Dziarscy staruszkowie mają mikrobiom trzydziestolatka

Dziarscy staruszkowie mają mikrobiom trzydziestolatka

Osoby cieszące się doskonałym zdrowiem do późnej starości mają w jelitach takie same bakterie, jak zdrowi trzydziestolatkowie - informuje pismo "mSphere".

Jedne z najszerzej zakrojonych badań nad ludzkim mikrobiomem przeprowadzili wspólnie naukowcy z University of Western Ontario (Kanada), Lawson Health Research Institute (Wielka Brytania) oraz Tianyi Health Science Institute w Zhenjiang (Chiny). Wyniki uzyskane dzięki analizie zawartości jelit ponad 1000 Chińczyków – w wieku od 3 do 100 lat – wskazują na związek pomiędzy dobrym stanem zdrowia i zdrowym starzeniem a zdrowym jelitem.

Badane osoby wyróżniały się doskonałym zdrowiem, problemów zdrowotnych nie stwierdzano także w ich rodzinach. W przypadku wyjątkowo zdrowych osób w zawansowanym wieku – na przykład po 90. roku życia – ich mikrobiom jelitowy był podobny jak u trzydziestolatków.

Nie wiadomo, czy badane osoby były zdrowe dzięki bakteriom, czy raczej bakterie dobrze się czuły w zdrowym ciele. Natomiast wszystkie mikrobiomy zdrowych osób cechowało duże zróżnicowanie. Co za tym idzie, różnorodność mikrobiomu może być cennym wskaźnikiem stanu zdrowia – tak jak niski poziom cholesterolu wskazuje na dobry stan układu krążenia.

Jak wyjaśnił prof. Gregor Reid z Lawson Health Research Institute, długofalowym celem badań jest wprowadzenie nowej diagnostyki mikrobiomów, a następnie opracowanie metod ewentualnej poprawy stanu zdrowia populacji za pomocą odpowiedniej żywności i probiotyków.

Podczas badania stwierdzono także nienotowaną w badaniach innych populacji anomalię – mikrobiom osób pomiędzy 19. a 24 rokiem życia wyraźnie różnił się od innych grup wiekowych. Prawdopodobnie jest to zjawisko typowe tylko dla Chin i kolejne badania wyjaśnią jego przyczyny. (PAP)

Paweł Wernicki
Data publikacji: 13.10.2017 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również