20 lat na rzecz osób autystycznych
- 17.10.2016
20 lat na rzecz osób autystycznych
W tym roku mija 20 lat od powstania Regionalnego Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Autystycznych i Ich Rodzin w Katowicach. W piątkowy wieczór, 23 września Stowarzyszenie świętowało swój jubileusz w Domu Kultury „Koszutka" w Katowicach.
Byli członkowie stowarzyszenia, rodziny i przyjaciele, przedstawiciele organizacji i instytucji z nim współpracujących, byli przedstawiciele samorządu, pełnomocnik prezydenta Katowic ds. osób niepełnosprawnych i przedstawiciel europosła Marka Plury.
Już na samym wejściu było miło – każdy z gości znalazł na swoim fotelu karteczkę z napisem „Dziękujemy za przybycie”, która okazała się magnesikiem i umieszczona później na lodówce przypomina o miłym wieczorze a przede wszystkim o samym stowarzyszeniu i pracy jego członków.
Słów kilka o stowarzyszeniu
Uroczystość rozpoczęła przewodnicząca Ewa Pasterczyk przedstawiając historię działalności tej organizacji, założonej – jak to najczęściej bywa – przez rodziców dzieci autystycznych, w sierpniu 1996 roku. Teraz jest już regionalnym stowarzyszeniem, obejmuje swym zasięgiem rodziny dzieci autystycznych z całego terenu województwa śląskiego. Podopieczni mają od 4 do 30 lat.
W swojej prezentacji Ewa Pasterczyk zwracała uwagę na problemy nieczęsto podnoszone: osoby z autyzmem są podwójnie wykluczone: ze społeczeństwa – na skutek niepełnosprawności oraz ze społeczności osób z niepełnosprawnością – z powodu autyzmu.
Dotyka ich też wykluczenie finansowe – z powodu braku rozwiązań systemowych, z powodu stosowania w projektach dla osób niepełnosprawnych kryterium rezultatów i wreszcie z powodu niedostępności jednoczesnego finansowania ze środków państwowych, samorządowych i unijnych. Dorośli z autyzmem są praktycznie wykluczeni ze społeczeństwa i pozbawieni fachowej pomocy.
Stowarzyszenie stara się to zmienić. Uczestniczy w licznych programach, na przykład „Budzimy zmysły”, który był realizowany w latach 2009-2010.
Od 2009 prowadzi przy współpracy z Miastem Katowice warsztaty socjoterapeuczne „Pomagamy dorosłym z autyzmem”, odbywające się trzy razy w tygodniu. Dla podopiecznych, którzy ze względu na stan zdrowia nie są w stanie uczestniczyć z zajęciach grupowych, prowadzona jest terapia w domach. Ich twórczynią jest poprzednia przewodnicząca, Danuta Bilewicz.
W 2014 roku zakupiono dla dzieci niemówiących tablety z programem Mówik, przeprowadzono szkolenia dla rodziców i terapeutów i uruchomiono terapie logopedyczną. Stało się to możliwe dzięki darowiźnie Asseco Poland SA.
W kwietniu tego roku zorganizowano koncert charytatywny Zespołu „Ścigani”, konferencję na temat autyzmu i imprezę charytatywno-sportową „Milion swingów dla autyzmu”. To tylko kilka przykładów bogatych działań stowarzyszenia.
Rozmawiałam z dwoma mamami, które zaczynały tworzyć przed laty tę organizację, jeździły ze swoimi dziećmi nawet do odległych miast, szukając wiedzy, pomocy, wsparcia czy wskazówek. Dzisiaj się cieszą, że to co zaczynały jest w coraz szerszym zakresie kontynuowane.
Stowarzyszenie jest w przededniu uruchomienia kolejnego projektu, tym razem ze środków Fundacji PZU, który będzie trwał do 30 czerwca 2017. Już od października rozpocznie się rehabilitacja logopedyczna z elementami behawioralnymi i zajęcia na basenie, raz w tygodniu.
Anielskie serca i wyjątkowy tort
.Po części niejako edukacyjnej i sprawach poważnych przyszedł czas na przyjemności – wręczanie statuetek – figurek aniołów, kwiatów i dyplomów. „Anielskimi Sercami” dziękowano przyjaciołom Stowarzyszenia zaangażowanym w jego działalność, wspierającym i życzliwym.
Do pani przewodniczącej ustawiła się długa kolejka gości, przekazując na jej ręce gratulacje, życzenia i kwiaty.
Wspaniały, klimatyczny koncert w wykonaniu Grzegorza Majzla i jego zespołu miał tytuł „Lirycznie”, ale bynajmniej nie był wyłącznie liryczny, było również ostro i dynamicznie, wręcz żywiołowo, a każdy utwór był interesująco przez muzyka zapowiadany. I chyba te zapowiedzi były najbardziej liryczne.
Spotkanie zakończyła wspólna konsumpcja ogromnego, pysznego tortu.
Ilona Raczyńska
Data publikacji: 03.10.2016 r.