„Pamiętaj o mnie, dobrze?”

Na pierwszym planie jury tegorocznego konkursu recytatorskiego

- to tytuł VII Ogólnopolskiego Integracyjnego Konkursu Recytatorskiego, który odbył się 25 maja, w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Dąbrowie Górniczej, dla uczczenia 50 rocznicy śmierci poetki Haliny Poświatowskiej.

W konkursie wzięli udział uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych – liceum, technikum i szkoły zawodowej. Jury oceniło oddzielnie uczestników konkursu, wprowadzając dwie kategorie wiekowe, według kryteriów: zgodność tekstu z formą oraz intencją wypowiedzi; pamięciowe opanowanie utworu; interpretacja tekstu; kultura słowa; ogólny wyraz artystyczny.

Trzeba przyznać, że poziom konkursu z roku na rok jest coraz wyższy. Jury musiało podjąć bardzo trudną decyzję wyłonienia najlepszego recytatora z grona wielu równie dobrych. Zdobywcami pierwszych miejsc i niekwestionowanymi liderami okazali się Paulina Mielczarek i Bartłomiej Urbańczyk. Werdykt jury gorąco oklaskiwała publiczność.

Celem konkursu było nie tylko doskonalenie umiejętności recytatorskich i artystycznych jego uczestników, czy rozbudzenie zainteresowania wybitnymi postaciami literatury polskiej i ich osiągnięciami, ale także pogłębienie wrażliwości humanistycznej i dbałość o piękno żywego słowa. Przede wszystkim oczywiście popularyzowanie twórczości poetki Haliny Poświatowskiej.
I wszystkie założenia konkursu udało się Organizatorowi znakomicie wypełnić.

 

Dzień później, 26 maja w tymże SOSW miało miejsce III Forum Przedsiębiorczości pt. „W stronę dorosłości. Niepełnosprawni na rynku pracy”.
Po prezentacji szkół ponadgimnazjalnych przez. dyr. Marlenę Michalską i dyr. Bożenę Muszyńską oraz omówień losów absolwentów ostatnich lat i ich sytuacji na rynku pracy przez psycholog Urszulę Czerwińską, kolejni prelegenci mówili m.in. o „Uwarunkowaniach psychospołecznych powodzenia osób niepełnosprawnych w pracy. Od czego zależy sukces w osiągnięciu celu?” (dyrektor PPP w Dąbrowie Górniczej – Jolanta Nowak / Anna Kacprzyk), „Formach wsparcia oferowanych przez Urząd Pracy dla absolwentów szkół specjalnych. Aktualne dane o możliwościach zatrudnienia na lokalnym rynku pracy” (PUP – kierownik aktywizacji zawodowej – Marcin Chudy), także o „Ulgach i świadczeniach dla pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne” (MOPS – zastępca dyr. Marcin Dudek).
Piotr Dygała, naczelnik Centrum Aktywności Obywatelskiej, Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej, przedstawił „Ofertę wsparcia działań na rzecz rynku pracy osób niepełnosprawnych w świetle działalności NGO”.

III Forum w SOSW zaszczycili swoją obecnością goście ze Szwajcarii – Rachel Huber, Daniela Stadler – SSBL Lucern.
Przykłady dobrych praktyk, m.in. w Rymanowie Zdroju oraz za granicą zdominowały ostatnią część Forum. Szczególną uwagę zwrócono na określenie zakresów obowiązków dla uczniów kształcących się w zawodach: ogrodnik, pracownik pomocniczy obsługi hotelowej, cukiernik oraz na predyspozycje przyszłych pracowników.

Dzisiaj SOSW w Dąbrowie Górniczej, to: wczesne wspomaganie rozwoju małego dziecka, przedszkole, szkoła podstawowa, gimnazjum, liceum, zasadnicza szkoła zawodowa i szkoła przysposabiająca do pracy oraz świetlica i internat dla mieszkających poza Dąbrową Górniczą. Placówka posiada kompleks sportowy z siłownią i basenem, gabinety rehabilitacji i terapii indywidualnej, nowoczesne pracownie i klasopracownie i wiele innych bardzo ważnych narzędzi – zaawansowanych technologicznie, pomocnych w nauce i rehabilitacji dzieci i młodzieży z różnymi dysfunkcjami.

Podsumowując, gratulujemy Organizatorom Konkursu Recytatorskiego i III Forum Przedsiębiorczości, którzy świetnie sobie poradzili nie tylko z wcześniejszą reorganizacją swojej placówki ale udowodnili swój profesjonalizm i niebagatelną kreatywność.

Zobacz galerię…

Iwona Kucharska
fot. SOSW

Data publikacji: 29.05.2017 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również