Co najmniej 90 mln z PFRON na działania aktywizujące osoby z niepełnosprawnością
- 31.03.2017
Co najmniej 90 mln z PFRON na działania aktywizujące osoby z niepełnosprawnością
Co najmniej 90 mln trafi z PFRON do organizacji pozarządowych, które zajmują się zwiększeniem aktywności osób z niepełnosprawnościami. Dzięki środkom z konkursu "Kurs na samodzielność" wsparcie może otrzymać nawet 80 tys. osób - powiedział prezes PFRON Robert Kwiatkowski.
Podkreślił, że konkurs jest największym, organizowanym przez PFRON. – Złożono do nas ponad 550 ofert. To jest o 40 proc. więcej niż w poprzednich latach – podkreślił. – To tylko pokazuje, że jest wiele organizacji, które pomagają osobom niepełnosprawnym, inicjują działania, wspierając takie osoby. Co ważne, wyręczają państwo w wielu obowiązkach, które powinno ono realizować. I trochę zastępują system, którego do końca nie ma – mówił.
Kwiatkowski zwrócił uwagę, że początkowo PFRON planował przeznaczyć na konkurs 75 mln zł, ale z uwagi na liczbę wniosków postanowił przeznaczyć z rezerwy Funduszu kolejne 15 mln. – Planując budżet na ten rok nie przewidzieliśmy tak dużego zainteresowania. W latach ubiegłych wartość tego konkursu wynosiła około 50 mln – dodał.
Zapowiedział, że PFRON stara się o pozyskanie kolejnych środków na konkurs „Kurs na samodzielność”. Jak wyjaśniał, zarząd PFRON, poparty przez pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych Krzysztofa Michałkiewicza, wystąpił do ministra finansów o pozyskanie dodatkowych pieniędzy. – Wczoraj złożyliśmy wniosek do ministra finansów. Mamy poparcie minister Elżbiety Rafalskiej. Mamy nadzieję na przychylność ministra finansów – dodał.
Łukasz Szeliga prezes Polskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych „Start”, który skupia około 50 klubów zaznaczył, że pieniądze z konkursu są niezbędne. – Gdyby nie program taki jak ten nie można byłoby realizować wielu przedsięwzięć. Samo wsparcie ministerstwa sportu dla naszych zawodników nie wystarczyłoby, by móc skutecznie przygotowywać się do igrzysk paraolimpijskich i każdorazowo wracać stamtąd z sukcesami, z medalami – powiedział.
Jak zaznaczył, potrzeby osób niepełnosprawnych są duże. Zwrócił uwagę, że 10 proc. społeczeństwa to osoby z niepełnosprawnościami. – Mamy świadomość, że nawet jakby tych pieniędzy byłoby trzy razy tyle, to pojawiliby się kolejni beneficjenci – dodał.
Dofinansowanie z w ramach konkursu otrzymał m.in. dom, który prowadzi gdańskie koło polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Reprezentująca je Joanna Cwojdzińska powiedziała: – Prowadzimy 9 placówek, których opieką obejmujemy wcześniaki. Prowadzimy placówki edukacyjne, warsztaty terapii zajęciowej – mówiła. – W różnych formach aktywizujemy osoby z niepełnoprawnością poprzez zajęcia sportowe, poprzez naukę gry na instrumentach, orkiestrę orkiestra Vita Activa, wyjazdy zagraniczne – wyliczała. (PAP)
pż/ bos/
Od redakcji NS: Konferencja prasowa, na której ogłoszono rozstrzygniecie konkursu „Kurs na samodzielność”, odbyła się 30 marca w klubokawiarni Życie jest Fajne w Warszawie, prowadzonej przez osoby z autyzmem.
Oprac. sza, fot. PFRON
Data publikacji: 31.03.2017 r.