Poczuj muzykę w NOSPR

Poczuj muzykę w NOSPR

Niezwykły projekt skierowany do dzieci niesłyszących i niedosłyszących został zrealizowany w ramach Festiwalu Katowice Kultura Natura w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Osoby niesłyszące odbierają muzykę poprzez wibracje i dotyk. To właśnie zostało wykorzystane w projekcie „Poczuj muzykę".

W różnych europejskich miastach specjaliści i muzycy ze znanej Mahler Chamber Orchestra prowadzą warsztaty dla dzieci z dysfunkcją narządu słuchu. Zachęcają do odkrywania muzyki i świata dźwięków na ich własnych warunkach. Do udziału w imprezie zapraszane są dzieci w wieku od 8-13 lat, a jej celem jest inicjowanie i propagowanie idei włączenia i integracji osób niesłyszących ze światem muzyki. Uczestnicy zajęć mogli poczuć muzykę innymi zmysłami niż słuch. Zostali zaproszeni przez muzyków do udziału w próbie orkiestry, w trakcie której mogli zagrać razem z muzykami, a nawet poprowadzić orkiestrę. Przewodnik oprowadził ich także po siedzibie NOSPR. Na finał wraz z rodzicami wzięli udział w prawdziwym koncercie.

– Mahler Chamber Orchestra grała u nas dwa koncerty, jej muzycy zaproponowali nam zrealizowanie projektu „Poczuj muzykę”. Były to trzy dni: 10, 12 i 15 maja kiedy zaprosiliśmy 22. dzieci do udziału w zajęciach z muzykami – wyjaśnia Natalia Biskupska, specjalista ds. promocji NOSPR. – Zainteresowanie było ogromne i – niestety – nie mogliśmy zaprosić wszystkich chętnych. W pierwszym dniu dzieci poznały muzyków, którzy świetnie nawiązali z nimi kontakt. Mogli obejrzeć i spróbować jak działają różne instrumenty muzyczne. Drugi dzień to udział dzieci w próbie orkiestry, podczas której każdy z muzyków zaprosił jedno dziecko, które mogło poczuć graną muzykę jakby od środka. Dzieci próbowały także dyrygować zespołem i było to dla nich wielkie przeżycie. Trzecie spotkanie to udział w koncercie, przed którym dzieci zostały uroczyście powitane przez dyrektora NOSPR. Powodzenie tego projektu zachęciło nas do kontynuowania takich przedsięwzięć. Myślimy więc o cyklu warsztatów dla szerszej grupy dzieciaków i jest to niewątpliwie zainspirowane przez Mahler Chamber Orchestra, która właśnie pragnie poprzez swoje działania zapoczątkować podobne projekty – zapewniła Biskupska.

Sala koncertowa NOSPR jest wyposażona w tzw. pętlę fonologiczną co umożliwia osobom niedosłyszącym skorzystanie ze specjalnego zestawu słuchawkowego, który wzmacnia dźwięk i ułatwia odbiór wrażeń muzycznych. Są miejsca dla osób na wózkach, a więc budynek jest przystosowany dla osób z różnymi dysfunkcjami. Również windy, toalety i inne udogodnienia umożliwiają wszystkim chętnym udział w imprezach organizowanych w tym gmachu.

Zobacz galerię…
Ewa Maj
fot. Iza Lechowicz
Data publikacji: 24.05.2016 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również