Pomnik na 50. urodziny misia Colargola

Pomnik na 50. urodziny misia Colargola

Miś Colargol kończy 50 lat! Z tej okazji pierwsze w kraju Muzeum Dobranocek w Rzeszowie zaprasza na uroczyste otwarcie wystawy z okazji jubileuszu tego słynnego misia i odsłonięcie jego rzeźby-pomnika.

Uroczystości urodzinowe, które odbędą się 23 maja, swoją obecnością uświetni gość specjalny – reżyser serialu o sympatycznym misiu – Tadeusz Wilkosz.

Szefowa Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy w Rzeszowie Katarzyna Lubas zachęcając do świętowania razem z muzeum urodzin Colargola zapewniła, że nie zabraknie atrakcji ani dla najmłodszych, ani dla starszych widzów.
Jednym z punktów urodzinowej imprezy w Muzeum Dobranocek będzie zwiedzanie, z przewodnikiem i tłumaczem języka migowego, wystawy pamiątek związanych z realizacją animacji o słynnym śpiewającym niedźwiadku. A co znajdzie się na wystawie?

– Najcenniejsze z eksponatów to oryginalne lalki bohaterów filmów o przygodach Colargola, a także liczne projekty postaci oraz scenopisy obrazowe – wymienia szefowa Muzeum Dobranocek.
Będzie można także zobaczyć plakaty filmowe, książki, komiksy, karty pocztowe, płyty winylowe, kasety VHS oraz przedmioty codziennego użytku. Ciekawostką są szklanki-musztardówki z wizerunkiem bohaterów serialu, a także grzechotki niemowlęce w różnych kolorach i kształtach.
Prezentowane eksponaty pochodzą z kolekcji Muzeum Dobranocek, Muzeum Kinematografii w Łodzi oraz prywatnych zbiorów Tadeusza Wilkosza.

Uczestnicy urodzin misia wezmą również udział w zajęciach edukacyjnych. Lubas zapewniła, że nie zabraknie też projekcji filmów, w tym o misiu Colargolu, oczywiście dostosowanych do potrzeb osób z dysfunkcją słuchu.
Punktem kulminacyjnym będzie odsłonięcie figurki sympatycznego misia, wykonanej z brązu. Przedstawiony na niej Colargol kroczy po kuli ziemskiej, a przy nodze ma cudowną walizkę. Lubas wyjaśniła, że pomysł został zaczerpnięty z jednego z pełnometrażowych filmów o misiu „Colargol i cudowna walizka”.
Urodziny bajkowego bohatera zakończy poczęstunek.

Partnerami projektu realizowanego w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kultura dostępna” są: Stowarzyszenie Kulturalno-Sportowe dla Niesłyszących „Surdostal” oraz Lubelska Szkoła Sztuki i Projektowania.
Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Wstęp na uroczyste otwarcie wystawy będzie bezpłatny.

Urodzinowa impreza rozpocznie serię wydarzeń w ramach projektu „Dostępne migane dobranocki – cykl integracyjnych warsztatów i zajęć edukacyjnych i artystycznych” realizowanych z programu „Kultura Dostępna”, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb osób głuchych i słabosłyszących. Celem programu jest wspieranie zadań służących ułatwieniu dostępu do kultury, skierowanych do szerokiego grona odbiorców i sprzyjających integracji społecznej.

W ramach projektu realizowanego do października zaplanowano cykl twórczych spotkań oraz warsztatów integracyjnych ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb osób głuchych oraz słabosłyszących. Zostanie też zrealizowany „Przewodnik dla małych i dużych wielbicieli dobranocek. Muzeum oczyma niesłyszącego” w formie nagrania audio video z napisami oraz w języku migowym, którego zadaniem jest zachęcenie osób z dysfunkcją słuchu do uczestnictwa w kulturze, twórczej aktywności oraz poznania zbiorów muzeum i historii animacji.

Kluczowym punktem projektu będą we wrześniu warsztaty animacji: „Migane dobranocki”, na których pod okiem reżyser Joanny Jasińskiej-Koronkiewicz niesłyszący uczestnicy wspólnie ze słyszącymi stworzą swój własny film animowany przy udziale tłumacza języka migowego. (PAP Life)

api/ jbr/

Data publikacji: 22.05.2017 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również