Paraolimpiada - badania antydopingowe obejmą ponad 2000 zawodników
Ponad 2000 zawodników zostanie objętych badaniami antydopingowymi - poinformowali organizatorzy XV igrzysk paraolimpijskich w Rio de Janeiro (7-18 września). Procedury są identyczne, jak w przypadku sportowców pełnosprawnych.
– W Brazylii rywalizować będzie ok. 4300 zawodników ze 175 krajów w 22 dyscyplinach. Organizatorzy stwierdzili, że od 50 procent uczestników pobrane zostaną próbki do badań antydopingowych oraz od wszystkich medalistów – powiedział PAP prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego Łukasz Szeliga.
Jak zaznaczył, polscy sportowcy przechodzą takie same kontrole jak pełnosprawni zawodnicy, zarówno podczas zawodów (mistrzostw kraju, Europy czy świata), jak i w trakcie zgrupowań, a także kiedy są w domach. Są zarejestrowani w międzynarodowym systemie ADAMS, który kontroluje i monitoruje miejsca pobytów, zgrupowań, startów.
Marcin Jaskółka z PKPar. wspomniał, że Komitet wystosował do Komisji do Zwalczania Dopingu pismo z prośbą o dodatkowe badania ciężarowców, aby uniknąć sytuacji, która zdarzyła się w sierpniach igrzyskach olimpijskich w Rio.
– Często nie wiemy, kiedy i gdzie badani są nasi zawodnicy. Bywa też tak, że w ciągu roku niektórzy kontrolowani są kilkakrotnie. Co do pozytywnych rezultatów, to w ostatnich latach mieliśmy niestety kilka przypadków stosowania dopingu.
– Należałoby jednak zaznaczyć, że są sytuacje, gdy z powodu swojej niepełnosprawności dana osoba musi brać jakiś specyfik, który jest na zakazanej liście, a został on przepisany przez lekarza. WADA czy Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski może – choć nie musi – wyrazić na to zgodę. Przypadki świadomego stosowania dopingu, z premedytacją, są jednak raczej rzadkie – podkreślił Jaskółka.
Dyrektor biura Komisji do Zwalczania Dopingu w Sporcie Michał Rynkowski dodał, że kary nakładane na paraolimpijczyków są identyczne, jak w przypadku sportowców pełnosprawnych. Poinformował również, że w tym roku – jak dotąd – przebadano 40 próbek moczu niepełnosprawnych zawodników i stwierdzono dwa przypadki stosowania dopingu. W 2015 było to – odpowiednio – 42 i 4, w 2014 – 25 i 0, a w 2013 – 43 i 1. (PAP)
kali/ krys/
Data publikacji: 01.09.2016 r.