Osoby niepełnosprawne w zachodniopomorskim – talenty wielkiego formatu
- 03.11.2011
Kampania billboardowa jest jednym z najważniejszych elementów kampanii społecznej organizowanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego. Kampania realizowana jest
w sposób niestandardowy. W trzynastu miastach regionu prezentowane są jednocześnie trzy różne kreacje symbolizujące poszczególne sfery życia związane z umysłem, ciałem i uczuciami.
Umysł reprezentuje kreacja przedstawiająca obraz malowany stopą. Warto wiedzieć, że osoby niepełnosprawne świetnie realizują się poprzez sztukę. Także w województwie zachodniopomorskim. Jednym z najlepszych przykładów aktywności artystycznej związanej
z osobami niepełnosprawnymi jest Europejski Festiwal Filmowy „Integracja Ty i ja” organizowany co roku w Koszalinie. Podczas imprezy prezentowana jest szeroko pojęta sztuka osób niepełnosprawnych. Odbywają się koncerty, wystawy, warsztaty i spotkania autorskie.
Ciało reprezentuje kreacja przedstawiająca wyścig osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Aktywność ruchowa osób niepełnosprawnych to jeden z najskuteczniejszych sposobów na zdobycie pewności siebie i przezwyciężenie barier społecznych. W samym województwie zachodniopomorskim trenuje szesnastu finalistów i medalistów międzynarodowych imprez sportowych. Wszyscy oni są wychowankami Klubu Sportowego Inwalidów „Start” – instytucji, w której każdy niepełnosprawny mieszkaniec regionu może trenować zawodowo, ale też i rekreacyjnie.
Uczucia reprezentuje kreacja przedstawiająca parę – mężczyznę i kobietę, z których jedna jest osobą niepełnosprawną. Osoby niepełnosprawne mają takie same potrzeby jak osoby pełnosprawne. Wg ekspertów miłość partnera oraz rodziny najsilniej motywuje do rehabilitacji osoby z niepełnosprawnością ruchową i intelektualną. Często zdarza się, że stereotypy utrudniają lub wręcz uniemożliwiają osobom niepełnosprawnym realizować się w życiu uczuciowym. W województwie zachodniopomorskim istnieją jednak instytucje dające wsparcie w takich sytuacjach. Jednym z nich jest Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. Prowadzi ono specjalne ośrodki, w których osoby niepełnosprawne edukowane są w zakresie aktywizacji zawodowej, zakładania rodziny oraz intymności.
Kampania billboardowa realizowana jest w Szczecinie, Koszalinie, Białogardzie, Świnoujściu, Stargardzie Szczecińskim, Darłowie, Karlinie, Goleniowie, Kamieniu Pomorskim, Międzyzdrojach, Płotach, Pyrzycach i Trzebiatowie. Kreacje z billboardów wykorzystane zostaną także
w pozostałych elementach kampanii: stronie internetowej, stronie na Facebooku, plakatach, ulotkach oraz spocie emitowanym w kinie Helios.
Celem kampanii społecznej „Wszystko o niepełnosprawnych” jest zmiana w postrzeganiu osób
z niepełnosprawnością i uznanie ich, jako pełnoprawnych członków społeczeństwa.
Organizatorem kampanii jest Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, a jest ona realizowana w ramach projektu systemowego Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej „Profesjonalne kadry – lepsze jutro”, który jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach EFS.
Patronat honorowy nad kampanią objęła minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak.