Jubileuszowy X Turniej „Bartosz 2011" zakończony
Turniej „Bartosz” jako jedyny w Polsce wpisany jest do kalendarza imprez dwóch związków: Polskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych „Start” i Polskiego Związku Kulturystyki, Fitness i Trójboju Siłowego. Zawody odbyły się bez koszulek wspomagających w tzw. wyciskaniu klasycznym.
Niezmordowany Sławomir Wiatrowski, prezes Stowarzyszenia Sprawnych Inaczej i Przyjaciół „Integracja”, główny organizator zawodów dwoił się i troił, aby zarówno zawodnikom jak i przybyłym gościom niczego nie brakowało.
Zawody stały na bardzo wysokim poziomie zarówno sportowym jak i organizacyjnym za co należą się podziękowania wszystkim, którzy pomagali w ich przygotowaniu. Szkoda tylko, że zabrakło najlepszych zawodników niepełnosprawnych, którzy w tym czasie rozpoczęli zgrupowanie kadry w Wiśle, przed zbliżającymi się zawodami międzynarodowymi Srebrna Sztanga, która odbędą się już po raz 31 we Wrocławiu.
W zmaganiach udział wzięło 7 zawodniczek i 57 zawodników z 16 klubów. Rywalizacja zarówno w kategorii kobiet jak i mężczyzn była bardzo zacięta. Walczono nie tylko o nagrody rzeczowe, ale także i finansowe.
Zawodniczki zostały podzielone na trzy kategorie wagowe, natomiast zawodnicy rywalizowali w dziewięciu kategoriach wagowych.
Wśród pań najlepszą zawodniczką w kategorii open okazała się aktualna brązowa medalistka Mistrzostw Polski w wyciskaniu leżąc w kategorii 72 kg Aneta Szot ze Startu Tarnów. Aneta przy wadze ciała 71,1 kg uzyskała w trzecim podejściu 95 kg uzyskując w punktacji Wilks’a 93,51 pkt. Na drugim miejscu uplasowała się aktualna mistrzyni świata zawodniczek niepełnosprawnych w kategorii juniorek z Kuala Lumpur (Malezja) – Barbara Koczyba ze Startu Katowice, trenowana przez wspaniałego trenera Andrzeja Karbowskiego. Basia zaliczając 75 kg przy wadze ciała 56,1 kg, uzyskała 88,125 pkt. Na najniższym stopniu podium stanęła zawodniczka LUKS Zieloni Łańcut Monika Sroczyk z rezultatem 57,5 kg – 88,125 pkt.
Rywalizację mężczyzn w kategorii open wygrał aktualny mistrz i rekordzista świata Jan Wegiera Wiking Starachowice. Na tych zawodach udowodnił, że także bez koszulki wspomagającej można dźwigać naprawdę duże ciężary. Pan Janek przy wadze ciała 90,8 kg zaliczył wszystkie trzy podejścia uzyskując ostatecznie 225 kg, co w przeliczeniu na punkty dało 143,01 pkt. Drugie miejsce wywalczył zawodnik Team Wrocław Artur Kiczuk, który podniósł największy ciężar zawodów 227,5 kg, ale przy wadze ciała 127 kg uzyskując 129,24 pkt. Trzecie miejsce wywalczył reprezentant Litwy Deividas Albusis startujący w kategorii wagowej 93 kg, zaczajając 200 kg przy wadze ciała 91,9 kg uzyskał 126,36 pkt. Na wyróżnienie należy zaliczy także wynik Adam Balawejdera z Pover Kuźnik Chorzów, który wygrał kategorię do 66 kg z wynikiem 160 kg.
Gościem specjalnym zawodów był Szymon Kołecki, dwukrotny wicemistrz olimpijski, medalista MŚ i ME oraz rekordzista świata w podnoszeniu ciężarów, który otrzymał pamiątkowy medal i puchar za wkład w popularyzację sportów ciężarowych. Z rąk Sławomira Wiatrowskiego oraz Norberta Mastalerza, prezydenta Tarnobrzega pamiątkowe puchary otrzymali zawodnicy „Integracji”, którzy mogą się poszczycić sportowymi sukcesami na arenie międzynarodowej. Jedną z wyróżnionych była także Maria Suska, która reprezentowała Polskę na Paraolimpiadzie w Atenach w wyciskaniu sztangi leżąc. Nie zabrakło także upominków dla członków Stowarzyszenia za 10 lat wytężonej pracy w propagowaniu sportu wśród osób niepełnosprawnych.
W programie specjalnym kończącym imprezę zaprezentowali się miedzy innymi Krystian Herba w profesjonalnym pokazie akrobacji rowerowych, Delfina Przeszłowska i Bartłomiej Byjoś w pokazach akrobatycznych, a także Tomasz Cudak z Tarnobrzega w pokazie kulturystycznym.
Nad turniejem „Bartosz 2011″ patronat objął prezydent Tarnobrzega Norbert Mastalerz.
tekst i fot.: Grzegorz Leski