Antybiotyk może przedłużać życie i chronić przed neurodegeneracją – pokazało badanie nicieni

Antybiotyk może przedłużać życie i chronić przed neurodegeneracją - pokazało badanie nicieni

Antybiotyk minocyklina może przedłużać życie starszych nicieni zapobiegając gromadzeniu się białek związanych z chorobami neurodegeneracyjnymi – informuje pismo „eLife".

Ilość białek obecnych w komórce to kwestia równowagi pomiędzy ich wytwarzaniem a zużyciem – proteostazy. Z wiekiem proteostaza ulega zaburzeniu. Gromadzenie się nieprawidłowych białek występuje w związanych z wiekiem postępujących chorobach mózgu takich jak stwardnienie zanikowe boczne (ALS), choroba Alzheimera, Parkinsona czy choroby prionowe.

Naukowcy ze Scripps Research Institute wykazali, że antybiotyk minocyklina zapobiega nadmiernemu gromadzeniu się białek nawet w przypadku starszych zwierząt.

Minocyklina, jest antybiotykiem z grupy tetracyklin półsyntetycznych, znanym od początku lat 70. XX wieku. Działa zarówno na bakterie Gram dodatnie, jak i Gram ujemne. Stosowana jest głównie w leczeniu trądziku młodzieńczego. Jej nietypową cecha jest to, że przekracza barierę krew – mózg i może łagodzić stan zapalny w mózgu. Wcześniejsze badania wykazały jej działanie antydepresyjne oraz chroniące tkankę nerwową i nerki osób chorych na cukrzycę.

Badacze testowali najpierw 21 różnych cząsteczek, o których wiadomo, że przedłużają życie nicieni Caenorhabditis elegans. Jak się okazało, wszystkie te substancje przedłużały życie młodych nicieni, jednak w przypadku starszych zwierząt skuteczna była tylko minocyklina.

Szukając przyczyn tego zjawiska, naukowcy postanowili sprawdzić, czy minocyklina wpływa na gromadzenie się białek w organizmach nicieni. Młodym i starszym nicieniom podawano albo tylko wodę, albo wodę z minocykliną. Następnie mierzony był poziom dwóch białek: alfa-synukleiny oraz amyloidu beta, do których gromadzenia dochodzi odpowiednio w chorobach Parkinsona oraz Alzheimera. Niezależnie od wieku nicieni, osobniki dostające minocyklinę gromadziły mniej białek.

Autorzy mają nadzieję, że w podobny sposób można będzie pomóc starszym osobom z początkowymi objawami chorób neurodegeneracyjnych.

Początkowo naukowcy przypuszczali, że u robaków dochodzi do aktywacji białek sygnalizujących stres, co przesuwałoby proteostazę w stronę zużywania białek. Okazało się jednak, że antybiotyk ma działanie przeciwne – hamujące.

Dalsze badania ujawniły, że minocyklina działa bezpośrednio na wytwarzające białka rybosomy – nie tylko w przypadku nicieni, ale też myszy i ludzi.

Ostatni etap badań dotyczył robaków o zwiększonej lub zmniejszonej produkcji białek. Zbadano, w jaki sposób zmieniło to wpływ minocykliny na poziomy białka i długość życia. Zgodnie z przewidywaniami, aby jeszcze bardziej obniżyć poziom białka i wydłużyć żywotność zmutowanych robaków, u których produkcja białka już była zmniejszona wystarczyła mniejsza dawka antybiotyku. Odwrotnie było w przypadku robaków z podwyższoną produkcją białka. To sugeruje, że minocyklina przedłuża życie poprzez kontrolowanie szybkości wytwarzania białka w rybosomie. (PAP)

Paweł Wernicki, fot freeimages.com

Data publikacji: 30.11.2018 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również