Kolejne dzieła sztuki z audiodeskrypcją dla osób niewidzących

Kolejne dzieła sztuki z audiodeskrypcją dla osób niewidzących

Kolejnych 60 dzieł sztuki zostanie opisanych za pomocą audiodeskrypcji, dzięki czemu będą dostępne dla osób niedowidzących i niewidomych - zostaną opracowane przez Fundację Audiodeksrypcja. Dzieła udostępnione będą na portalu internetowym iSztuka.

To kontynuacja pionierskiego projektu fundacji – portalu iSztuka.edu.pl, który udostępnia osobom niedowidzącym i niewidzącym sztukę. Obecnie na portalu znajduje się już 60 dzieł od prehistorii do prerenesansu, docelowo ma ich być 350.
Jak mówią twórcy portalu, jest on odpowiedzią na potrzeby edukatorów osób niepełnosprawnych, którym brakowało materiałów do przeprowadzenia lekcji plastyki w szkole. Stąd powstał pomysł, by stworzyć platformę, gdzie za pomocą audiodeskrypcji, opisane zostałyby najważniejsze dzieła sztuki.

Audiodeskrypcja, której białostocka fundacja jest pionierem, to technika ułatwiająca odbiór kultury przez osoby niewidome i niedowidzące. Organizacja tworzy w ten sposób opisy do filmów, spektakli teatralnych, ostatnio też spektakli operowych, a teraz opisy do dzieł sztuki.
Teraz fundacja rozpoczęła pracę nad opisaniem kolejnych dzieł. Jak powiedział PAP Tomasz Strzymiński z Fundacji Audiodeskrypcja, katalog dzieł prezentowanych na portalu powiększy się o twórczość z pierwszych epok nowożytności – renesansu i manieryzmu.

Za pomocą audiodeskrypcji zostaną opisane m.in. obrazy Leonarda da Vinci „Dama z łasiczką” czy „Ostatnia wieczerza”, „Narodziny Wenus” Sandro Botticelliego czy też rzeźby Michała Anioła. Natomiast z architektury – np. kopułę bazyliki św. Piotra Michała Anioła oraz dziedziniec arkadowy Zamku Królewskiego na Wawelu.
Opracowywane obecnie dzieła sztuki – jak powiedział Strzymiński – będą dostępne w listopadzie. Ale od ubiegłego roku na stronie można znaleźć informacje o 60 pierwszych opisanych dzieł. To m.in. słynne malowidła z jaskini w Lascaux, rzeźba Nike z Samotraki, mozaika z Hagia Sofia w Konstantynopolu czy tryptyk Hieronima Bosha.

Na portalu oprócz fotografii i kontekstu historycznego, użytkownicy mają do dyspozycji opisy dzieł w formie audiodeskrypcji – zarówno skryptów tekstowych, jak i nagrań dźwiękowych. Dzięki temu sztukę mogą poznawać także osoby niepełnosprawne – niewidome i niedowidzące oraz niesłyszące i niedosłyszące. Strona dostosowana jest także do ich potrzeb.

Na realizację kolejnego etapu projektu fundacja otrzymała dofinansowanie z Narodowego Centrum Kultury.

Fundacja Audiodeskrypcja to organizacja pozarządowa, założona przez niewidomych białostoczan – Tomasza Strzymińskiego i Barbarę Szymańską, którzy popularyzują audiodeskrypcję i pokazują jej znaczenie dla niepełnosprawnych. Głównym celem działalności organizacji było od początku wprowadzenie tej techniki do wielu instytucji kultury w kraju.

Fundacja po kilku latach działalności ma na koncie m.in. warsztaty, szkolenia i kursy, w czasie których w zakresie tworzenia audiodeskrypcji do dzieł filmowych, scenicznych i plastycznych przeszkolonych zostało ponad tysiąc osób. Fundacja prowadziła też takie projekty jak tworzenie przewodników audio z audiodeskrypcją dla muzeów, przewodników po miastach, audycji radiowych o sztuce z wykorzystaniem audiodeskrypcji, zainicjowała też akcję społeczną pod hasłem „Sztuka, której nikt nie widział”. Dotychczas udało jej się przygotować audiodeskrypcję m.in. do kilkudziesięciu filmów. (PAP)

swi/ agz/

Data publikacji: 16.07.2016 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również