Mistrzostwa Świata w Parakajakarstwie na poznańskiej Malcie
W ubiegłym roku zarząd Związku i z inicjatywy prezesa Józefa Bejnarowicza podjął odważną decyzję włączenia parakajakarzy do swoich struktur. Dotychczas w Polsce niepełnosprawni sportowcy poza wioślarzami do „normalnych” związków należeć nie mogli. Parakajarze otrzymali niezwykłą szansę na rozwój w profesjonalnych strukturach sportu.
Światowa Federacja Kajakowa (ICF) i Polski Związek Kajakowy mają powody do zadowolenia – do Mistrzostw zgłosiło się 30 reprezentacji narodowych z 6 kontynentów. Od kilku lat widać wyraźnie dynamiczny rozwój tej dyscypliny na całym świecie. Impuls dała decyzja Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego (odpowiednika MKOL) z grudnia 2010 roku włączająca parakajakarstwo do programu Igrzysk Paraolimpijskich w Rio de Janeiro.
Mistrzostwa w Poznaniu będą największą od lat w Polsce imprezą sportową osób z niepełnosprawnością. Ich rangę a także pozytywny wizerunek medialny podniesie fakt, że będą organizowanie równolegle z Europejskimi Kwalifikacjami Olimpijskimi oraz Pucharem Świata w Sprincie Kajakowym. Lokalizacja zawodów w Poznaniu cieszy się bardzo pozytywną opinią w świecie kajakowymi. Składają się nań – sprawna organizacja, niemal idealny obiekt sportowy usytuowany blisko centrum miasta i dobra baza hotelowa.
Do zawodów przygotowuje się pierwsza w historii oficjalna reprezentacja Polski parakajakarzy pod egidą PZKaj. Tworzy ją sześcioro zawodników: Mateusz Surwiło – Start Zielona Góra, Tomasz Moździerski – Opolskie Towarzystwo Kajakowe, Jakub Tokarz – UKS Milenium Wrocław, Marcin Straburzyński – Start Poznań, Beata Wachowiak-Zwara – Start Poznań i Paulia Rutkowska – Nowodworski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Kierownikiem zespołu trenerów jest Paweł Łukaszewicz – wybitny sportowiec ruchu paraolimpijskiego.
Zawodnicy w większości startują w konkurencji K1 (kajak jednoosobowy) na dystansie 200 m oraz w konkurencji kanu ze stabilizatorem – V1, na tym samym dystansie. Co bardzo istotne – obowiązuje podział na grupy startowe wg. dysfunkcji, aby w dyscyplinie mogli współzawodniczyć niepełnosprawni o jednakowych możliwościach funkcjonalnych (LTA, TA i A). Taki podział grupy jest szczególną cechą sportu paraolimpijskiego
Sprint jest bardzo trudną konkurencją, najmniejszy błąd skutkuje startą czasu nie do odrobienia. Ale od naszych zawodników możemy oczekiwać przyzwoitych rezultatów – Moździerski jest srebrnym medalistą ubiegłorocznych Mistrzostw Świata K1 grupy TA, a Surwiło – medalistą brązowym K1grupy LTA.
Reprezentacja ma jasno określone cele sportowe – poza Mistrzostwami Świata wystartuje jeszcze w tym roku w Mistrzostwach Europy i po raz pierwszy w historii w Mistrzostwach Polski (w sierpniu na Malcie). Za rok reprezentację czekają zmagania w Mistrzostwach Świata w Rio de Janerio, w kolejnym roku w Moskwie. Za cztery lata – Igrzyska Paraolimpijskie Rio’2016. Te liczą się najbardziej – igrzyskom będzie podporządkowany czteroletni okres przygotowawczy.
Reprezentacja w tym roku po raz pierwszy uzyskała wsparcie finansowe Ministerstwa Sportu i Turystyki – wprawdzie jeszcze nie optymalne, ale uruchamiające proces wieloletniego finansowania. Dlatego pomocne są wszelkie inne formy wsparcia. Przez dwa lata starty i przygotowania finansowały w miarę swych możliwości władze samorządowe Wielkopolski, Poznania, Zielonej Góry i Opola. Zawodników wspierał oczywiście PZKaj i rzesza przychylnych osób.
Program Mistrzostw:
14-15 maja – klasyfikacja medyczna
16 maja – eliminacje
17 maja – godz. 10:00-10:30 finały grupy A
16:30-17:20 finały grup LTA i TA
16:35 – ceremonia wręczenia medali
Wjazd na trybuny torów Malta od ul. A. Baraniaka
Zapraszamy na tor regatowy Malta!
Więcej na:
http://www.kayakpl.com/
http://www.pzkaj.pl/index.php/parakajakarstwo.html
http://www.canoeicf.com/icf/Aboutoursport/Paracanoe.html
Romuald Schmidt
Pełnomocnik Polskiego Związku Kajakowego d.s. parakajakarstwa
Prezes Sportowego Stowarzyszenia Inwalidów START w Poznaniu
Lista uczestniczących krajów: