny w szpadzie. Renatę Burdon trzeba uznać za najlepszą debiutantkę reprezentacji – zdobyła srebrny medal w szabli. Z kolei Radosława Stańczuka można z kolei uznać za największego przegranego polskiej ekipy. Brązowy medalista igrzysk paraolimpijskich w Pekinie, faworyt do złota w szpadzie, odpadł z turnieju w eliminacjach. Znacznie lepiej spisał się w drużynie, bo wywalczył z nią srebrne medale w szpadzie i szabli.
Integracyjny Klub Sportowy AWF były organizatorem Mistrzostw Europy w szermierce po raz trzeci, poprzednie odbyły się w latach 1999 i 2007. Jednak dopiero w tym roku po raz pierwszy Telewizja Polska nadawała relacje z każdego dnia zawodów i to w paśmie największej oglądalności, co oczywiście znacznie wpłynęło na popularność zawodów.
Mistrzostwa były sukcesem organizacyjnym i sportowym. Udowodniły też, że szermierka dołączyła do bardzo sprofesjonalizowanych dyscyplin sportu niepełnosprawnych. Jedni widzą w tym niebezpieczeństwo – wysoki poziom zniechęca licznych, zwykłych amatorów, do uprawiania tej dyscypliny. Inni uważają, że szermierka na wózkach była zawsze sportem wyczynowym dla wąskiej grupy; dla pozostałych, o wiele liczniejszych, zawsze będzie tylko (i aż!) rehabilitacją. Trudno nie podzielić tego ostatniego zdania pod warunkiem, że dla jednych i drugich znajdą się trenerzy, sprzęt i sale, czyli prościej mówiąc – pieniądze.
A swoją drogą – za rok w Paryżu odbędą się mistrzostwa świata, w których szermierze na wózkach o swoje medale będą walczyć razem ze sprawnymi. Przypomnijmy, że na wózkach walczą w kategoriach A, B i C, a podział ten związany jest ze stopniem niepełnosprawności. A – to osoby najlżej poszkodowane, najczęściej po utracie którejś z kończyn, B – to zawodnicy sparaliżowani od pasa w dół i C – z niedowładem czterokończynowym.
Mistrzostwa Europy w szermierce na wózkach zakończone, medale rozdane, taktyka przećwiczona do dalszej analizy i czas na krótki odpoczynek, a potem kolejne waleczne spotkanie i prawdziwa sportowa rywalizacja w Pucharze Świata, o czym będziemy informowali naszych czytelników.
Reprezentacja Polski gromadząc 12 medali zajęła trzecie miejsce. Klasyfikacja medalowa: 1. Francja 16 medali – 4 złote, 3 srebrne, 9 brązowych; 2. Węgry 8 medali – 4 2 2; 3. Polska 12 medali, ale decydujący był gorszego kruszcu – 3 5 4.
Dorobek medalowy polskiej reprezentacji w ME:
ZŁOTE
Dariusz Pender – floret A
Stefan Makowski – szabla A
Grzegorz Pluta – szabla B
SREBRNE
floret drużynowy
(Dariusz Pender, Zbigniew Wyganowski, Piotr Czop, Rafał Ziomek)
szabla drużynowa
(Stefan Makowski, Grzegorz Pluta, Radosław Stańczuk, Zbigniew Wyganowski)
szpada drużynowa
(Dariusz Pender, Grzegorz Pluta, Radosław Stańczuk, Rafał Ziomek)
Dariusz Pender – szpada A
Marta Makowska – szpada B
BRĄZOWE
Zbigniew Wyganowski – floret B
Marta Makowska – floret B
Adam Michałowski – floret C
Adam Michałowski – szpada C
Dariusz Opioła, Marek Ciszak
fot.: Dariusz Opioła, Dorota Kwiatkowska (IKS)
Wyniki Mistrzostw
Drużynowa szpada kobiet
1. Niemcy (GER)
· BREUER Annabel
· BRIESE-BAETKE Simone
· IMERI Zarife
2. Węgry (HUN)
· DANI Gyongyi
· JUHASH Veronika
· PALFI Judit
3. Francja (FRA)
· BERNARD Delphine
· HAUTEFEUILLE Pauline
· PICOT Patricia
Drużynowa szpada mężczyzn
1. Francja (FRA)
· CITERNE Robert
· CRATERE Marc
· LATRECHE Alim
· NOBLE Romain
2. Polska (POL)
· PENDER Dariusz
· PLUTA Grzegorz
· STANCZUK Radoslaw
· ZIOMEK Rafal
3. Ukraina (UKR)
· BAZHUKOV Mykhaylo
· DAVYDENKO Mykola
· KHOBA Oleksandr
· SHENKEVICH Serhiy
Szpada kobiet kat. A
1.JUHASH Veronika (HUN)
2.GORLINA Alla (UKR)
3.HALKINA Alena (BLR)
3.PICOT Patricia (FRA)
Szpada kobiet kat. B
1.BRIESE-BAETKE Simone (GER)
2.MAKOWSKA Marta (POL)
3.BREUER Annabel (GER)
3.HAUTEFEUILLE Pauline (FRA)
Szpada mężczyzn kat. A
1.DEMCHUK Andrii (UKR)
2.PENDER Dariusz (POL)
3.BETTI Matteo (ITA)
3.HORVATH Gabor (HUN)
Szpada mężczyzn kat.B
1.CRATERE Marc (FRA)
2.BEZYAZYCHNY Mikalai (BLR)
3.KHOBA Oleksandr (UKR)
3.SHENKEVICH Serhiy (UKR)
Szpada mężczyzn kat. C
1.SUNDIYEV Oleksiy (UKR)
2.RUSSO William (ITA)
3.BARINOV Sergey (RUS)
3.MICHALOWSKI Adam (POL)
Drużynowa szabla mężczyzn
1. Francja (FRA)
· CITERNE Robert
· CRATERE Marc
· LEMOINE Ludovic
· NOBLE Romain
2. Polska (POL)
· MAKOWSKI Stefan
· PLUTA Grzegorz
· STANCZUK Radoslaw
· WYGANOWSKI Zbigniew
3. Grecja (GRE)
· ALEXAKIS Georgos
· BOGDOS Emmanuoil
· PYLARINOS Gerasimos
· TRIANTAFYLLOU Panagiotis
Szabla mężczyzn kat. A
1.MAKOWSKI Stefan (POL)
2.NOBLE Romain (FRA)
3.ANDREEV Ivan (RUS)
3.CITERNE Robert (FRA)
Szabla mężczyzn kat. B
1.PLUTA Grzegorz (POL)
2.JUSUPOV Marat (RUS)
3.CRATERE Marc (FRA)
3.DATSKO Anton (UKR)
Szabla mężczyzn kat C
1.LUKIYANOV Nikolay (RUS)
2.RUSSO William (ITA)
3.MICHALOWSKI Adam (POL)
3.MOUFLE Fabrice (FRA)
Drużynowy floret kobiet
1. Węgry (HUN)
· DANI Gyongyi
· JUHASH Veronika
· PALFI Judit
2. Francja (FRA)
· BERNRD Delphine
· HAUTEFEUILLE Pauline
· PICOT Patricia
3. Rosja (RUS)
· CHERVYAKOVA Elena
· OVSYANNIKOVA Ksenia
· VASILYEVA Lidmila
· VIDRASHKO Irina
Drużynowy floret mężczyzn
1. Francja (FRA)
· DOISY David
· LATRECHE Alim
· LEMOINE Ludovic
· TOKATLIAN Damien
2. Polska (POL)
· CZOP Piotr
· PENDER Dariusz
· WYGANOWSKI Zbigniew
· ZIOMEK Rafal
3. Ukraina (UKR)
· BAZHUKOV Mykhaylo
· DATSKO Anton
· DEMCHUK Andrii
· KHOBA Oleksandr
·
Floret kobiet kat. A
1. JUHASH Veronika (HUN)
2. CHERVYAKOVA Elena (RUS)
3. BERNARD Delphine (FRA)
3. GORLINA Alla (UKR)
Floret kobiet kat. B
1. DANI Gyongyi (HUN)
2. BREUER Annabel (GER)
3. LUKIANENKO Iryna (UKR)
3. MAKOWSKA Marta (POL)
Floret mężczyzn kat. A
1. PENDER Dariusz (POL)
2. LEMOINE Ludovic (FRA)
3. MATO Gyula (HUN)
3. TOKATLIAN Damien (FRA)
Floret mężczyzn kat. B
1. KHOBA Oleksandr (UKR)
2. SZEKERES Pal (HUN)
3. LATRECHE Alim (FRA)
3. WYGANOWSKI Zbigniew (POL)