„Krowa” kreuje rozwój i aktywizuje
- 13.10.2011
Projekt adresowany jest do osób z lekkim, umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności, a w jego ramach udzielone będzie bezpłatne wsparcie w zakresie zatrudnienia w formie pracy tymczasowej na otwartym rynku pracy.
Pomoc udzielona będzie w zakresie:
· badania zdolności zawodowych oraz wyboru odpowiedniego zawodu
· znalezienia odpowiedniego stanowiska pracy
· organizacji szkoleń zawodowych
· wdrożenia w obowiązki oraz środowisko zawodowe
· przestrzegania praw oraz obowiązków pracownika.
Praca tymczasowa
W Poznaniu zajmuje się tym firma „Synergia” będąc, jak na razie, jedynym tego typu przypadkiem nie tylko w Wielkopolsce, ale i na terenie całego kraju. – Praca tymczasowa oznacza, że pracownik zatrudniony jest przez firmę pośredniczącą – zaś pracę wykonuje na rzecz tak zwanego pracodawcy użytkownika, który wynajmuje go od pośrednika pracy. Nasza kadra uczestniczy we wdrażaniu do pracy każdej osoby oraz monitoruje cały przebieg zatrudnienia, dbając o jego efektywność wyjaśnia Monika Melinger, właścicielka firmy „Synergia”. – W ramach pośrednictwa pracy oferujemy rekrutację pracowników i leasing pracowników tymczasowych. Dodatkowo pracodawcy zatrudniający osoby niepełnosprawne mogą skorzystać z usługi pozyskiwania dofinansowań do wynagrodzeń.
Szansa
Często programy finansowane ze środków PRFON czy UM działają według ściśle określonych kryteriów, które precyzują komu organizacja może pomagać. Takim kryterium jest na przykład stopień i rodzaj niepełnosprawności. W przypadku komercyjnej firmy, takich zewnętrznych ograniczeń nie ma, co pozwala zapełnić istniejącą na rynku lukę. Pracownicy „Synergii” związani są z Stowarzyszeniem „Środowisko dla Niepełnosprawnych Eko Salus”, wiedzą, które spośród niepełnosprawnych osób nie otrzymają wparcia w ramach realizowania tego typu zadań. – Stowarzyszenie Eko Salus nie mogło pomóc wielu niepełnosprawnym z uwagi na ograniczenia realizowanego wówczas projektu „Trener Pracy” (jego beneficjentami mogły stać się tylko osoby z niepełnosprawnością ruchową, wzrokową i słuchową w stopniu znacznym oraz z niepełnosprawnością intelektualną i psychiczną w stopniu znacznym i umiarkowanym). Praca tymczasowa to natomiast szansa dla osób, które nie spełniają wymienionych kryteriów oraz dla nie posiadających doświadczenia zawodowego, uczących się, poszukujących pracy na określony czas. Praca tymczasowa to nasz pomysł na przekonanie pracodawców do zatrudnienia niepełnosprawnych pracowników bez barier – mówi Monika Melinger.
Telemarketer, copywriter
„Synergia” zajmuje się rekrutacją pracowników, ich leasingiem oraz pozyskiwaniem dofinansowań do wynagrodzeń. Oferuje szeroki wachlarz stanowisk, począwszy od prac prostych, typu sprzątanie, poprzez pracę w ochronie, pracę zdalną, na przykład telemarketing, skończywszy na stanowiskach wymagających określonych kwalifikacji, jak specjalista ds. kadr czy copywriter. Jak przekonuje Monika Melinger: – Prowadzimy kompleksową rekrutację kandydatów dla firm na różne stanowiska pracy. Doświadczenie doradców pozwala właściwie dobrać kandydata do oferty pracy i firmy. Po zakończeniu procesu rekrutacji i zatrudnieniu kandydata bezpośrednio w firmie, pośrednicy pozostają w stałym kontakcie ze stronami, aby dbać o stabilność i efektywność pracy. W przypadku pracy tymczasowej „Synergia” oddelegowuje swoich pracowników na odpowiednio dobrane stanowiska, dba o ich interesy zapewniając umowę o pracę tymczasową oraz opłatę wszelkich składek z tym związanych.
Pomiędzy młotem a kowadłem
Osoby niepełnosprawne, próbujące pogodzić wymagania firm działających i na otwartym i na chronionym rynku pracy oraz wytyczne ZUS, znajdują się często w sytuacjach pomiędzy młotem a kowadłem. Praca tymczasowa może się wówczas okazać optymalnym rozwiązaniem, umożliwiającym jednoczesne zachowanie świadczeń oraz podjęcie pracy zawodowej. Tymczasowość pracy jest przy tym dość umowna, ponieważ maksymalny czas zatrudnienia w takiej formy wynosi 12 miesięcy, a obecnie do konsultacji społecznych trafił projekt nowelizacji ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych, zgodnie z którym nastąpić ma wydłużenie tego czasu do 18 miesięcy.
Info: Eko Salus