Prowadzi to do znaczących utrudnień, których na co dzień doświadczają te osoby, nie mogą one bowiem kompensować ubytków wzorku słuchem i na odwrót, co starannie wyjaśniał Grzegorz Kozłowski, przewodniczący TPG.
W ramach konferencji „Bez audio i video? Poznaj świat osób głuchoniewidomych”, która odbyła się 30 września br. w Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat w Warszawie, zaprezentowano m.in. „Salę doświadczalną świata osób głuchoniewidomych” oraz Centrum Informacji o osobach głuchoniewidomych. Za pomocą symulatorów można było doświadczyć w jaki sposób osoby z tą złożoną niepełnosprawnością postrzegają świat. A także nauczyć się dotykowego alfabetu Lorma, czy obejrzeć przedmioty, które ułatwiają codzienne funkcjonowania osobom głuchoniewidomym.
Konferencja była okazją do zaprezentowania wspólnego przedsięwzięcia realizowanego przez Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomych i PFRON „Wsparcie osób głuchoniewidomych na rynku pracy II – Weź sprawy w swoje ręce”. Projekt jest współfinansowany przez UE w ramach EFS, będzie on realizowany do końca 2012 r.
600 osób głuchoniewidomych z całej Polski może skorzystać z kompleksowego, bezpłatnego i konkretnego wsparcia. W ramach realizowanego projektu w ciągu roku pracę znalazło 90 osób głuchoniewidomych, aż 70 proc. na otwartym rynku. Praca dała tym osobom poczucie wartości, wiarę w swoje siły i usamodzielnie się. Pracodawcy zaś mimo początkowych oporów w zatrudnianiu tych osób podkreślają ich obowiązkowość i oddanie pracy.
Konferencja miała na celu w sposób atrakcyjny, multimedialny i interaktywny popularyzować zagadnienia głuchoślepoty, a także zachęcić do włączenia się w poszukiwanie osób głuchoniewidomych i zachęcanie ich do aktywności zawodowej, m.in. przez udział w realizowanym projekcie.
Więcej informacji o projekcie: www.mojapraca.org.pl .
Info i fot.: Tara