Od debaty jurorów do uroczystego wernisażu

Od debaty jurorów do uroczystego wernisażu

Fotoreportaż ilustruje przygotowania i przebieg wystawy pokonkursowej „Baśnie i legendy" organizowanej w ramach cyklu imprez Międzynarodowego Nieprzetartego Szlaku. Prace oceniało profesjonalne jury, którego członkowie mają znaczne doświadczenie w zakresie sztuk plastycznych i arteterapii.

15 marca po wernisażu, w trakcie którego wręczono laureatom nagrody, wyróżnione prace eksponowane będą w przestrzeni publicznej, umożliwiając kontakt ze sztuką osób z niepełnosprawnością wizytującym galerię Centrum Handlowego FORUM w Gliwicach. Wernisaż uświetniła swoim występem Agnieszka Pączkowska z WTZ Tęcza w Gliwicach.

Na konkurs nadesłano blisko 110 prac autorstwa osób z niepełnosprawnością z placówek edukacyjno-rehabilitacyjnych, warsztatów terapii zajęciowej, środowiskowych domów samopomocy i domów pomocy społecznej nadesłane zostały do Gliwic z wielu ośrodków w naszym kraju (m.in. Chełmek, Brzostek, Bielsko Biała, Radzyń Podlaski, Zabrze, Gliwice, Kraków, Wrocław, Szczytno, Zawiercie, Będzin, Dabrowa Górnicza, Ruda Śl., Jaworzno, Pyskowice).

Artyści z niepełnosprawnością tworząc szukali inspiracji w baśniach, legendach i podaniach wielu narodów. Tematyka konkursu „Baśnie i legendy” związana jest z corocznym cyklem wydarzeń artystycznych Międzynarodowego Nieprzetartego Szlaku, w którym bohaterami są niepełnosprawni twórcy z kraju i zagranicy.

Wyróżnione na gliwickim konkursie prace będą w kwietniu dodatkowo prezentowane na Międzynarodowych Spotkaniach Nieprzetartego Szlaku w Lublinie, gdzie po raz 29. spotkają się artyści z niepełnosprawnością z wielu krajów.

Prace oceniali: Grażyna Szafraniec, Sebastian Michałuszek oraz Dorota Soilam.

Organizatorami konkursu były: Warsztaty Terapii Zajęciowej TĘCZA przy Fundacji Różyczka w Gliwicach, Centrum Handlowe FORUM w Gliwicach, Międzynarodowy Nieprzetarty Szlak oraz Młodzieżowy Dom Kultury w Gliwicach. Jego koordynatorem był Wojciech Kotylak, WTZ Tęcza Gliwice.

Zobacz galerię…

Oprac. IKa, fot. organizatorzy

Data publikacji: 18.03.2019 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również