Zajęcia taneczne dla niepełnosprawnych

Zajęcia taneczne dla niepełnosprawnych

 W ramach projektu „Od przedszkola do seniora" odbywają się m.in. szkoła rodzenia, gry i zabawy ruchowe dla rodziców i dzieci, aktywizacja seniorów oraz osób z niepełnosprawnością realizowany dzięki współpracy miasta Katowice i Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Do końca roku mieszkańcy Katowic będą mogli bezpłatnie korzystać z bogatej oferty zajęć prowadzonych przez wykwalifikowaną kadrę wykładowców Wydziału Nauk o Zdrowiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Celem jego realizacji jest zwiększenie świadomości zdrowotnej w zakresie prozdrowotnego stylu życia, zwłaszcza poprzez aktywność fizyczną, wzrost poczucia odpowiedzialności za własne zdrowie, jego ochronę i podtrzymywanie oraz włączenie studentów Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach w praktyczne działania prozdrowotne, w tym w ramach praktyk zawodowych.
Kluczem do sukcesu przedsięwzięcia jest szeroka oferta form aktywności skierowana do wszystkich grup wiekowych, odpowiednia, dobrze przygotowana baza, profesjonalna kadra medyczna, dogodna lokalizacja miejsca realizacji działań, indywidualizacja pracy z osobami objętymi programem, poprzez udział w realizacji działań studentów ŚUM w Katowicach.
Zajęcia realizowane w ramach projektu odbywają się na Wydziale Nauk o Zdrowiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, w Zakładzie Adaptowanej Aktywności Fizycznej i Sportu, w którym znajduje się wielofunkcyjna sala gimnastyczna, a także sala fitness oraz specjalne pomieszczenia dla prowadzenia zajęć z adaptowanej aktywności fizycznej i sportu osób niepełnosprawnych.

– Program „Od przedszkola do seniora” cieszy się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców Katowic. Zgłosiły się do nas zarówno ośrodki pomocy społecznej, biblioteki publiczne, domy dziecka, szkoły, przedszkola, jak i stowarzyszenia osób niepełnosprawnych – mówi Agnieszka Gabrylewska, odpowiedzialna za zajęcia sportowe w ramach projektu. – Dzieci uczestniczące w półkoloniach z ww. ośrodków miały możliwość udziału w zajęciach kreatywne tańcowanie, czyli warsztatach prowadzonych w formie zabaw łączących elementy rytmiki, tańca współczesnego i teatru ruchu z wykorzystaniem ciekawych rekwizytów. Młodzież z domów dziecka uczestniczyć będzie w zajęciach gimnastyki ogólnorozwojowej z elementami boksu już od 1 września. Planujemy również realizację zajęć w module skierowanym do osób niepełnosprawnych. Pozwolą one m.in. na rozwój komunikacji społecznej poprzez integrację ludzi pełnosprawnych z niepełnosprawnymi w tańcu. Dużym zainteresowaniem cieszą się również zajęcia dla seniorów, tj. nordic walking, które trwają od początku sierpnia – zapewnia Gabrylewska.
Realizowane będą zajęcia tanecznych dla osób niepełnosprawnych, a warsztaty oparte będą na elementach technik tańca współczesnego i towarzyskiego oraz gimnastyki twórczej wg Rudolfa Labana, która pozwala na kreatywną pracę z własnym ciałem.
Tym, co ważne w zajęciach techniką improwizacji jest ciągły rozwój, a przede wszystkim rozwój świadomości ciała, ruchu i wyobraźni. Będą one adresowane do osób pełnosprawnych oraz niepełnosprawnych o alternatywnej motoryce. Taniec wpływa na kształtowanie proporcjonalnej, smukłej sylwetki, a także harmonijne funkcjonowanie wszystkich grup mięśniowych. Ma również wpływ na poprawę sprawności fizycznej oraz kształtowanie określonych cech motorycznych, takich jak: wytrzymałość, zwinność (zdolność precyzyjnego i szybkiego władania ciałem), zręczność (ruchy manualne rąk), czucie czasu i przestrzeni, koordynację. Dzięki tańcowi można doskonalić swoje umiejętności. Składając się z różnych gestów pozwala on kształtować i utrwalać nowe umiejętności i nawyki ruchowe.
Daje to możliwość poprawy precyzji i płynności w przebiegu ruchu. Możliwość zastosowania różnorodnych form ruchowych i zmienności tempa podczas tańca wzmacnia układ nerwowy, wyrabia koordynację ruchową oraz kształtuje wyobraźnię i pamięć ruchową.
Bardzo ważne jest odkrycie nowych możliwości naszego ciała, bądź przywrócenie zapomnianych funkcji, zwłaszcza w pracy w osobami niepełnosprawnymi. Rozwój sfery motorycznej odbywa się dzięki pozytywnemu oddziaływaniu zajęć tanecznych na psychikę, dają one radość, odprężenie, poczucie rozwoju i zdrowia.
Ruch pomaga wyrazić siebie, ekspresję i korzystać z niewerbalnego kontaktu, rozładowuje wiele codziennych napięć. Aktywność fizyczna pozwala na samorealizację, a stopniowe odkrywanie i kształtowanie umiejętności tanecznych buduje poczucie własnej wartości i wiarę we własne możliwości. Podczas tańca stajemy się świadomi również tego, jak emocje i doświadczenia ciała są ze sobą połączone.

Zajęcia adresowane są do młodzieży i osób dorosłych o niepełnosprawności ruchowej, a będą się odbywać w terminie od września do końca listopada.
Strona internetowa projektu: www.odprzedszkoladoseniora.sum.edu.pl

Ewa Maj

Data publikacji: 26.08.2016 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również