Cel: udostępnianie miast wszystkim użytkownikom

Cel: udostępnianie miast wszystkim użytkownikom

21 września br. w Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej w Warszawie odbyła się konferencja naukowa „Miasto Dostępne". Wzięli w niej udział naukowcy, architekci, deweloperzy oraz osoby z niepełnosprawnością, zainteresowane architekturą i budowaniem miast dostępnych dla wszystkich.

W Polsce mieszka prawie 5 milionów osób z niepełnosprawnością. Bariery architektoniczne bardzo często mocno utrudniają poruszanie się w przestrzeni publicznej. Niekiedy są nie do pokonania bez pomocy drugiej osoby.
– Niedostępność architektoniczna jest powszechna. Wąskie przejścia, wysokie krawężniki, zbyt mała liczba podjazdów – to najczęściej spotykane bariery architektoniczne, utrudniające życie osobom poruszającym się wózkach. Ale nie tylko im, bo problem dotyczy również osób starszych, chodzących o kulach, słabowidzących, niewidomych, czy też rodziców z małymi dziećmi w wózkach – mówi Piotr Pawłowski – prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji.
– Postulat budowy miast zrównoważonych i dostępnych dla wszystkich jest dziś jednym z ważniejszych wyzwań współczesnej urbanistyki. Nie jest to jednak hasło, które można łatwo i szybko wcielić w życie – tłumaczy prof. Piotr Lorens – prezes Towarzystawa Urbanistów Polskich.
Jak dodaje: – Potrzebne są zmiany w rozmaitych przepisach prawnych, ale – przede wszystkim – zmiany w sposobie myślenia i działania wszystkich tych, którzy mają związek z kształtowaniem przestrzeni zurbanizowanej. Już na etapie kształtowania polityki miejskiej, strategii rozwoju i tworzenia rozmaitych programów operacyjnych w samorządach, konieczne jest przewidywanie potrzeb rożnych użytkowników przestrzeni i określanie spójnych sposobów ich zaspokojenia. Także przy sporządzaniu planów miejscowych i projektów urbanistycznych w miastach i gminach potrzebne jest myślenie o takim zaplanowaniu przestrzeni publicznych, by wszyscy mogli z nich korzystać. W każdej skali – kończąc na budynkach i elementach wyposażenia wnętrz, jest to wyzwanie o innym charakterze lecz służące jednemu celowi – udostępnianiu miast wszystkim użytkownikom. Niezwykle ważne jest przekazywanie tej wiedzy urbanistom, planistom, samorządowcom, urzędnikom oraz zwiększanie świadomości i wrażliwości wszystkich projektantów przestrzeni i tego zadania podjęło się Towarzystwo Urbanistów Polskich, czego przejawem jest ta konferencja.
– Błędy inwestorów pojawiają się już na etapie planowania, wynikają z jednej strony z braku wiedzy, ale też z wciąż niedostatecznych regulacji prawnych. Nadal odnotowujemy brak zrozumienia dla idei „projektowania dla wszystkich”, zakładającej też dostępność dla osób z niepełnosprawnościami. Bardzo często już na etapie projektowania architekci i inwestorzy traktują dostępność architektoniczną jako zbędną fanaberię, która tylko podnosi koszty realizacji projektu – dodaje Piotr Pawłowski.
– Od ponad dwudziestu lat na niektórych polskich uczelniach wyższych przekazuje się studentom wiedzę o projektowaniu uniwersalnym, inaczej mówiąc – projektowaniu dla wszystkich, czy też – projektowaniu, które nie wyklucza nikogo z możliwości użytkowania przestrzeni i budynków – mówi dr hab. inż. arch. Krystyna Solarek, prodziekan ds. nauki Wydziału Architektury PW.

I wyjaśnia – Ciągle jednak jest to wiedza dla nielicznych – tych studentów, którzy wybierają określone specjalistyczne zajęcia i tylko na kierunkach architektura i urbanistyka. Inne bardzo popularne kierunki – np. gospodarka przestrzenna- nie przewidują w swoich programach tego typu zajęć. Tymczasem jest ważnym wyzwaniem cywilizacyjnym takie kształtowanie miast, by były one nie tylko konkurencyjne, dobrze i pięknie zagospodarowane ale i wygodne – wygodne i przyjazne dla wszystkich użytkowników. Wśród nich są osoby z niepełnosprawnościami, a do ich potrzeb należy odnieść się nie tylko z odpowiednią wrażliwością i zrozumieniem, ale i dużą wiedzą oraz odpowiednimi umiejętnościami. To wszystko powinny przekazywać uczelnie, a jak to zrobić, by przekaz ten był najlepszy i najszerszy, ma pokazać dyskusja i wymiana poglądów, przewidziana podczas konferencji.

Celem konferencji „Miasto Dostępne” była promocja działań na rzecz poprawy dostępności miast – przestrzeni publicznych i budynków, oraz wymiana dobrych praktyk realizacyjnych w zakresie budowy przestrzeni przyjaznych dla wszystkich. Konferencja ma także zainicjować działania na rzecz wypracowania nowych metod nauczania, dających wiedzę i kompetencje przyszłym projektantom miast dostępnych, czyli architektom, urbanistom oraz planistom.

Publikacja dla uczestników konferencji – „Projektowanie bez barier – wytyczne” jest dostępna do pobrania pod adresem www.niepelnosprawni.pl/projektowanie.

Konferencję zorganizowały: Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji i Towarzystwo Urbanistów Polskich, we współpracy z Wydziałem Architektury Politechniki Warszawskiej, Wydziałem Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej i Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki.
Patronat honorowy nad konferencją objął pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych.
Info: pr

Data publikacji: 22.09.2016 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również