Aspiryna pomoże leczyć raka
Dodawanie aspiryny do istniejących leków przeciwnowotworowych może zwiększać ich skuteczność w zwalczaniu opornych guzów - wynika z badań opublikowanych na łamach pisma „Clinical Cancer Research".
Nowotwory powodowane przez grupę genów o nazwie RAS mają niską wrażliwość na leczenie. Obecnie żaden lek przeciwnowotworowy nie działa na nie w sposób bezpośredni. Do grupy tej należą niektóre nowotwory trzustki, płuca, jelita grubego oraz niewielki odsetek czerniaków – mówi autor badań dr Helmut Schaider z University of Queensland w Australii.
Podczas badań okazało się, że dodanie aspiryny do leku przeciwnowotworowego, którego substancją czynną jest sorafenib, znacznie poprawiało skuteczność w walce z nowotworami płuca oraz czerniakiem u myszy (gryzonie posiadały mutację RAS).
Sorafenib jest inhibitorem kinaz białkowych. Podczas wcześniejszych badań klinicznych wykazywał on niewielką skuteczność u pacjentów z rakiem płuca związanym z obecnością mutacji RAS. Jego połączenie z aspiryną mogłoby pomóc tym osobom – zauważa dr Schaider.
Połączenie tego leku ze stosunkowo wysoką dawką aspiryny aktywuje dwa procesy molekularne, które razem prowadzą do niszczenia komórek nowotworowych. Taki rodzaj działania może zapobiec oporności na leczenie, która może rozwijać się po podaniu samego sorafenibu. Jednocześnie połączenie z aspiryną może obniżyć dawkę sorafenibu wymaganą do osiągnięcia zamierzonego rezultatu, co z kolei może zredukować skutki uboczne i poprawić jakość życia pacjentów – przekonuje autor. (PAP)
koc/ ekr/
Data publikacji: 05.12.2017 r.