Odlotowe prace Stanisława Kmiecika

Odlotowe prace Stanisława Kmiecika

16 sierpnia w Kraków Airport została otwarta wystawa „Pasja dodająca skrzydeł". Przedstawia ona wybrane pejzaże Stanisława Kmiecika. W tym miejscu prace artysty malującego stopami pozostaną do końca miesiąca.

7 sierpnia 2017 r. PFRON zawarł porozumienie z Międzynarodowym Portem Lotniczym im. Jana Pawła II Kraków-Balice. Strony zobowiązały się m.in. do podejmowanie wspólnych inicjatyw i przedsięwzięć na rzecz osób z niepełnosprawnością w obszarze kultury i sztuki. Tego samego dnia odbyło się otwarcie wystawy „Sztuka Osób Niepełnosprawnych”. (https://naszesprawy.eu/aktualnosci/13063-porozumienie-pfron-z-krakow-airport-balice-i-wystawa-sztuka-osob-niepelnosprawnych.html).

– Rok temu podpisaliśmy z PFRON-em list o współpracy. Dzięki temu narodziła się wspólnota działań, wspólnota idei. Dzisiaj właśnie jest kolejny dowód, kolejne działanie w tym zakresie – powiedział podczas otwarcia Radosław Włoszek, prezes zarządu Kraków Airport. Zwrócił uwagę m.in. na wysoki poziom obsługi pasażerów, również z niepełnosprawnościami. Nie byłoby to możliwe bez merytorycznego wsparcia partnera.

Z kolei dyrektor Małopolskiego Oddziału PFRON Marta Mordarska podkreśliła, że zawarta umowa wypełnia się bardzo konkretnymi dziełami. To nie tylko druga wystawa organizowana w Balicach. W ciągu roku były wspólne sympozja, podjęto też działania na rzecz zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami.

Sztuka uskrzydla

− To fantastyczny pomysł, że mogę mieć wystawę na lotnisku. To jest taki show i takie zamieszanie, jak w moim życiu. Jadę tu, jadę tam, lubię latać, ciągle w podróży. Wszystko się więc dobrze składa – powiedział „NS” Stanisław Kmiecik.

Na uroczystość otwarcia przybyli liczni goście, w tym m.in. poseł Małgorzata Wassermann, rektor i kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach ks. prałat dr Franciszek Ślusarczyk oraz dyrektor Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie Krzysztof Głuchowski. Ponadto prace artysty podziwiali prof. Stefan Dousa, prezes OM PZG w Krakowie Adam Stromidło i prezes Fundacji Sztuki Osób Niepełnosprawnych Helena Maślana. W Balicach nie zabrakło Moniki Meleń, która wyreżyserowała nagradzany na wielu festiwalach „Film dla Stasia” (https://naszesprawy.eu/aktualnosci/13069-film-dla-stasia-przeslanie-dla-wszystkich.html).

− Cieszymy się, że tutaj jesteśmy, OM PFRON nam to umożliwił, za co bardzo dziękujemy. Nie chcemy być łączeni z jakąkolwiek opcją polityczną. Jesteśmy osobami niepełnosprawnymi i z nimi się identyfikujemy. Zależy nam więc na pokazywaniu, że niepełnosprawność pozwala realizować swoje pasje i spełniać się jako twórca – podkreśliła Monika Woszczyńska-Kmiecik, żona artysty.

Okno na świat

Wystawa „Pasja dodająca skrzydeł” znajduje się w przejściu między terminalem i parkingiem. Monika Woszczyńska-Kmiecik wraz z dziećmi wybrała na nią prace radosne i utrzymane w klimacie letnim. Chętni mogą do 31 sierpnia podziwiać m.in. krajobrazy i piękno Polski.

− To są obrazy z różnych lat. Większość była już pokazywana w wielu miejscach, chociaż niektóre rzadziej. Ten znajdujący się na plakacie to funkiel nówka, tutaj ma prapremierę. Świeżą rzeczą jest też taki z kopkami siana i kobietą grabiącą siano. To są typowo polskie klimaty, ale mamy trochę Grecji i Japonii, tak na zasadzie kontrastu − opisał Stanisław Kmiecik.

5 września będzie po raz pierwszy obchodzony Światowy Dzień Osób Malujących Ustami i Stopami. Wówczas w mediach społecznościowych zostanie zorganizowana akcja z udziałem artystów należących do VDMFK (Światowy Związek Artystów Malujących Ustami i Stopami w Liechtensteinie). Opowiedzą oni o tej organizacji, a przede wszystkim zaprezentują swoje talenty na żywo. Tym gronie znajdzie się Stanisław Kmiecik. Jednak nie zapadła jeszcze decyzja, czy transmisja będzie przeprowadzona z jego krakowskiej pracowni, czy z innego miejsca.

− Mąż jest znany nie tylko w kraju, ale też za granicą. Ta wystawa na lotnisku pokazuje, że przełamuje bariery. Z każdym rodzajem talentu możemy wyjść poza strefę własnego komfortu i polecieć z tym w świat − podsumowała Monika Woszczyńska-Kmiecik.

Zobacz galerię…

Tekst i fot. Marcin Gazda
Data publikacji: 21.08.2018 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również